موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/30114 :کد

0

درخواست سازمان ملل از اردن برای پناه دادن به آوارگان سوری

  ﺳﻪشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ — ۲۳:۰۰
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -درخواست سازمان ملل از اردن برای پناه دادن به آوارگان سوری

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز سه شنبه از اردن خواست اجازه دهد ۱۲ هزار آواره سوری که در شرایط وخیم انسانی در مرز این کشور سرگردان هستند، وارد اردن شوند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز سه شنبه از اردن خواست اجازه دهد 12 هزار آواره سوری که در شرایط وخیم انسانی در مرز این کشور سرگردان هستند، وارد اردن شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، کمیساریای مزبور همچنین به اردن پیشنهاد داد در تامین امنیت منطقه پذیرش آوارگان، به این کشور کمک کند. 


این نهاد اعلام کرد که سوری ها به دلیل شدت گرفتن جنگ داخلی در سوریه و مجازات های اعمال شده از سوی داعش علیه غیرنظامیان از جمله ازدواج اجباری و شلاق و گردن زدن، کشور خود را ترک می کنند. 


کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل همچنین خبر داد که در هفته های اخیر، تعداد آوارگان سوری در مرز اردن از 4 هزار نفر به 12 هزار تن رسیده است. 


امدادگران و 2 مقام اردنی، افزایش ناگهانی تعداد آوارگان در مرز اردن را به حملات هوایی جنگنده های روسی به مناطق تحت کنترل داعش در استان های حمص و رقه نسبت دادند.


«ملیسا فلمینگ» سخنگوی کمیساریای یاد شده، افراد محتاج به کمک در مرز اردن را شامل سالمندان، بیماران و زخمی شدگان، کودکان و زنان و دیگر اقشار آسیب پذیر دانست و گفت: ما نگرانیم که زنان باردار در شرایط غیربهداشتی مجبور به وضع حمل شوند. 


در همین حال، مواردی از عفونت، ورم معده و بیماری های پوستی در میان آوارگان گزارش و علائمی از سوتغذیه شدید در میان کودکان و شیوع اسهال مشاهده شده است. 


فلمینگ از اردن خواست به افراد محتاج کمک از جمله بیماران، زنان باردار، کودکان کمتر از 6 ماه و خانواده های آنها و افراد به شدت ناتوان اجازه ورود دهد. 


به گفته دیپلمات ها، تعداد آوارگان ساکن اردن در 18 ماه گذشته کاهش یافته، زیرا دهها هزار نفر به سوریه بازگشته اند یا به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند.


مقام های اردنی تعدادی از گذرگاه های مرزی غیررسمی این کشور را بسته و گفته اند که اردن به حد و حدود تعیین شده برای جذب آوارگان رسیده است. 


به گفته فلمینگ، در حال حاضر 632 هزار و 228 آواره سوری ساکن اردن هستند. 


وی با اشاره به اینکه اردن در مورد مسائل امنیتی نگرانی های به حقی دارد، یادآور شد که این موارد را می توان برطرف کرد.


فلمینگ گفت که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل آماده است سطح موارد امنیتی در منطقه پذیرش آوارگان در اردن را ارتقا بخشد. 


وی افزود: چنانچه اردن به آوارگان اجازه ورود ندهد و کمک های لازم در اختیار این افراد قرار نگیرد، جان آوارگان در ماه های آتی به خطر می افتد.

منبع: ایرنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :