موضوعات ‌مرتبط: ورزشی ورزشی

a/29064 :کد

0

اعتراف هشت مسئول فیفا به دریافت رشوه

  جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۲:۴۰
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -اعتراف هشت مسئول فیفا به دریافت رشوه

هشت مسئول فدراسیون بین‌المللی فو‌تبا‌ل (فیفا) که عمدتا برای قاره آمریکا بودند ساعاتی بعد از دستگیری به دریافت رشوه اعتراف کردند.

به‌ گزارش ‌تحلیل ایران، دادستان آمریکا با همکاری پلیس سوئیس روز گذشته (پنجشنبه) 16 تن از مسئولان فیفا را در زوریخ دستگیر کردند تا گستره بازجویی‌هایشان را از مسئولان این نهاد بحران زده افزایش دهند.

 

با دستگیری 16 نفر که شامل مسئولان بلند پایه در این قشر است، بحران جدیدی قبل از انتخابات فیفا ایجاد شد.

 

آلفردو هاویت و خوان آنخل ناپوت دو مسئول بلند پایه فیفا هستند که در میان دستگیر شدگان مشاهده می‌شوند. آنها باید پاسخگوی دریافت 200 میلیون دلاری باشند که برای حق بازاریابی و حق پخش تلویزیونی تورنمنت‌های مختلف از تیم‌های آمریکای جنوبی، مرکزی و شمالی دریافت می‌کرد‌ند.

 

این در حالی است که هنوز مساله رشوه‌های قبلی مشخص نشده و هنوز دادستانی سوئیس که با پلیس فدرال آمریکا در این رابطه همکاری دارد، به نتیجه‌ ای دست نیافته است.

 

بامداد امروز یعنی ساعاتی پس از دستگیری روز گذشته، هشت تن از افرادی که به تازگی دستگیر شده‌اند عنوان کرده‌اند که برای حق پخش تلویزیونی و بازاریابی در قاره آمریکا رشوه دریافت کرده‌اند.

 

لوریتا لینچ، دادستان عالی درباره این موضوع نیز گفت: حقیقتی که برای ما روشن شده بسیار تلخ و ناراحت کننده است. مانند گذشته ما همچنان منتظر اعتراف‌های بیشتری هستیم و مطمئن هستیم که رشوه‌های بیشتری در کار بوده است.

 

بر طبق اتهاماتی که در 240 صفحه علیه نمایندگان فیفا آماده شده، بیش از 200 میلیون دلار رشوه بین سران فیفا ردوبدل شده است. برای مثال آقای هاویت در سال 2011 به عنوان رییس موقت کنفدراسیون فو‌تبا‌ل آمریکای شمالی و مرکزی منصوب شد تا جایگزین رییسی شود که متهم به دریافت رشوه بود ولی خود آقای هاویت نیز 450 هزار دلار برای حق پخش بازی‌های این قاره رشوه دریافت کرد.

 

انتخابات فدراسیون بین‌المللی فو‌تبا‌ل (فیفا) در حالی فوریه 2016 برگزار می‌شود که فساد بر این نهاد سایه افکنده‌ است. دادستانی سوئیس هفته‌ پیش عنوان کرده بود که ممکن است پرونده فیفا چهار – پنج سال طول بکشد و نباید منتظر ماند تا خیلی زود سرنوشت رشوه‌ها و پول‌های ناحقی که در این زمینه ردوبدل شده مشخص شود.

منبع:ایسنا

                               

رشوه     فیفا     پلیس     آمریکا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :