موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/29640 :کد

0

چرا غرب از گزینه برکناری بشار اسد منصرف شد؟!

  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ — ۰۴:۵۴
تعداد بازدید : ۲۴۰   
 تحلیل ایران -چرا غرب از گزینه برکناری بشار اسد منصرف شد؟!

تسامح با ایده حضور رئیس جمهور بشار اسد، مانند داروی بسیار تلخی است که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، و دیگر سران غرب ناگزیر از خوردن آن هستند.

تسامح با ایده حضور رئیس جمهور بشار اسد، مانند داروی بسیار تلخی است که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، و دیگر سران غرب ناگزیر از خوردن آن هستند.


 

تحلیل ایران: غرب، به‌طور ملموسی از راهبرد «حذف بشار اسد از معادلات دیپلماتیک سوریه»، عقب‌نشینی کرده و حضور وی در معادلات سیاسی را به‌صورت ضمنی پذیرفته‌است.


برهمین اساس، روزنامه القدس العربی چاپ لندن در مقاله ای به قلم ابراهیم درویش نوشت: کشورهای غربی توانایی ایجاد رژیم‌های جدید در منطقه را ندارند و به‌تدریج از این دیدگاه که پیش از هر راه حلی در سوریه «ابتدا باید اسد برود»، دست برمی‌دارند.


پایگاه اینترنتی این روزنامه ضمن متهم‌کردن غرب به اتخاذ تصمیمات عجولانه در قبال داعش که موجب از هم گسیختگی وحدت مخالفان سوریه شده، به نقل از امیل هاکاییم تحلیلگر سیاسی از موسسه بین‌المللی پژوهش‌های راهبردی نوشت: «اگر به دنبال ایجاد نیرویی برای داعش هستید ابتدا باید با اسد در مسیری موازی حرکت کنید».


این مقاله‌نویس سپس با اشاره به مصادیقی در سخنان سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که به صراحت گفت: کشتن معمر قذافی در لیبی موجب زندگی بهتر برای ساکنان این کشور نشد و به دار آویختن صدام نیز امنیت را برای عراقی‌ها به ارمغان نیاورد، حذف بشار اسد از قدرت را یک انتخاب بد عنوان‌کرد و این‌گونه نتیجه‌گرفت که هیچ تضمینی نیست که پس از بشار اسد، رژیم بهتری قدرت را در دست بگیرد.


ابراهیم درویش ادامه داد: واقعیت‌ها نشان می‌دهد حتی کاخ سفید نیز لحن خود را درخصوص لزوم کناره گیری اسد نرم‌تر کرده است و مقامات آمریکایی از «آینده‌ای درازمدت» با حضور اسد سخن می‌گویند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان هم خواستار گفت‌و‌گو با همه بازیگران در بحران سوریه از جمله اسد شده‌است.


روزنامه انگلیسی محافظه‌کار دیلی تلگراف هم در مقاله‌ای نوشت: «با وجود اینکه ایده هولناکی است اما به نظر‌می‌رسد که فعالیت به همراه بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، تنها گزینه موجود برای نابودی داعش است.


در همین باره، عبدالباری عطوان هم در یادداشتی نوشت: تصور نمی‌کنم این ایده، که همزمان با اظهارات بی‌سابقه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، درباره امکان همکاری با ارتش سوریه، تصادفی مطرح شده باشد.
عطوان افزود: تسامح با ایده حضور رئیس جمهور بشار اسد، مانند داروی بسیار تلخی است که دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، و دیگر سران غرب ناگزیر از خوردن آن هستند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، به‌طور تدریجی درحال مهیاکردن زمینه بلعیدن (خوردن) این داروی تلخ و بلکه به خوراندن این دارو به دیگران در غرب و منطقه است.


عطوان نوشت: کری در سخنانش به‌طور صریح و روشن به موضوع کناره‌گیری رئیس جمهور بشار اسد به‌عنوان شرط کمک‌خواهی از ارتش سوریه اشاره نکرد که این، دارای پیام واضحی با این درون مایه است که کناره گیری بشار اسد دست‌کم در شرایط کنونی، ضروری به شمار نمی رود.


روزنامه محلی لاپروگرس چاپ لیون هم به نقل از وزیر امور خارجه فرانسه نوشت: ضرورتی‌ندارد که رئیس جمهور سوریه پیش از یک دوره انتقال سیاسی در این کشور، از قدرت کنار برود. لوران فابیوس همچنین گفته است داشتن یک سوریه متحد برای مبارزه با داعش، مستلزم انتقال سیاسی قدرت است. این بدان معنی نیست که بشار اسد باید قبل از انتقال سیاسی از قدرت کنار برود.


شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی هم ضمن گفت‌و‌گو با حسن عبدالعظیم از مسئولان ارشد مخالفان سوری درباره نشست ریاض به نقل از وی گفت: حضور همه گروه‌ها در نشست ریاض به این معناست که این گروه‌ها و کشورهای بین‌المللی با راه حل سیاسی در سوریه موافق هستند. هر گروهی که با راه حل سیاسی همراهی نکند و بر گزینه نظامی اصرارکند از روند سیاسی سوریه کنار گذاشته می‌شود و گروهی تروریستی به شمار می رود.


ای پی تی ان هم گزارش داد: لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه گفت: می‌توان بحث در خصوص انتقال حکومت را درحالی آغاز کرد که بشار اسد در راس قدرت است. فابیوس البته بر این موضع قبلی خود نیز تاکید کرد که برکناری بشار اسد، سرنوشت و هدف انتقال حکومت است.
در ادامه همین خط خبری، شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار هم گزارش‌داد: فرانسه دیگر مسئله برکناری بشار اسد را به‌عنوان یک پیش شرط برای انتقال حکومت از راه‌های سیاسی مطرح نخواهدکرد. این شبکه ضمن اذعان به تغییر دیپلماسی فرانسه و همسویی این کشور با مواضع جدید آمریکا درقبال بشار اسد تصریح‌کرد: بر اساس دیپلماسی فرانسه، بشار اسد می‌تواند رئیس جمهوری سوریه بماند. این تغییر مواضع فرانسه از سوی واشنگتن حمایت می شود. چون وزیرامور خارجه آمریکا در سفر به یونان در پاسخ به این سوال که بشار اسد چه زمانی باید از قدرت کناره بگیرد، گفت: من فکر می‌کنم که پاسخ سوال شما این است «معلوم نیست که او باید برود».


به نظر‌می‌رسد ناکامی غرب در مواجهه جدی با داعش علیرغم راه‌اندازی به اصطلاح «ائتلافی با مشارکت 65 کشور»، و نیز مواضع جدی ایران و روسیه در حمایت از بشار اسد ، بستر تغییر لحن و تغییر راهبرد غرب از«حذف بشار اسد» به پذیرش «حضور بشار اسد» را _ حتی به بهانه مبارزه با داعش_ فراهم کرده است؛ نکته‌ای که در آستانه نشست ریاض برای حل بحران سوریه، که گفته‌شده سه‌شنبه آینده برگزارخواهد شد، «مهم» ارزیابی می‌شود.

 

منبع: فارس

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :