موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/29594 :کد

0

حمایت مالی دولت از طرح‌های علمی برای حل بحران خشکسالی

  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ — ۲۱:۳۶
تعداد بازدید : ۴۵۹   
 تحلیل ایران -حمایت مالی دولت از طرح‌های علمی برای حل بحران خشکسالی

دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دولت از طرح‌های علمی و جامع در زمینه رفع خشکسالی بدون محدویت مالی حمایت می‌کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: دولت از طرح‌های علمی و جامع در زمینه رفع خشکسالی بدون محدویت مالی حمایت می‌کند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، حسینعلی بهرامی عصر امروز در کارگروه نشست تخصصی بحران آب در دانشگاه شیراز اظهار داشت: بحران آب  یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان دولت است به همین منظور از طرح‌های علمی برای رفع این مشکل بدون هیچ گونه محدودیت حمایت مالی می‌کنیم.


وی با بیان اینکه  هم اینک محققان ایرانی در زمینه تولید آب در خاورمیانه رتبه نخست و در جهان رتبه دوازدهم را دارند، افزود: باید از فناوری‌های روز برای مدیریت آب بیشتر از گذشته استفاده شود.


دبیر ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه متوسط تبخیر سالانه در کشور بالاست و باید با روش‌های ارزان مشکل تبخیر از مخزن‌های روباز را از بین برد، گفت:  از طرح‌های تحقیقاتی در این زمینه حمایت می‌شود.

بهرامی خاطرنشان کرد: با توجه به افزوده شدن تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقطع دکترا اما ایده‌های تازه و علمی آنان به فناوری تبدیل نشده است.


پدر هیدرولوژی آب‌های زیرزمینی ایران نیز گفت: دست کم 16 سازمان در کشور باید برای حل بحران آب دانشگاه  شیراز را حمایت کنند تا معضلات بحران آب کاهش یابد.


عزت الله رئیسی افزود: در سال‌های اخیر از ذخایر آب تجدیدپذیر بیش از اندازه استفاده شده است و در واقع بحران آب از سال 47 در جهرم شروع شده و مربوط به  زمان خشکسالی نیست.


رئیسی تصریح کرد: زمانی که از آب‌های تجدیدپذیر بیش از حد استفاده شد خشکسالی را به بحران تبدیل کردیم و در حال حاضر به جای برداشت از عمق 30 متری از عمق 3000 متری آب برداشت می‌شود.


وی بیان کرد: برای رفع این  معضل در ابتدا باید معاش کشاورزان مد نظر قرار گیرد تا  بتوانیم به صورت  پلکانی مشکلات  را بررسی و چاره‌اندیشی کنیم.

رئیسی طرح تعادل بخشی وزارت نیرو که تمامی کنتورهای چاه‌های کشاورزان  را هوشمند کرده است مهم دانست وگفت: برای ادامه  داشتن این طرح  قوانینی از سوی نمایندگان تصویب شود تا  برداشت آب هدفمندتر صورت بگیرد.


عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز به  تشکیل ستاد  جامع بحران آب در استان اشاره و بیان کرد: ضروری است این ستاد با حضور مسئولان ارشد استان واساتید دانشگاه شیراز شکل بگیرد تا معضلاتی که در زمینه بحران آب وجود  دارد، کاهش یابد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :