موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/29055 :کد

0

گزارش آمانو زمینه ای برای خط بطلان کشیدن بر پرونده PMD

  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۱:۴۸
تعداد بازدید : ۱۶۰   
 تحلیل ایران -گزارش آمانو زمینه ای برای خط بطلان کشیدن بر پرونده PMD

این گزارش در مجموع می تواند مثبت تلقی شود اگر چه تصمیم نهایی بر عهده شورای حکام است،اما با توجه به گزارش آژانس؛ شورای حکام نیز بهانه ای برای خاتمه ندادن به پرونده PMD ندارد.

این گزارش در مجموع می تواند مثبت تلقی شود اگر چه تصمیم نهایی بر عهده شورای حکام است،اما با توجه به گزارش آژانس؛ شورای حکام نیز بهانه ای برای خاتمه ندادن به پرونده PMD ندارد.

 

به گزارش تحلیل ایران،حسین سبحانی نیا درگفتگو با خانه ملت،درباره گزارش جدید مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ارزیابی نهایی برسرمسایل گذشته موسوم به PMD(پی ام دی) گفت: این گزارش در مجموع می تواند مثبت تلقی شود اگر چه تصمیم نهایی بر عهده شورای حکام است،اما با توجه به گزارش آژانس؛ شورای حکام نیز بهانه ای برای خاتمه ندادن به پرونده PMD ندارد.

 

گزارش آمانو زمینه ای برای خط بطلان کشیدن برپرونده PMD

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به بخش هایی از این گزارش آژانس هیچ شواهدی مبنی بر وجود برنامه توسعه تجهیزات انفجاری سلاح هسته ای و یا برنامه توسعه و تولید سلاحهای هسته ای در ایران پیدا نکرده همچنین آژانس هیچ شواهدی مبنی بر انحراف برنامه هسته ای ایران به مقاصد غیر صلح آمیز پیدا نکرده است.بنابراین گزارش آژانس نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران در همین جهت و بر طبق تعهداتش رفتار کرده و به دنبال استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای است.

 

سبحانی نیا ارایه گزارش آمانو را زمینه ای برای خط بطلان کشیدن بر پرونده PMD ازسوی شورای حکام دانست و ابراز امیدواری کرد:گزارش آژانس گامی مثبت در جهت تصمیم گیری نهایی شورای حکام در مورد پرونده PMD و اجرایی شدن برجام در مراحل بعدی باشد.

 

نماینده مجلس نهم با اشاره به اینکه قطعا فضای جدید تعاملی حاکم بر روابط ایران با 1+5 در ارایه چنین گزارشی موثر بوده است تصریح کرد: همکاری های ایران و 1+5 و دستیابی به توافق میان طرفین در قالب برجام در صدور چنین گزارشی تاثیر گذار بوده است.

 

گزارش آمانو بر صلح‌آمیزبودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذاشته است

وی اظهارداشت:جمهوری اسلامی ایران طبق نقشه راه همکاری‌های کاملی با آژانس داشته است و فضای تعاملی به وجود آورد و این همکاری‌ها آژانس را قادر ساخت تا ارزیابی نهایی خود را ازموضوع "PMD" ارائه کند.

 

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آژانس تایید کرده که هیچ علامتی مبنی برانحراف مواد هسته‌ای در ایران پیدا نشده است،تاکید کرد: به این ترتیب این گزارش بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران صحه گذاشته است و راه را برای بسته شدن PMD در شورای حکام همواره می‌کند.

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :