موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/30317 :کد

0

نقش تشکل‌های مردم نهاد در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست

  چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ — ۱۶:۱۴
تعداد بازدید : ۶۶۲   
 تحلیل ایران -نقش تشکل‌های مردم نهاد در حفظ منابع طبیعی و محیط زیست

در نشست بررسی تغییرات آب و هوا نقش تشکل‌های مردم نهاد در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست مورد تأکید قرار گرفت.

در نشست بررسی تغییرات آب و هوا نقش تشکل‌های مردم نهاد در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست مورد تأکید قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، نشست مشترک مدیران منابع طبیعی، محیط زیست، هواشناسی و اصحاب رسانه به مناست 18 آذر روز آشنایی با تغییرات آب و هوای برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست عطا پورشیرزاد با بیان اینکه با بیان اینکه حفظ محیط زیست به تنهایی از توان دولت خارج است، گفت: حمایت جامع محلی بهترین راهکار برای حفظ محیط زیست و کاهش تخریب محیط زیست است.

وی با بیان اینکه افزایش گاز گلخانه‌ای و گاز متان باعث تغییرات آب و هوایی و از بین رفتن محیط زیست شده افزود: دلیل افزایش گازهای گلخانه‌ای و گاز متان افزایش زباله است و افزایش زباله ها موجب گرم شدن و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری عفونی و...شده است.

 

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: شیوع بیماری مالاریا در بخشی از جهان و همچنین در مناطق گرمسیری در نتیجه گرم شدن هوا و تغییرات آب و هوایی است.

 

این مسئول با مشکلات فاضلاب‌ها افزود: فاضلاب‌ها مشکلات زیادی را برای مردم، محیط زیست ومنابع طبیعی به وجود می‌آورند که  سمن‌ها و رسانه‌ها در این خصوص همکاری کنند.

 

پورشیرزاد بیان کرد: روند خشکسالی و تنش‌آبی باعث گرم‌تر شدن زمین در چند سال آینده می‌شود و همین عامل منجر به تولید چندین برابر تولید انرژی برق و سرعت در انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی می‌شود.

 

وی با بیان اینکه نباید از این موضوع مهم به سادگی عبور کنیم، گفت:  در خصوص چگونگی استفاده از منابع طبیعی و محیط زیست و تلاش برای جلوگیری از این سرمایه‌ها فرهنگ سازی صورت گیرد.

 

در ادامه عزت‌الله بهشتی‌فر بخش عمده‌ای از تخریب عرصه های منابع طبیعی را ناشی از طرح‌های عمرانی مربوط به دستگاه‌ها دانست و افزود: به دلیل اجرای طرح‌های عمرانی شاهد قطع بخش وسیعی از درختان هستیم که ورود سمن‌ها و رسانه‌ها در این زمینه موثر است.

 

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد قطع درختان بلوط محور یاسوج - سی‌سخت در منطقه تنگ گنجه‌ای را نمونه‌ای از تخریب منابع طبیعی دانست و گفت: برای کسانی که اقدام به قطع درختان این منطقه کردند پرونده قضایی تشکیل شده است.

 

این مسئول با اشاره به تخریب جنگل‌ توسط عوامل انسانی گفت: با مشارکت مردم بالغ بر 32 هزار هکتار جنگل‌ در عرصه‌های منابع طبیعی کاشته شد و حدود 8 هزار و 500 هکتار گیاهان دارویی در منطقه تنگ سرخ بویراحمد کاشت شد.

 

بهشتی‌فر با انتقاد از عدم تخصیص اعتبارات منابع طبیعی افزود: مجموعه اعتبارات منابع طبیعی 25 میلیارد ریال بوده است.

فرج‌الله شکوهی مدیرکل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد مشکلات و چالش‌های زیست محطیی را نتیجه تغییرات آب و هوایی دانست و گفت: انسان‌ها در ایجاد این چالش بزرگ نقش دارند که می‌توان در این زمینه فرهنگ سازی کرد.

 

وی با انتقاد از صدا و سیما گفت: زمان اختصاص یافته صدا و سیما به گزارش‌ها و اخبار هواشناسی 20 تا 30 ثانیه است.


این مسئول در خصوص بارور کردن ابرها در جهت افزایش میزان بارندگی و کاهش گرد و غبار افزود: حداقل مبلغ تخمین زده برای تحقق این کار 10 میلیارد تومان است البته اثر بخشی بارور کردن ابرها به لحاظ علمی و تحقیقاتی ثابت نشده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :