موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/30195 :کد

0

اقدامات نظامی روسیه پس از سرنگونی سوخو۲۴

  چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ — ۰۸:۵۲
تعداد بازدید : ۲۵۰   
 تحلیل ایران -اقدامات نظامی روسیه پس از سرنگونی سوخو۲۴

سرنگونی سوخو-۲۴ توسط دولت ترکیه، عزم روسیه را برای مقابله با تروریست‌ها محکم‌تر کرده است و عملاً روند اجرایی عملیات نظامی روسیه در سوریه را تغییر داده است.

 

سرنگونی سوخو-24 توسط دولت ترکیه، عزم روسیه را برای مقابله با تروریست‌ها محکم‌تر کرده است و عملاً روند اجرایی عملیات نظامی روسیه در سوریه را تغییر داده است.


 

تحلیل ایران: بیش از یک ماه است که روسیه درنتیجه ناکارآمدی ائتلاف ضد داعش به رهبری ایالات‌متحده، حمله نظامی خود را در سوریه آغاز کرده است. از آن زمان تاکنون رسانه‌های غربی نیز شایعه‌پراکنی‌های مرسوم خود مبنی بر غیردقیق بودن حملات هوایی روسیه بر مواضع تروریست‌ها و مداخله این کشور در امور سوریه را آغاز کردند. اما روسیه به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور نظامی پیدا کرد و  تا امروز عملکرد موفقی در سرکوب تروریست‌های سوریه داشته است. البته مسکو در راستای اقدام نظامی خود متحمل خسارات سنگینی نیز از سوی تروریست‌های داعش شده است که جدی‌ترین آن‌ها انفجار هواپیمای مسافربری ایرباس 321 خطوط هوایی روسیه در مرکز صحرای سینا و سرنگونی جنگنده "سوخو-24" توسط جنگنده "اف-16" ترکیه است. اما سرنگونی سوخوی روسی به‌گونه‌ای معادلات منطقه را تغییر داده است و از یک‌سو دست دولت ترکیه به‌ویژه شخص اردوغان در حمایت از داعش و خریداری نفت از این گروه تروریستی را رو کرده است و از دیگر سو، سرنگونی سوخو-24 عزم روسیه را برای مقابله با تروریست‌ها محکم‌تر کرده است و عملاً روند اجرایی عملیات نظامی روسیه در سوریه تغییر کرده است.


مهم‌ترین اقدامات روسیه برای تغییر روند عملیات نظامی در سوریه پس از سرنگونی سوخو-24

1. استقرار سامانه ضد موشکی اس-400

استقرار سامانه ضد موشکی اس-400 اولین اقدام روسیه پس از سرنگونی سوخو-24 بود. از نظرگاه سیاسی، سامانه اس-400 مهم‌ترین گام برای جلوگیری از تاکتیک "منطقه پروازممنوع" در سوریه است و این بهترین تضمین برای دولت اسد در مقابل هجوم ترکیه و غرب است. استقرار اس-400 بدین معنا است که گروه‌های تروریستی در سوریه مجبور خواهند شد به‌تنهایی و به‌طور مستقل با دولت اسد بجنگند نه به کمک دیگر عناصر خارجی، که در این صورت سرکوب تروریست‌ها به‌مراتب آسان‌تر می‌شود. البته ناوگان هوایی غرب قادر است این سامانه روسی را فلج کند اما قطعاً متحمل خسارات زیادی خواهد شد. درهرصورت سامانه اس-400 در مقابل هرگونه اقدامی علیه دولت بشار اسد به‌گونه‌ای به روسیه حق وتو می‌دهد. سامانه ضد موشکی اس-400علاوه بر خاک سوریه، مناطق غربی عراق و اسرائیل و اردن و شمال سینای مصر و بخش زیادی از حریم هوایی ترکیه از جمله آنکارا و بخش شرقی دریای مدیترانه را پوشش می دهد.


2. استفاده از جنگنده تهاجمی "سوخو-25"

سرنگون شدن سوخو-24 در نزدیکی مرز ترکیه نشان از آسیب‌پذیری این جنگنده در مقابل جنگنده‌های مدرن داشت. روس‌ها برای پیروز شدن بر داعش، بایستی به ارتش سوریه و گروه‌های مسلح وابسته به دولت سوریه در عملیات زمینی نیز کمک کند بنابراین استفاده از جنگنده فوق پیشرفته سوخو-25 تاثیر مستقیمی بر روند عملیات نظامی خواهد داشت.


سوخو 25 را می توان همتای روسی هواپیمای « آ -10» ایلات متحده دانست. سوخو 25 برای مسیرهای کوتاه ساخته‌شده است، ولی توانایی هجومی آن برای هدف قرار دادن مواضع دشمن بر روی زمین بسیار بالا است. این جنگنده برای انهدام دقیق اهداف زمینی در تمامی شرایط آب‌وهوایی شبانه‌روزی و به‌طور خاص انهدام خودروهای زرهی دشمن، وسایل ارتباطی، سنگرهای آتش، واحدهای فرماندهی و نظارت، جاده‌ها، خطوط آهن، و هلیکوپترهای نظامی دشمن طراحی‌شده است. بنابر منابع آگاه روسیه، بمب‌افکن سوخو-25 به‌زودی در آسمان سوریه حاضر می‌شود.


3. مانورهای دیپلماتیک

قوترین ابزاری که روسیه می‌تواند با آن سوریه را نجات دهد ابزار دیپلماسی (حق وتو) و پرستیژ بین‌المللی مسکو است. اگرچه قدرت نرم روسیه طی سال‌های اخیر کاهش‌یافته است، اما قدرت تأثیرگذاری روسیه در حل مسئله سوریه از طریق سیاسی را نباید فراموش کرد. بدین منظور که روسیه می‌تواند موافقت بسیاری از همسایه‌های سوریه و حتی قدرت‌های بزرگ اروپایی را به نفع دولت بشار اسد به دست آورد. مهم‌ترین ابزار دیپلماسی روسیه برخورداری از حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل است که مسکو می‌تواند از این ابزار به‌عنوان سپر دفاعی استفاده کند. به‌عنوان‌مثال، روسیه می‌تواند از تکرار مداخله ناتو در لیبی در سال 2011 در سوریه امروز جلوگیری کند.


4. افزایش "اسپتسناز" در سوریه

اسپتسناز" نیروهای ویژه روسیه هستند که از مهارت‌های نظامی و فردی بسیار بالایی برخوردارند به‌گونه‌ای که در هر عملیاتی با کمترین تلفات پیروز می‌شوند. اسپتسناز بی‌رحم‌ترین گروه نظامی  در جهان هستند و روسیه از این گروه در عملیات زمینی و تنها در شرایط ویژه استفاده می‌کنند. رسانه های روسی، اعزام اسپتسناز به سوریه را "هدیه ویژه پوتین به اسد" خواندند. تجربه مداخله آمریکا و ناتو در عراق، افغانستان و لیبی نشان داده است که حملات هوایی برای برقراری ثبات در یک کشور کافی نیست و عملاً بدون نیروی زمینی کارآمد دست‌یابی به این مهم ممکن نیست. بر این مبنا، روسیه، اسپتسناز خود را به‌عنوان نیروی مکمل حملات هوایی به سوریه اعزام کرده است تا از هوا و زمین عرصه را بر تروریست‌ها تنگ کند که در صورت تشدید حضور اسپتسناز در سوریه، قطعاً شاهد شکست کامل تروریست‌ها طی دو سه ماه آینده هستیم. گفتنی است که نقش مستشاران ایرانی و نیروهای حزب‌الله را در عقب راندن تروریست‌ها و خنثی کردن بسیاری از عملیات آن‌ها را نباید فراموش کرد. روسیه همچنین تصمیم دارد سرویس‌های اطلاعاتی خود را برای ردیابی محل اختفای تروریست‌ها و حتی ضبط مذاکرات آن‌ها بکار گیرد و در اختیار ارتش سوریه قرار دهد.


اقدامات روسیه پس از سرنگونی سوخو-24 نشان از اهمیت استراتژیک سوریه برای این کشور دارد و ترکیه با اقدام نسنجیده و تحریک‌آمیز خود قصد داشت روسیه را به‌نوعی به جنگ رودررو با ناتو بکشاند، اما اردوغان در محاسبات خود اشتباه کرده است، چراکه ناتو با ابرقدرت اتمی همچون روسیه طرف است و به‌خوبی از توانایی‌های نظامی و اتمی روسیه آگاه است. درواقع اقدام ترکیه در سرنگونی سوخوی روسی، اهمیت سوریه را برای کرملین دوچندان کرده است و فرصت های تازه برای کرملین به ارمغان آورده است.

 

منبع: فارس

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :