موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/29629 :کد

0

مهاجرت پناهندگان سوری؛ بازخوانی مفهوم تهدید

  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ — ۰۱:۴۱
تعداد بازدید : ۲۶۳   
 تحلیل ایران -مهاجرت پناهندگان سوری؛ بازخوانی مفهوم تهدید

باگسترش وتشدید تحولات خاورمیانه به‌خصوص درسوریه از ۲۰۱۱ و باافزایش خشونت‌ها،مهاجرت ازاین کشور نیزافزایش یافت که مقصد این مهاجران بیشتر ترکیه، اروپا و آمریکا بوده است که با موجی از مخالفت‌ها روبه‌رو شد

با گسترش و تشدید تحولات خاورمیانه به‌خصوص در سوریه از ۲۰۱۱ و با افزایش خشونت‌ها، مهاجرت از این کشور نیز افزایش یافت که مقصد این مهاجران بیشتر ترکیه، اروپا و آمریکا بوده است که با موجی از مخالفت‌ها روبه‌رو شد.


به گزارش تحلیل ایران،‌ با توجه به تحولات اخیر در خاورمیانه و به‌خصوص سوریه، مفهوم مهاجرت و پناهندگی از مهم‌ترین مفاهیمی است که مورد بحث قرار می‌گیرد. از پدیده مهاجرت می‌توان در کنار پدیده‌های زیست‌محیطی و حقوق بشر به‌عنوان مهم‌ترین موضوعات امنیتی هزاره جدید نام برد که تا حدود زیادی با واکنش دولت‌ها و ملت‌های پذیرنده به‌خصوص کشورهای غربی و ایالات‌متحده آمریکا روبرو شده است.


پیش‌ از این نیز حوادث یازده سپتامبر2001 منجر به مطرح‌ شدن جدی این بحث و جلوگیری از مهاجرت گسترده به آمریکا گردید. در همین راستا می‌توان گفت که تحولات اخیر خاورمیانه منجر به خوانش دوباره این مفهوم و بررسی آن شده است. با گسترش و تشدید تحولات خاورمیانه به‌خصوص در سوریه از 2011 و با افزایش خشونت‌ها، مهاجرت از این کشور نیز افزایش یافت که مقصد این مهاجران بیشتر ترکیه، اروپا و آمریکا بوده است که با موجی از مخالفت‌ها روبه‌رو شد.


با توجه به اینکه تعداد زیادی از تروریست‌هایی که هم‌اکنون در قلب اروپا به انجام عملیات تروریستی می‌پردازند و یا در عراق و سوریه می‌جنگند مهاجرانی بوده‌اند که در نتیجه تحولات سیاسی ــ اجتماعی مختلف به کشورهای اروپایی مهاجرت کرده بودند و حتی در طول مدت اقامت نه‌تنها جذب فرهنگ غالب نشده‌اند بلکه به‌عنوان تهدیدی در آن کشورها ایفای نقش کرده‌اند و با توجه به تحولات اخیر خاورمیانه این امر بروز بیشتری یافته است.


بر اساس این زمینه تاریخی بسیاری از کشورها با این نگرانی روبه‌رو هستند که فراهم کردن زمینه برای مهاجرت پناه‌جویان به این کشورها در درازمدت می‌تواند تهدیدات امنیتی را در سال‌های آینده برای این کشورها فراهم کند به همین خاطر برخی از کشورها از پذیرش پناه‌جویان سرباز زده‌اند. از دید این کشورها، ورود مهاجران سوری می‌تواند ناامنی در جبهه‌های خاورمیانه را به قلب اروپا و آمریکا بکشاند. بنابراین کشورهای مذکور به بازتعریف مفهوم تهدید پرداخته‌اند به صورتی که در تعریف جدید خود از مهاجرت آن را در کنار مفاهیم اسلام و جنگ قرار می‌دهند تا جایی که بحث نظارت بر مسلمانان و کنترل مساجد برای جلوگیری از اقدامات تروریستی جدید مطرح می‌شود.


از دید سیاستمداران این کشورها، پدیده مهاجرت تهدیدی ذهنی است که می‌تواند در آینده به تهدیدی عینی علیه امنیت و یا ارزش‌های کشور میزبان منجر شود به‌ علاوه این‌که همواره نگرانی از عدم جذب این افراد در فرهنگ و سیاست غالب وجود دارد. مشکل اصلی تهدیدات اجتماعی مهاجرت از نظر کشورهای مقصد این است که اغلب آن‌ها در داخل کشور واقع‌ می شوند. از آن‌ جا که امنیت اجتماعی به الگوهای فرهنگ، هویت مذهبی و قومی و رسوم مرتبط است این ارزش‌ها اغلب از داخل کشور مورد تهدید قرار می‌گیرند در این راستا فرانسه به‌عنوان نمونه پذیرش مهاجران مورد توجه قرار گرفته است که همواره بخش گسترده‌ای از سیاست‌های فرانسه دغدغه‌های برخورد با مهاجران بوده است کما اینکه تاریخ معاصر فرانسه درگیری های زیادی را میان مهاجران عمدتاً آفریقایی و دولت مرکزی نشان می دهد. 


مطابق این تجربه ایالات‌متحده آمریکا نیز تلاش می‌کند تا از وقوع چنین تبعات امنیت احتمالی با ممانعت از ورود مهاجران جلوگیری کند که در این حوزه جمهوری‌خواهان تلاش گسترده‌ای برای متقاعد کردن افکار عمومی مبنی بر تهدیدآمیز بودن این مهاجران دارند و همواره بر این عقیده‌اند که در مرحله اول نباید با پذیرش گسترده مهاجران موافقت شود و در صورت موافقت محدود، نظارت گسترده و دائمی صورت پذیرد.


بر اساس نظرسنجی بلومبرگ اکثر آمریکاییان (حدود 53 درصد) مخالف استقرار آوارگان سوری در آمریکا هستند به‌خصوص که بسیاری از پناهندگان غیر سوری با استفاده از فرصت و با پاسپورت سوری قصد ورود به کشورهای اروپایی و آمریکا را داشته‌اند که خود این مسئله و دشواری تشخیص آن موضع‌گیری بیشتری را به وجود آورده است. افزایش اسلام هراسی در میان سیاستمداران آمریکایی و مناظرات انتخاباتی ریاست جمهوری مبنی بر کنترل کامل مسلمانان و مساجد نیز گواهی بر احساس تهدیدی است که ایالات‌متحده از سوی مهاجران مسلمان دارد این در حالی است که اوباما اعلام کرده است ایالات‌متحده می‌تواند 10000 آواره سوری را بپذیرد بااین‌وجود نگرانی‌ها از ناتوانی در کنترل این مهاجران و تبعات امنیتی آن وجود دارد که این نگرانی می‌تواند پیامدهای دیگری برای مهاجران در پی داشته باشد. به‌عبارت‌دیگر پیامدهای این امنیتی کردن مهاجران می‌تواند در وهله اول شامل کنترل شدید مهاجران و گسترده‌تر از آن مسلمانان اروپایی و آمریکایی شود که این امر می‌تواند به انزوای بیشتر آن‌ها نیز منجر شود و در وهله دوم می‌تواند منجر به شکل‌گیری جریانات ضد اسلام‌گرایی در این کشورها شود که به‌نوعی افراط‌گرایی ضد اسلامی را نیز تقویت خواهد کرد.

 

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :