موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/30130 :کد

0

آزمایش موشکی ایران را در صورت تأیید، به شورای امنیت می‌بریم

  چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ — ۰۱:۴۱
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -آزمایش موشکی ایران را در صورت تأیید، به شورای امنیت می‌بریم

نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت واشنگتن در صورت تأیید ادعاها درباره اقدام ایران در انجام آزمایش جدید موشکی، آن را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه‌شنبه گفت واشنگتن در صورت تأیید ادعاها درباره اقدام ایران در انجام آزمایش جدید موشکی، آن را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع خواهد داد.


 

به گزارش تحلیل ایران، سامانتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل به ادعاها درباره آزمایش موشکی ایران واکنش نشان داد.

وی گفت که واشنگتن در حال بررسی جدی گزارش‌هایی است که مدعی هستند ایران در ماه نوامبر اقدام به انجام آزمایش موشکی جدید کرده است.

 

پاور بعد از نشستی از شورای امنیت سازمان ملل که درباره موضوعی غیرمرتبط برگزار شده بود در جمع خبرنگاران گفت: «آمریکا در حال انجام بررسی‌های جدی درباره این حادثه گزارش‌شده است.»

وی اضافه کرد در صورتی که این گزارش‌ها تأیید شود، واشنگتن موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد داد.

دو مقام ارشد آمریکایی بامداد سه‌شنبه در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز مدعی شدند ایران در اقدامی جدید با آزمایش یک «موشک بالیستیک میان‌برد»، دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، از جمله قطعنامه 1929 را نقض کرده است. 

 

قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد که آغازگر چهارمین دور تحریم‌ها علیه ایران با طرح ادعاهای بی‌پایه درباره برنامه هسته‌ای این کشور بود سال 2010 به تصویب رسید.

این شورا اخیراً قطعنامه‌ای جدیدتر به شماره 2231 برای تأیید «برجام» به تصویب رسانده که هنوز اجرایی نشده است. قطعنامه 2231 تمامی قطعنامه‌های قبلی این شورا علیه ایران را لغو می‌کند.

موشک ادعایی منابع مورد استناد فاکس‌نیوز، «موشک قدر 110» بوده که برد متوسط آن بین 1800 تا 2000 کیلومتر است. قدر 110، مدل بهسازی‌شده موشک شهاب 3 است.

فاکس‌نیوز که به خبرسازی علیه ایران شهرت دارد ادعا کرده بود این موشک قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را دارد. 

 

دولت‌های آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، در ماه اکتبر اندکی بعد از اقدام ایران در آزمایش موشک دوربرد «عماد»، خواستار قطعنامه شورای امنیت در این باره شده بودند.

آمریکا و کشورهای غربی همواره ایران را به انحراف در برنامه‌ هسته‌ای و موشکی خود متهم می‌کنند. تهران بارها این ادعاها را رد کرده و گفته برنامه هسته‌ای ایران صرفا جنبه صلح‌آمیز دارد و برنامه موشکی این کشور نیز تنها برای اهداف دفاعی است.

ایران همچنین ادعاهای کشورهای غربی درباره اینکه موشک‌های این کشور توان حمل کلاهک هسته‌ای دارند را رد کرده است.

 

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :