موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/29453 :کد

0

موشک «دانگ فنگ ۲۱» تهدیدی برای ناوهای هواپیمابر آمریکا

  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ — ۰۸:۳۶
تعداد بازدید : ۳۴۱   
 تحلیل ایران -موشک «دانگ فنگ ۲۱» تهدیدی برای ناوهای هواپیمابر آمریکا

کارشناسان آمریکایی در تحلیل‌هایی بر توانایی موشک جدید چین ملقب به «قاتل ناوهای هواپیمابر آمریکا» صحه گذاشته و آن‌را چالشی جدید نام نهادند.

کارشناسان آمریکایی در تحلیل‌هایی بر توانایی موشک جدید چین ملقب به «قاتل ناوهای هواپیمابر آمریکا» صحه گذاشته و آن‌را چالشی جدید نام نهادند.


 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» اخیرا در گزارشی نوشت: با تصمیم پکن در زمینه توسعه موشک‌های موسوم به «قاتل ناوهای هواپیمابر» یا همان موشک‌های ضد کشتی «دانگ فنگ 21» یا لقب ناتوی آن (CSS-5) می‌تواند خسارت‌های فاجعه باری را به کشتی‌های آمریکایی وارد کند. به خاطر این موشک‌ها حال آمریکا کمتر تمایل به رویارویی با پکن را دارد.

 

«اندرو براون» تحلیلگر آمریکایی در این زمینه گفت: «ناوهای هواپیمابر اینک برای اولین بار  هدف موشک‌های بالستیک ضد کشتی می‌باشند . این موشک‌ها تنها بخشی از ارتقا نظامی بزرگ ارتش چین است و بودجه نظامی این کشور نیز از سال 1966 افزایش 11 درصدی داشته و شکاف نظامی با آمریکا را بسیار سریعتر از آن‌چه که تصور می‌شد پر می‌نماید.»

 

«جری هندریکس» ناخدای ذخیره نیروی دریایی آمریکا و از کارشناسان اندیشکده مرکز امنیت آمریکای نوین در این باره گفت: «موشک دانگ فنگ 21 ممکن است باعث تدبر آمریکا قبل از  هرگونه استقرار مخاطره آمیزی در منطقه شود. ناو هواپیمابر به طور متوسط بدون سوختگیری می‌تواند 496 مایل دریایی پیش رود در حالی‌که موشک دانگ فنگ 21 بردی بین 800 تا 1000 مایل دریایی دارد.»

 

هندریکس افزود: «قدرت آمریکا  به دنبال پایان جنگ سرد شدت یافت اما با ظهور قدرت‌های جدید چون چین و تلاش این کشور برای تعیقب راهبرد "دسترسی ممنوع" و برخورداری از قابلیت‌هایی چون دسترسی به موشک دانگ فنگ 21 با برد 1000 مایل دریایی اینک تهدیدی است که باعث عقب راندن ناوهای هواپیمابر آمریکا می‌شود.»

 

به گفته این نظامی با تجربه آمریکایی، این موشک به ویژه چالشی برای نیروی دریایی آمریکا به خاطر برد، شیوه و نوع حمله می‌باشد. این موشک با سرعت فرا صوت با زاویه‌ای عمودی حمله می‌کند و قادر است حرکات تدافعی انجام داده و  به همین دلیل به طور قابل توجهی رهگیری آن دشوار می‌شود.

 

«رابرت فارلی» استاد راهنمای دانشگاه کنتاکی آمریکا نیز در این زمینه گفت: «نیروی دریایی آمریکا به شدت نگران موشک "دانگ فنک 21 دی" است و به همین خاطر به سختی بر کسب فن‌آوری ضد موشک بالستیک فعالیت می‌کند. نیروی دریایی آمریکا بر اقدامات بازدارنده دیگر چون حمله به مکان‌های استقرار موشک‌های دانگ فنگ 21 در شروع جنگ و نیز جنگ الکترونیک افزوده است.»

 

در خاتمه این مطلب به گزارش سال 2015 پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) اشاره شده که بر اساس آن دانگ فنگ 21 موشکی با قابلیت حرکت بسیار بالا  و متحرک است و آتشبارهای این موشک در سرتاسر چین جابجا می‌شوند و بنابر این یافتن و نابودی آن مشکل است.

 

در این گزارش  تاکید شده است، موشک دانگ فنگ 21 با دارا بودن بردی معادل 810 مایل دریایی ، توانایی هدف قراردادن کشتی‌ها و ناوهای هواپیمابر آمریکا را در اقیانوس آرام غربی و دریای جنوبی چین دارد.

 

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :