موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/29925 :کد

0

تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره خلع سلاح‌های هسته ای

  ﺳﻪشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ — ۰۸:۴۶
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -تصویب قطعنامه پیشنهادی ایران درباره خلع سلاح‌های هسته ای

قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران درباره پیگیری تعهدات قدرت‌های اتمی جهان برای خلع سلاح هسته‌ای در نشست علنی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

 

قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران درباره پیگیری تعهدات قدرت‌های اتمی جهان برای خلع سلاح هسته‌ای در نشست علنی مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، هفتادمین مجمع عمومی سازمان ملل در نشست روز دوشنبه خود بررسی قطعنامه‌های مصوب کمیته اول با موضوع صلح و امنیت بین المللی را در دستور کار داشت.در این نشست پنجاه و هفت قطعنامه در موضوعات مختلف امنیت بین المللی با تاکید بر موضوعات خلع سلاح و به ویژه خلع سلاح هسته ای در دو سطح جهانی و منطقه ای مطرح و تصویب شد. جمهوری اسلامی ایران نیز قطعنامه‌ای را بر مبنای مصوبات سه کنفرانس پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در سال‌های 1995، 2000 و 2010 میلادی تنظیم و پیگیری تعهدات دارندگان سلاح اتمی برای خلع سلاح را خواستار شده بود.

این قطعنامه غیرالزام آور که با 121 رای موافق، 48 مخالف و 12 ممتنع تصویب شد، اقدام عملی همه کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای را در راستای خلع سلاح‌های هسته‌ای برای ترویج ثبات بین‌المللی و و امنیت بی نقص برای همه خواستار شده است.

قطعنامه پیشنهادی ایران همچنین تلاش‌های یکجانبه بیشتر از طرف کشورهای مجهز به سلاح هسته‌ای را برای کاهش زرادخانه‌های هسته‌ای خود خواستار است.

در یکی از بندهای این قطعنامه آمده است: کشورهای جهان طبق تعهدات داوطلبانه جهت اعتمادسازی برای حمایت از پیشرفت بیشتر در خلع سلاح‌های هسته‌ای، شفافیت هرچه بیشتر کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای را درباره قابلیت‌های سلاح‌های هسته‌ای خود و اجرای توافقات بین المللی خواستارند.

از دیگر محورهای اصلی این قطعنامه می‌توان به کاهش بیشتر سلاح‌های هسته‌ای غیر راهبردی، پایبندی به اقدامات مورد توافق برای کاهش بیشتر وضعیت عملیاتی سیستم‌های سلاح‌های هسته‌ای و درخواست مشارکت از همه کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای در روند نابودی کامل سلاح‌های هسته‌ای خود اشاره کرد.

اکثریت یکصد و بیست کشور عضو جنبش عدم تعهد از این قطعنامه حمایت کردند اما آمریکا، اسرائیل، کانادا، انگلیس، روسیه، فرانسه و آلمان از جمله کشورهای مخالف با این قطعنامه بودند.

چین، کره، ژاپن، هند و ایتالیا نیز به این قطعنامه رأی ممتنع دادند.

نکته قابل توجه در روند تصویب قطعنامه‌های این نشست علنی مجمع عمومی، مخالفت رژیم صهیونیستی با اکثر این قطعنامه‌ها با رای منفی و در برخی موارد با رای ممتنع بود.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل بعد از تصویب قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران گفت: این قطعنامه بر اساس تعهدات مندرج در اسناد بازنگری، عملی کردن تعهدات پذیرفته شده از سوی کشورهای هستهای در زمینه خلع سلاح را درخواست کرده است.

غلامحسین دهقانی گفت: در ماده ششم معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تصریح شده که این کشورها موظفند مذاکرات برای آغاز خلع سلاح را آغاز کنند و از این کشورها خواسته شده است که اقدامات گام به گام برای غیرفعال کردن سلاح‌های هسته‌ای، سپس امحای آن را عملی کنند که متاسفانه تاکنون هیچ گام موثر و یا جدی در این راستا برداشته نشده است.

وی افزود: به همین دلیل جامعه جهانی روز به روز فشار خود را بر کشورهای هسته‌ای بیشتر می کند و امسال شاهد تعداد زیادی قطعنامه در این زمینه بودیم که تصویب شد، ولی متاسفانه با مخالفت کشورهای هسته‌ای همراه بود.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل همچنین گفت: این قطعنامه‌های پیشنهادی هر دو سال یکبار درباره ضرورت اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای به تعهدات خود طبق کنفرانس‌های بازنگری مطرح می‌شود که برغم مخالفت کشورهای هسته‌ای و کشورهای تحت حمایت آنها مانند رژیم صهیونیستی، در نشست مجمع عمومی به تصویب کشورهای جهان رسید.

وی در پاسخ سئوالی درباره دلیل سکوت و عدم اعمال فشار قدرتهای اتمی جهان به رژیم صهیونیستی درباره لزوم خلع سلاح اتمی این رژیم گفت: درباره قطعنامه‌هایی که مربوط به ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای به ویژه در خاورمیانه و یا مربوط به خلع سلاحهای هسته ای میشود، شاهد آن هستیم که همچنان روند مخالفت کشورهای هسته‌ای و رژیم صهیونیستی با این قطعنامه ها ادامه دارد.

دهقانی با اشاره به تاکید جامعه بین المللی بر خلع سلاح هسته‌ای گفت: جامعه جهانی بر خلع سلاح هسته‌ای و اجرای تعهدات کشورهای هسته‌ای تاکید دارد و روند کنونی حاکی از این است که آرام آرام در کمیته اول مجمع عمومی و دیگر مجامع، کشورهای هسته‌ای و رژیم صهیونیستی که دارای سلاح‌های هسته‌ای است با مخالفت با همه قطعنامه‌های خلع سلاح به سمت انزوا خواهند رفت و قطعاً روز به روز در شرایط بدتری قرار خواهند گرفت.

معاون نمایندگی کشورمان در سازمان ملل در پایان تاکید کرد: قطعاً روند به طرف بیشتر تحت فشار قرار گرفتن کشورهای هسته‌ای به ویژه رژیم صهیونیستی به عنوان متحد این کشورها در منطقه خاورمیانه است ولی متاسفانه درباره ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه، کشورهای هسته‌ای نه تنها فشاری بر رژیم صهیونیستی نمی‌آورند بلکه همچنان سیاست دفاع از آن را ادامه می‌دهند هرچند این روند به نظر نمی‌رسد به شکل کنونی بتواند به مدت طولانی ادامه پیدا کند.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :