موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/29607 :کد

0

همه پرسی برای تغییر قانون اساسی در ارمنستان برگزار شد

  یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ — ۲۳:۰۳
تعداد بازدید : ۲۱۶   
 تحلیل ایران -همه پرسی برای تغییر قانون اساسی در ارمنستان برگزار شد

مردم ارمنستان روز یکشنبه پای صندوق های رای رفتند تا در همه پرسی برای تغییر قانون اساسی و انتقال اختیارات رئیس جمهوری به نخست وزیر و پارلمان، شرکت کنند.

مردم ارمنستان روز یکشنبه پای صندوق های رای رفتند تا در همه پرسی برای تغییر قانون اساسی و انتقال اختیارات رئیس جمهوری به نخست وزیر و پارلمان، شرکت کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در پیش نویس قانون اساسی جدید ارمنستان، رئیس جمهوری تا اندازه زیادی شخصیتی نمادین خواهد بود و توسط پارلمان برگزیده خواهد شد.

 

در پیش نویس قانون اساسی، افزون بر انتقال اختیارات هیات وزیران به نخست وزیر، قاضی های ارشد دادگستری نیز توسط پارلمان برگزیده خواهند شد. این اختیار اکنون در دست رئیس جمهوری است.

 

پارلمان ارمنستان، دو ماه پیش، قانون اساسیِ پیشنهادی را با 104 رای مثبت در مقابل 10 رای منفی، تایید کرده بود. حزب های مخالف که در پارلمان نماینده دارند از این پیش نویسِ دولت پشتیبانی کردند؛ هرچند برخی مخالفان تندرو با آن مخالفند و علیه قانون اساسی جدید، دست به تظاهرات زده اند.

 

انتظار می رود نتیجه انتخابات، فردا (دوشنبه) اعلام شود. بیش از 2.5 میلیون نفر در ارمنستان واجد شرایط شرکت در این همه پرسی بوده اند.

 

در قانون اساسیِ کنونی، رئیس جمهوری ارمنستان می تواند برای دو دوره 5 ساله برگزیده شود. «سرژ سارگیسیان» رئیس جمهوری ارمنستان گفته است که قانون اساسی جدید به پیشرفت دموکراسی در کشورش کمک خواهد کرد و او قصد ندارد پس از پایان دوره اش در سال 2018، برای نخست وزیری هم تلاش کند.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :