موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/29826 :کد

0

ليزر درمانی تاثیری در كاهش وزن ندارد

  دوشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۴۴
تعداد بازدید : ۲۶۵   
 تحلیل ایران -ليزر درمانی تاثیری در كاهش وزن ندارد

دبير اجرایی دهمین کنگره تازه های لیزر پزشکی ایران، گفت: ليزر درمانی تاثيری در كاهش وزن ندارد و فقط برای كاهش سايز و اندازه برخی اندام بدن مانند شكم، پهلوها و ران ها می تواند موثر باشد.

دبير اجرایی دهمین کنگره تازه های لیزر پزشکی ایران، گفت: ليزر درمانی تاثيری در كاهش وزن ندارد و فقط برای كاهش سايز و اندازه برخی اندام بدن مانند شكم، پهلوها و ران ها می تواند موثر باشد.

به گزارش تحلیل ایران، دكتر طيبه خرسند در مورد تاثيرات ليزر درمانی اظهار داشت: بيشتر افراد داراي اضافه وزن پس از اينكه مدت ها به طور پراکنده از رژیم‌های غذایی و ورزش براي كاهش وزن خود کمک می‌گیرید، اما باز هم موفق به از بین بردن توده‌های انباشته شده چربی در ناحیه کمر، شکم و ران خود نمي شوند. اين افراد تصور مي كنند كه این توده‌های چربی نسبت به رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی مقاوم هستند.


وی ادامه داد: اين افراد پس از امتحان كردن اين روش ها و نااميد شدن از آنها به روش‌های لاغری با استفاده از لیزر روD مي آورند، اما آنها نمي دانند كه آیا واقعا می‌شود برای لاغر شدن از میانبرهایی همچون روش‌های کاهش چربی با استفاده از لیزر مانند کویتیشن، لیپولیزر، کرایو لیپولیزر و لیپوماتیک بهره گرفت و آیا اصولا این روش‌ها جایگزین مناسبی برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش خواهد بود.


خرسند تاكيد كرد: اشتباهی که بسیاری از اين افراد در گرایش به این روش‌ها مرتکب می‌شوند، آن است که کاهش چربی با کمک لیزر را روشی برای کاهش وزن در نظر می‌گیرند ؛ اين درحالي است كه این روش‌ها صرفا برای درمان چربی‌های محدود ناحیه شکم، پهلو، باسن و ران‌ها مناسب است.


وی خاطرنشان كرد: لیزر بیشتر در زمينه کاهش سایز موثر است و تاثيري در کاهش وزن ندارد. همچنين افرادي كه داراي وزن‌های بسیار بالا هستند، ابتدا باید از روش‌های جراحی مربوط به کاهش وزن کمک بگيرند و در ادامه از لیزر براي از بين بردن باقي مانده چربي ها استفاده كنند.


خرسند با تاکید بر اینکه از لیزر می‌توان در کنار دیگر روش‌ها برای لاغری موضعی استفاده کرد، افزود : کاهش وزن فقط با رژیم مناسب و ورزش و فعالیت بدنی کافی محقق می‌شود، اما در ادامه می‌توان از لیزر به عنوان روشی کمکی برای مصرف چربیها به عنوان منابع انرژی  انباشته شده موضعی بهره گرفت.


این جراح عمومی با اشاره به وجود دو نوع ليزر كم توان و پرتوان در از بين بردن چربي هاي بدن اظهار داشت : با بهره‌گیری از لیزر کم‌توان محل لاغری تعیین می‌شود و با لیزر، چربی‌های داخل سلولی آزاد می‌شوند؛ در ادامه بیمار بايد با انجام فعالیت‌های مناسب بدنی چربي ها را دفع کند.


وي خاطر نشان كرد: استفاده از ليزر كم توان در مطب‌ها قابل انجام است و با چند جلسه مي توان به نتيجه مورد نظر رسيد.


خرسند در مورد ليزر پرتوان يا ليپوليزر نيز گفت: در اين روش از لیزر و ساکشن همزمان استفاده می‌شود که اقدامی تهاجمی بوده و به اتاق عمل نیاز دارد. در این روش سلول‌های چربی با لیزر تخریب شده و با ساکشن خارج می‌شوند.


وي در مورد عوارض احتمالي استفاده از ليزر توضيح داد: بهره‌گیری از این روش‌ها در افرادی که کاندیدای مناسبی برای انجام آن محسوب می‌شوند، منافاتی با سلامت ندارد اما بايد براي رسيدن به نتيجه مطلوب در كنار استفاده از اين روش ها، از رژیم غذایی مناسب، ورزش و فعالیت بدنی کافی برای اثر بخشی بهتر آنها استفاده كرد.


این متخصص تاکید کرد: در افرادی که نتوانند رژیم مناسب، ورزش و فعالیت بدنی لازم را رعایت کنند استفاده از لیزر کم‌توان به آزاد شدن دوباره چربی‌ها منجر می‌شود. در چنین شرایطی چربی‌های آزاد شده دوباره به داخل سلول‌ها برگشته و نتیجه‌ای از به‌کارگیری این روش‌ها حاصل نمی‌شود.


خرسند افزود: در چنین مواردی حتی بعد از کاهش سایز نیز اگر رژیم مناسب رعایت نشود از آنجا که تعداد سلول‌ها ثابت است، فرد دوباره افزایش سایز خواهد داشت. همچنین در مواردی که از لیپولیزر استفاده شده است مناطق دیگری نیز دچار افزایش سایز مي شوند.


وي در مورد اينكه چرا افراد بعد از استفاده از اين روش ها دوباره به سایز قبلی خود برمی‌گردند، گفت : علاوه بر مشکل برگشت پذیری اثرات ناشی از لاغری با لیزر این نکته نیز اهمیت دارد که با وجود آن که لیزر کم‌توان عارضه‌ای ندارد ولی لیپولیزر روشی تهاجمی است که اگر درست انجام نشود، احتمال سوختگی پوست و آسیب‌های متعدد دیگر نیز بر اثر آن وجود دارد.


عضو هیئت مدیره انجمن علمی پزشکی لیزری ایران درباره علل برگشت‌پذیری آثار درمانی ناشی از روش‌های لاغری با لیزر توضیح داد: در لیزر کم‌توان، سلول‌های چربی سالم می‌مانند فقط اندازه آنها کوچک می‌شود و با رعایت نکردن رژیم غذایی مناسب دوباره به اندازه قبلی برمی‌گردند و در لپپولیزر سلول‌های سالم نواحی دیگر نیز به دلیل رعایت نکردن رژیم غذایی و کم‌تحرکی، افزایش سایز خواهند داشت.


خرسند تاكيد كرد: با این حال، در صورتی که دو اصل رژیم مناسب و ورزش و فعالیت بدنی کافی پس از به‌کارگیری این روش‌ها رعایت شود، بهره‌گیری از آنها در کاندیداهای مناسب  عوارضی نخواهد داشت.


وی آخرين مهلت براي ارسال مقالات را ۳۰ آذر عنوان كرد و گفت: شركت در اين كنگره براي شركت كنندگان بين ۷ تا ۱۳ امتياز بازآموزي دارد.


دهمين كنگره سالانه ليزر پزشكي با رويكرد ارايه تازه هاي ليزر پزشكي از هفتم تا نهم بهمن ۹۴ به همت انجمن علمي ليزر پزشكي در سالن شهيد غرضي بيمارستان میلاد برگزار مي شود.

منبع: خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :