موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی دین و اندیشه

a/30249 :کد

0

وقف در تحکیم پیوندهای اجتماعی تاثیرگذار است

  چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۶
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -وقف در تحکیم پیوندهای اجتماعی تاثیرگذار است

ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران گفت: وقف در تحکیم پیوندهای اجتماعی تاثیرگذار است و خدای متعال اراده نموده که در جامعه اسلامی افراد نسبت به یکدیگر بی تفاوت نباشند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران در همایش وقف و رسانه که امروز در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد گفت: مقوله وقف یکی از اعمال صالحی است که نقش مهمی در تعالی و تکامل انسان کامل، تحکیم رابطه او با خدای سبحان و پیوند ارتباط انسان با جامعه بشری ایفا می کند. تمامی آموزه های دین برنامه های حیات بخش خدای سبحان در راستای تحکیم انسان با خدای سبحان است و برای تحقق این هدف عالی و تقرب انسان به ذات اقدس برنامه سازنده ارائه شده است.

 

وی افزود: وقف یکی از این دستورات عبادت بزرگ و انسان ساز است و انسان واقف بلندترین گام را برای تقویت رابطه خود با خدا و کاهش رابطه خویشتن با عالم طبیعت بر می دارد.

 

همچنین انفاق هم نقش مهمی در حرکت انسان به سوی این هدف والا دارد.لذا در آیات قرآن تاکید فراوانی بر این مقوله شده است.

 

ابوترابی فرد تصریح کرد: به هر اندازه که رابطه ما با طبیعت کم شود رابطه ما با خداوند بیشتر می شود. انفاقِ مال، گامی در راه رسیدن به انفاق جان و نفس و تقرب به عالم ملکوت است.

 

لذا به هر اندازه فرهنگ وقف در جامعه ترویج و رسانه های به این مهم بپردازند راه را برای انسان هموارتر کرده و مسیر او را به تقرب به خدا نزدیک تر می کند.

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلمی ایران ادامه داد: در راستای این امر پیوند رابطه انسان ها با همدیگرکه از آموزه های دین و هدف امت واحده است مهم می شود. امروز حرکت ما به سمت تبدیل نمودن عالم اسلام به امت واحده است. یکی از برنامه های حیات بخش اسلام برای تبدیل جامعه به امت واحده تبدیل انسان ها به یک قوم با ویژگی هایی که در تراز قرآن کریم آمده، انفاق و خدمت به افراد جامعه است. این که خدای متعال یکی از ویژگی های مسلمانان را انفاق می خواند در همین زمینه است.

 

ابوترابی فرد تاکید کرد: وقف گام بلندی در تحکیم پیوندهای اجتماعی است. خدای متعال اراده نموده که در جامعه اسلامی افراد نسبت به یکدیگر بی تفاوت نباشند و برای پاسخ به مشکلات و دغدغه ها به یکدیگر حرکت کنند. وقف یک راه و یک پاسخ به این نیاز است. اگر این آموزه دینی در جامعه ما زنده شود و افراد واقعی دغدغه همدیگر را داشته باشند آن زمان است که قدرت ما بی مثال خواهد بود.

 

وی با اشاره به اینکه دفاع مقدس یک نمونه از این انفاق هاست گفت: سرمایه بزرگ امروز ما دستاورد انفاق دیروز رزمندگان است. در وقف فقط انفاق مال نیست واقف به توسعه علمی جامعه هم فکر می کند. امروز حیات علمی ما مدیون واقفینی است که دغدغه علمی داشته اند. اگر واقفین هوشمند کتابخانه های بزرگ را وقف نمی کردند امروز ما این سرمایه بزرگ را در اختیار نداشتیم. همچنین اگر شاهان فاسد بر اریکه قدرت نمی نشستند و یا اینکه اگر مغول کتابخانه های ما را نمی سوزاند و راه را برای تفکر در این کشور می گشودند امروز از نظر علمی نمی دانم در کجا بودیم و این امر از جان و دین و روح اسلام نشأت می گیرد.

 

ابوترابی فرد اضافه کرد: دولت صفوی منشا و گام بزرگی در این زمینه بود که زیربنای حرکت علمی امروز جامعه ماست. لذا واقفین هوشمند با نگاه به پاسداشت شعائر دینی راه را برای تفکر باز می کنند. اگر انواع خدمات برای حضور دلباختگان در جوار مزار بزرگان برپا نمی شد آیا امروز ما این اربعین را داشتیم؟ بنابراین نقش واقفین در اربعین ۹۳ و ۹۴ بسیار کلیدی است.

 

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: عالم تشیع به برکت آموزه های مبتنی بر دانش و علم و واقفین خادم که از این گنجینه های حفاظت کرده اند زنده است. این واقفین شاگردان دین هستند که به حوزه علم، سلامت و ... توجه نموده اند. این اقدام ارزشمند برای پیوند دو مقوله وقف و رسانه یعنی بازگو نمودن ثمرات ارزشمندی که وقف در تمدن اسلامی ایفا کرده است.

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران افزود: امیدواریم رسانه های مکتوب و شنیداری و به ویژه رسانه ملی به این مهم توجه ویژه ای داشته باشد و برنامه ها و آموزه های متنوع رسانه ملی به رشد و شکوفایی فرهنگ وقف کمک کند. ما امروز نیازمند کارایی در همه زمینه ها هستیم و باید این کارایی در همه حوزه ها ارتقا بخشیده شود.

 

وی در پایان گفت: هرزمانی که فرهنگ وقف در جامعه شکوفا شود، شاهد حضور دین در جامعه خواهیم بود و این رسالت همه مدیران است که تلاش کنند که در بالاترین سطح کارایی و بهره وری و نظم مالی دست پیدا کنند که البته با این مقوله فاصله زیادی داریم. اگرچه در دوران مدیریت حجت الاسلام محمدی در این عرصه قدم های بزرگی برداشته شده است.

                               

مجلس     اسلام     اجتماع     علم        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :