موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/30152 :کد

0

کنفرانس ریاض درباره سوریه؛ نشستی از پیش شکست خورده

  چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ — ۰۵:۴۷
تعداد بازدید : ۲۳۸   
 تحلیل ایران -کنفرانس ریاض درباره سوریه؛ نشستی از پیش شکست خورده

تکیه کردن بر روی کنفرانس معارضان دولت سوریه در ریاض جهت برون رفت از بحران سوریه درست نیست و تنها خاصیت این کنفرانس این است که در ابعاد مختلف انگیزه‌ها و اهداف کشورهای حامی تروریسم را فاش می‌کند.

تکیه کردن بر روی کنفرانس معارضان دولت سوریه در ریاض جهت برون رفت از بحران سوریه درست نیست و تنها خاصیت این کنفرانس این است که در ابعاد مختلف انگیزه‌ها و اهداف کشورهای حامی تروریسم را فاش می‌کند.


به گزارش تحلیل ایران، پایگاه خبری پانوراما الشرق‌الاوسط در مقاله‌ای با اشاره به برگزاری کنفرانس ریاض متشکل از گروه‌های مخالف مسلح و غیرمسلح بر ضد دولت سوریه نوشت: در زمانی که اظهارات و تهدیدهای مطرح شده در مورد احیای کنفرانس‌های ویژه حل بحران و جنگ بر ضد دولت سوریه از ریاض گرفته تا نیویورک و وین و مسکو و قاهره و ژنو ادامه پیدا می‌کند، نوعی از سرخوردگی و بدبینی نسبت به فواید و محتوای این نشست‌ها به وجود آمده است. بیشتر عناصر مطلع از روند تحولات جنگ بر ضد دولت سوریه و تغییراتی که در مبانی درگیری‌ها ایجاد می‌شود،‌ به خوبی می‌دانند که برپایی نشست‌ها و کنفرانس‌های مختلف شامل عناصری از دو طرف معادله سوریه یا کنفرانس‌های یک طرفه بنا به علل مختلف نمی‌تواند در حل این بحران موفق باشد.

 

در تمامی نشست‌ها و کنفرانس‌هایی که تاکنون در این چارچوب برگزار شده‌، دیده‌ایم که آنچه که انجام شده‌، پر کردن رسانه‌های مختلف از تصاویر متعدد و طرح موفقیت دولت‌های میانجی در مذاکرات و ادعای فرصت‌های پیشرفت های احتمالی است. این در حالی است که تمامی این کشورها به خوبی می‌دانند که رسیدن به نتایج واقعی در این مرحله غیرممکن است و اگر هم راه حلی به دست آید ، به صورت مرحله‌ای یا گامی در مسیر طولانی و پیچیده خواهد بود و به این ترتیب سوریه همچنان تا زمان نامعلومی در خط آتش باقی خواهد ماند.

 

تمامی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی در این مرحله نشان دهنده تشدید تنش‌ها بین گروه‌های مختلف است. این موضوع باعث افزایش چالش‌های موجود در سوریه و اختلال در امنیت تمام منطقه خواهد شد. گروه‌های کشتار که در مناطق مختلف سوریه در تردد هستند، همچنان به صورت علنی به قتل و کشتار و تخریب کشور ادامه می‌دهند. سازمان‌های بین‌المللی از جمله مؤسسات وابسته به سازمان ملل متحد دلایل موثق زیادی از ادامه روند قتل و کشتار و شکنجه از سوی گروه‌های تروریست در اختیار دارند.

 

منابع آگاه از روند جنگ سوریه و تبعات آن می‌دانند که هر نوع صحبتی در مورد کنفرانس‌های مختلف، واقع‌گرایانه نیست،‌ چرا که اصلاً گروه های معارض مرده هستند و تلاش‌های مختلفی برای احیای آن ها انجام می شود. نگاهی به گذشته نزدیک نشان می‌دهد که کنفرانس قاهره با حضور مخالفان سوریه یک سناریوی مسخره سیاسی و اخلاقی بود. مخالفان دولت سوریه آن را ائتلافی برای تحویل حاکمیت سوریه به آنها می‌دانستند ، به همین علت است که متن نهایی مورد نظر خود را با نام نتیجه این کنفرانس‌ها ارائه کردند.

 

این در حالی است که عبرت‌های تاریخی نشان می‌دهد که بحران‌های بین‌المللی و منطقه‌ای اهداف متعددی دارند، یکی از این بحران‌ها جنگ سوریه است، بحرانی که با تلاش‌هایی کوچک امکان رسیدن به نتیجه نهایی وجود ندارد، چرا که مسیر آن هموار نیست، بلکه توپی آتشین است که هر آن احتمال انفجار منطقه بر اثر آن وجود دارد ، انفجاری که اگر رخ دهد مهار آن و کنترل مسیر پیش روی آن ممکن نیست.

 

بنابراین جهت حل این بحران نمی‌توان به سازش‌ها و نتایج سریع و آسان دست پیدا کرد و راه‌حل‌ها و سازش ها همواره در معرض کشمکش‌های گسترده و امتیاز دهی ها و امتیازگیری های متعدد قرار می گیرد تا اینکه نهایتاً تمامی گروه‌های  مرتبط با بحران درک فراگیری از رسیدن زمان سازش‌ها داشته باشند. اما تا زمانی که شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای سازش محقق نشده باشد ، نمی‌توان از تحمیل راه حل به این بحران سخن گفت.

 

در همین راستا مشخص است که کنفرانس ریاض موفق نبوده و شکست خواهد خورد، چرا که موانع و چالش‌های گسترده‌ای در مسیر آن وجود دارد که برخی از آنها شامل گروه‌های معارض و حامیان آن ها و پیش شرط های آنها است. این کنفرانس‌ها و نشست‌ها اهداف مورد نظر گروه‌های مختلف در سوریه را نشان می‌دهد ، این در حالی است که مجموع این اهداف به علت موقعیت حوادث میدانی و محاسبات امنیتی و نظامی و ژئو پلتیک در جغرافیای سیاسی سوریه و موازنه ‌های قدرت منطقه‌ای و تناقض آن با منافع و استراتژی‌های قدرت‌های جهانی در انواع مختلف ادامه پیدا کرده است.

 

از تمام آنچه که گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که تکیه کردن بر روی چنین کنفرانس هایی برای برون رفت از پیامدهای جنگ بر ضد سوریه درست نیست. موضوع قطعی این است که کنفرانس ریاض در ابعاد مختلف آن شاهدی بر نحوه تعامل دولت های حامی تروریسم در سوریه و امتحانی واقعی برای این کشورهاست که انگیزه ها و اهداف آن ها را از برگزاری این کنفرانس ها نشان می دهد.

 

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :