موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/29364 :کد

0

برنامه پنج ساله برای پایداری تولید گندم در ایران تا خودکفایی

  شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴ — ۲۱:۲۶
تعداد بازدید : ۳۱۷   
 تحلیل ایران -برنامه پنج ساله برای پایداری تولید گندم در ایران تا خودکفایی

دبیر بنیاد توانمندسازی گندمکاران پیشگام ایران گفت: برای پایداری تولید تا عرضه و خودکفایی در تامین گندم توسط اعضای این بنیاد، برنامه پنج ساله داریم.

دبیر بنیاد توانمندسازی گندمکاران پیشگام ایران گفت: برای پایداری تولید تا عرضه و خودکفایی در تامین گندم توسط اعضای این بنیاد، برنامه پنج ساله داریم.

به گزارش ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، علی خان محمدی پایداری، تولید گندم را از برنامه های مهم بنیاد توانمندسازی گندمکاران پیشگام ایران با همکاری معاونت امور زراعت بیان کرد و افزود: تصمیم داریم تولید 13 میلیون تن گندم مورد نیاز مصرف داخلی کشور را تولید و پایدار کنیم.
وی، افزایش بهره وری را از دیگر برنامه های این بنیاد اعلام کرد و گفت: اکنون در کشور به ازای مصرف هرمترمکعب آب 400 گرم گندم تولید می شود؛ براین اساس تلاش داریم این عدد را در پنج سال آینده به بیش از یک کیلوگرم تولید گندم به ازای هرمترمکعب آب برسانیم.
خان محمدی، توسعه مکانیزاسیون، اجرای سیستم های نوین آبیاری نوین در مزارع گندم و بهبود تغذیه را از راهکارهای افزایش بهره وری برشمرد.
وی، برکاهش ضایعات گندم نیز تاکید کرد و گفت: کاهش ضایعات در مراحل برداشت گندم با کمباین، حمل و نقل جاده ها و نگهداری در انبارها و سیلوها را در برنامه این بنیاد، دنبال می کنیم.
وی، اجاره سیلوها توسط کشاورزان را از دیگر برنامه های این بنیاد بیان کرد و گفت: در این صورت شرکت بازرگانی دولتی و یا سازمان غلات نیز می توانند از ما گندم خریداری کنند.
وی، همچنین احتمال داد که بخشی از گندم تولیدی توسط کشاورزان عضو بنیاد توانمندسازی گندمکاران پیشگام ایران در سال های آتی از طریق بورس کالای کشاورزی عرضه شود.
وی، تعداد اعضای بنیاد توانمندسازی گندمکاران پیشگام ایران را که به زودی کارت عضویت دریافت می کنند، چهار هزار و 74 نفر عنوان کرد و گفت: تولیدکنندگان گندم آبی این بنیاد در هر هکتار بالای 6 تن و گندمکاران دیم نیز در هر هکتار 2.5 تن از این محصول را تولید می کنند.
خان محمدی با بیان اینکه در حال حاضر مجموع اراضی زیرکشت گندم اعضای کنونی این بنیاد 864 هزار و 78 هکتار است، ادامه داد: از این سطح 473 هزار و 9 هکتار اراضی آبی و 391 هزار و 69 هکتار اراضی دیم است.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران، هفته گذشته اعلام کرد که امسال هشت میلیون و 80 هزار تن گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شد.

                               

گندم     انبار غلات     کشاورزی     تولید        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :