موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/30400 :کد

0

بازگشت به طب سنتی ضرورتی برای سلامت جامعه

  چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۴ — ۲۰:۱۸
تعداد بازدید : ۲۵۱   
 تحلیل ایران -بازگشت به طب سنتی ضرورتی برای سلامت جامعه

طب سنتی با تغییر در سبک زندگی مردم به ارتقاء سلامت افراد جامعه کمک می‌کند, طب غربی با وجود پیشرفت‌های بسیار نتوانسته علت بیماری‌ها را برطرف کند.

طب سنتی با تغییر در سبک زندگی مردم به ارتقاء سلامت افراد جامعه کمک می‌کند, طب غربی با وجود پیشرفت‌های بسیار نتوانسته علت بیماری‌ها را برطرف کند, بسیاری از پزشکان طب نوین یا غربی فقط به بیمار دارو می‌دهند که درد را تسکین دهد ولی درمانی صورت نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم, امروزه جهان دچار تغییرات فراوانی شده است, پیشرفت علم و آگاهی در حوزه‌های مختلف دستاوردهای عظیمی به ارمغان آورده است.


حوزه‌های همچون صنعت, اقتصاد, تکنولوری, بهداشت و درمان همواره در بسیاری از کشورهای جهان نگاه به مقوله سلامت انسان و جامعه نگاه ویژه‌ای است. سیاست گذاری‌ها برای بهره مندی علم و تکنولوژی برای ساخت وسایل و تجهیزات جدید پزشکی برای درمان بیماری‌ها, ارتقا سلامت افراد و برای کنترل بیماری‌ها برنامه ریزی شده است.


آیا مردم امروز سالم‌تر از افراد گذشته هستند؟

آیا مقوله سلامت پُررنگ‌تر از زمان مادر بزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها است؟

آیا به راستی جهان امروز سالم‌تر از گذشته است؟

اگر پاسخ مثبت است چرا  مردم جامعه ما از گذشته بیمارتر هستند و آمارها افزایش بروز بیماری‌ها را با توجه به افزایش پیشرفت در پزشکی بیان می‌کنند!

انواع بیماری‌ها در کشور رشد پیدا کرده و سن ابتلا به آن هم کاهش پیدا کرده است, آمارها نشان می‌دهد که بروز بیماری در ایران بسیار سریع‌تر از دنیا در حال افزایش است و بیشتر موارد میانگین سنی بروز آن کمتر از آمارهای بروز آن در کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر است.


طب سنتی با تغییر در سبک زندگی مردم به ارتقاء سلامت افراد جامعه کمک می‌کند, طب غربی با وجود پیشرفت‌های بسیار نتوانسته علت بیماری‌ها را برطرف کند, بسیاری از پزشکان طب نوین یا غربی فقط به بیمار دارو می‌دهند که درد را تسکین دهند و درمانی صورت نمی‌گیرد. طب غربی موفق به سلامت مردم نشده است.


کسینجر می‌گوید: اگر می خواهید دولت ها را در اختیار بگیرید، نفت و انرژی را در اختیار بگیرید. و برای سلطه بر ملت ها، غذا و داروی آنها را در اختیار بگیرید.


محمود خدادوست معاون طب سنتی وزیر بهداشت در برنامه شریان می‌گوید: پرداختن به طب سنتی و طب مکمل یک رویکرد جهانی است واقعا. بسیاری از کشورها مردمشان از خدمات اولیه بهداشتی درمانی محروم بودند.


به گفته وی بسیاری از کشورهای در حال توسعه خدمات PHC را نداشتند. بعدها معلوم شد که این کشورها دانش بومی و منطقه‌ای دارند که سینه به سینه به انها انتقال پیدا کرده و برای رفع مشکلات بهداشتی و درمانی جامعه خود از این ظرفیت ها استفاده می‌کنند.


معاون طب سنتی وزیر بهداشت ادامه می‌‎‌دهد: اگر ما بگوییم طب سنتی ایران یا طب‌های مکمل دنیا همه بیماری‌ها را صفر تا صد خوب می‌کنند, این تفکر کاملا افراطی است و بسیار برای نظام سلامت خطرناک است, از آن طرف هم نباید تفریطی نگاه کنیم و بگوییم که استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و مکمل تحجرگرایی است و بازگشت به عقب است و قابل استفاده نیستند.


خدادوست عنوان می‌کند: خلاصه طب سنتی یک رویکرد جهانی است. استفاده از ظرفیت‌های طب سنتی و طب مکمل کاملاً عقلایی است که ما در کنار طب نوین از ظرفیت طب سنتی نباید غافل شویم. منتها نگرانی که همیشه وجود دارد, بحث افراط و تفریط است که هر دو خطرناک است.


خیلی از بیماری‌ها روز افزون در حال افزایش است

رضا منتطر پزشک و محقق طب اسلامی در برنامه شریان در این باره می‌گوید: وضعیت سلامت جامعه ما خوب نیست, این برداشت از آمارهای مسئولان بهداشتی که طی 10 سال گذشته داده‌اند. خیلی از بیماری‌ها روز افزون در حال افزایش است به عنوان مثال آمارهای سکته‌های قلبی به بیش از 50 درصد رسیده است.


به گفته وی سکته قلبی در سر لیست بیماری‌های ما قرار گرفته است. قبلاً یک فرد 80 - 90 ساله کشاورزی می‌کرد ولی الان یک خانم 40 ساله نمی‌تواند به خوبی در خیابان راه برود. بیش از 20 درصد مردم جامعه فشار خون و بیش از 10 درصد مبتلا به دیابت دارند.


منتظر ادامه می‌دهد: امروزه مشکلات کلیوی بی‌داد می‌کنند, اگر بیماری کلیه ایرانیان همین گونه پیش رود در 30 سال آینده باید به تعداد تخت‌های بیمارستانی, باید تخت‌های دیالیز در بیمارستان‌ها داشته باشیم.


سن پوکی استخوان در گذشته بالای 60 سال بود و الان زیر 45 سال شده است

این محقق طب اسلامی ادامه می‌دهد: سن پوکی استخوان در گذشته بالای 60 سال بود و الان زیر 45 سال شده است. در آمار پیشرفت بیماری‌های ما حتی از اروپا بدتره, اروپا که طب غربی دارد و نه طب سنتی و نه طب اسلامی دارند. خوب به فرض اینکه ما هم اگر طب اسلامی و سنتی نداشته باشیم و همین طب غربی در کشور حاکم باشد, پس نباید وضعیت ما بدتر اروپاییان باشد.


وی می‌افزاید: سن بروز دیابت در اروپا 55 سال است, در ایران 40 تا 45 سال است. 50 هزار بیماری ام اس در میان افراد جامعه داریم. چرا افزایش پیدا کرده است اگر آمار ما مثل همه دنیا باشیم یعنی همان 2 درصد باشد این آمار نشان از رشد 25 برابری بروز ام اس است.


منتظر اضافه می‌کند: یکی از مسئولان شرکت دارویی merk در مصاحبه‌ای گفته است که ما باید به جایی برسیم که به افراد سالم با تبلیغات دارو بفروشیم.


این محقق طب اسلامی بیان می‌کند: چرا متخصص آمریکایی وقتی وارد کشور می‌شود در مصاحبه خودش مطرح می‌کند که ایران ظرف سه سال آینده با سونامی سرطان مواجه می‌شود. آیا او خبری دارد که این حرف را می‌زند. یا اینکه نه, سیاه نمایی می‌کند و اگر سیاه نمایی می‌کند پس چرا کسی از او توضیح نمی‌خواهد؟! که ما در سه سال آینده سونامی سرطان داریم. شواهد دارد نشان می‌دهد که واقعا آن خطرها هست و ما داریم به آن سمت و سو می‌رویم. این ناباروری‌ها و سرطان‌ها اکثراً برنامه ریزی شده است.


جامعه بیماردِه است

فاطمه رخشانی معاون سابق وزیر بهداشت در برنامه شریان می‌گوید: دائماً می‌بینید پزشکان بیمار بیشتری دارند چرا که جامعه بیمار دِه است و باید دید که چرا روز به روز افراد جامعه ما بیمارتر می‌شوند به دلیل اینکه جلوی عوامل بروز بیماری را نگرفته‌ایم.


از هر 100 "ام آر آی" که در ایران انجام می‌شود, 90 مورد بیهوده است

به گفته وی در کشورهای اروپایی و کشورهای دیگر دنیا دارو در کشور خودشان تولید می‌شود, برای یک "ام آر آی" ساده ماه‌ها در نوبت می‌مانند از هر 100 "ام آر آی" که در ایران انجام می‌شود, 90 مورد آن بیهوده و بی‌نتیجه است و این یعنی دُکان و تجارت.


معاون سابق وزیر بهداشت ادامه می‌دهد: طب بالینی را کاملاً کنار گذاشته‌ایم و شرح حال از بیمار نمی‌گیریم و فقط طب پاراکلینیک را انجام می‌دهیم و فقط دائماً کارهای آزمایشگاهی انجام می‌دهیم و با متوسل شدن به کارهای آزمایشگاهی, به تشخیص بیماری می‌رسیم, این یعنی افزایش هزینه درمان.


رخشانی ادامه می‌دهد: هر چه دنیا پیشرفت کرده ما اولین کسی بودیم که استفاده کننده آن پیشرفت بوده‌ایم. خیلی از داروهایی که ما در ایران داریم استفاده می‌کنیم در کشورهای دیگر دنیا به عنوان داروی معمولی داده نمی‌شود. ما راحت داریم این کار را می‌کنیم.


وی خاطرنشان می‌کند: آزمایش خون و ادرار, سونوگرافی, HCT, عکس رادیولوژی و ... از بیمار گرفته می‌شود و این در حالی است که در دنیا فقط یکی از این اقدامات را می‌توانی برای بیمار انجام داد.

                               

طب سنتی     دارو     درد     بیمار     پزشکی    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :