موضوعات ‌مرتبط: فناوری علوم و فناوری

a/29717 :کد

0

محققان ژاپنی هولوگرام لمسی ساختند

  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۱:۳۶
تعداد بازدید : ۲۳۹   
 تحلیل ایران -محققان ژاپنی هولوگرام لمسی ساختند

دانشمندان ژاپنی به تازگی موفق به ساخت نوعی «هولوگرام پلاسمای قابل لمس» یا «تمام نگار لمسی» شده اند که می تواند کشف بزرگی برای ارتباط با فیلم و تصویر در آینده باشد.

 

دانشمندان ژاپنی به تازگی موفق به ساخت نوعی «هولوگرام پلاسمای قابل لمس» یا «تمام نگار لمسی» شده اند که می تواند کشف بزرگی برای ارتباط با فیلم و تصویر در آینده باشد.

 

به گزارش تحلیل ایران، این موضوع از آنجا اهمیت پیدا می کند که تولیدات قبلی تهیه شده از نوع هولوگرام و تمام نگار لمسی اشعه هایی داشته که برای پوست خطرناک بود و باعث سوختگی روی آن می شد چرا که نور ساطع از آن حرارت بسیار بالایی داشت و بیش از حد سوزاننده بوده است.

 

حال گزارش شده که محققان مرکز «نیچر دیجیتال» و دانشگاه «تسوکوبا» ژاپن مشترکا توانسته اند با استفاده از لیزرهای مافوق صوت هولوگرام قابل لمس و یا همان تمام نگار سه بعدی را تهیه کنند.این هولوگرام ها در واقع اشیای مجازی سه بعدی هستند که به حرکت دست انسان واکنش نشان می دهند و پیکسل های تصویر سه بعدی بعد از لمس توسط دست در هوا محو می شوند.

 

«یویچی اوچیا» دانشمند ژاپنی که مسوولیت این تحقیقات را بر عهده داشته است، می گوید: زمانی که این سطح کاغذی لمس شود در واقع لیزر آن را مانند یک کاغذ سمباده کرده است که البته ممکن است برجسته بودن آن باعث شود فرد لمس کننده احساس نسبتا ناخوشایندی مانند دریافت یک شوک داشته باشد.وی یادآور شد که در حال حاضر و با این میزان فن آوری در حیطه نور و لیزر، امکان رابطه پویا بین نور و انسان وجود ندارد اما این هولوگرام قابل لمس می تواند این وضع را تغییر دهد.

 

دکتر «یویچی» می گوید: «با آنکه شما می توانید فیلم را روی پرده پخش کنید، اما نمی توانید تصویر را لمس کنید و با آن رابطه ای داشته باشید. اما اگر ما بتوانیم تصاویر را سه بعدی کنیم و آنها به لمس پوست شما واکنش نشان بدهند، این باعث می شود که تصاویر واقعی تر به نظر برسند.»این محقق ژاپنی عقیده دارد که این تکنولوژی اگر در ابعاد بزرگ و در زندگی عادی مردم استفاده شود، قابلیت تغییر زندگی مردم را هم دارد.

 

دو تارنمای «یو پی آی» و «ماشا بل» از ژاپن هم گزارش کرده اند که این اولین بار نیست که دانشمندان چنین لیزرهایی ساخته اند اما اولین بار است که لمس کردن چینن لیزرهایی امکان پذیر است و فرد را در مجموع خیلی آزرده نمی کند.دانشمندان ژاپنی می گویند با اینکه این تحقیق مهم است اما هنوز نتوانسته اند «تمام نگار سه بعدی» تهیه کنند که در صورت ارتباط با انسان برایش کاملا امن باشد و احساس خوبی به او بدهد.

 

چنانچه تحقیقات تکمیل شده و چنین تمام نگاری بدست آید انسان می تواند با تصویرها و فیلم ها و حتی عکس هایی که سه بعدی شده باشند نوعی ارتباط از طریق لمس کردن پیدا کند.«یویچی اوچیا» معتقد است که این کشف در آینده در بسیاری از بخش ها از اسباب بازی ها گرفته تا لیزرها و مکان های صنعتی و تولیدی قابلیت بهره برداری خواهد داشت.

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :