موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/30585 :کد

0

ادامه اختلافات بین «بحاح» و رئیس جمهور فراری یمن

  پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۲:۲۱
تعداد بازدید : ۱۹۹   
 تحلیل ایران -ادامه اختلافات بین «بحاح» و رئیس جمهور فراری یمن

یک مقام بلندپایه یمنی از ادامه اختلافات بین رئیس جمهور فراری یمن و نخست وزیر دولت مستعفی این کشور خبر داد.

 

یک مقام بلندپایه یمنی از ادامه اختلافات بین رئیس جمهور فراری یمن و نخست وزیر دولت مستعفی این کشور خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه الأخبار، اختلافات بین عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و  مستعفی و خالد بحاح نخست وزیر دولت مستعفی یمن همچنان ادامه دارد و روز گذشته بار دیگر شکل علنی به خود گرفت.

 

مخالفت بحاح با تغییرات کابینه

بر اساس این گزارش، خبرگزاری رویترز به نقل یک مقام بلندپایه یمنی اعلام کرد که خالد بحاح با تغییرات کابینه مبنی بر برکناری 5 وزیر از جمله ریاض یاسین وزیر خارجه این کشور که یک هفته پیش توسط منصور هادی صورت گرفته مخالفت کرده است.

 

تغییرات در کابینه توسط هادی بدون مشورت با بحاح

 

این منبع با بیان اینکه منصور هادی این تغییرات را بدون مشورت با بحاح که معاون وی نیز است انجام داده، گفت که بحاح این تغییرات را غیر قانونی دانسته است.

 

دلیل غیر علنی بودن مذاکرات ژنو

و خبر دیگر اینکه روزنامه الأخبار بر اساس اطلاعاتی که به آن دست یافته نوشت غیر علنی بودن مذاکرات ژنو درباره یمن و اجازه ندادن به خبرنگاران برای پوشش آن به دلیل تفاهم بین دو طرف بر پشت سر گذاشتن همه توافقهای قبلی از جمله توافق بر نکات هفتگانه و قطعنامه بین المللی 2216 و آغاز مذاکرات از صفر است.

 

مشورتهای هیئت یمنی در صنعا با وساطت آلمان و سازمان ملل

به نوشته الاخبار جنبش انصارالله و حزب کنگره ملی یمن بعد از مشورتها با ولد الشیخ و طرفهای بین المللی و منطقه ای دیگر از جمله عربستان که با وساطت آلمان و سازمان ملل برگزار شده است، به یمن بازگشتند.

بر اساس این گزارش دیدارهای هیئت یمنی با ولد الشیخ به توافق بر سر پیش نویس برنامه های کنفرانس ژنو 2 که از مدتها قبل محل اختلاف بین دو طرف بود منجر شد.

 

ابراز امیدواری انصارالله برای به ثمر نشستن تلاشهای آتش بس

 

در همین حال محمد عبدالسلام سخنگوی انصارالله در فرودگاه صنعا ابراز امیدواری کرد که تلاشهای آتش بس و احیای روند سیاسی به دور از دیکته ها به ثمر بنشیند.

وی افزود: ما امیدواریم که فضا برای تثبیت آتش بس توافق شده بر سر آن با سازمان ملل متحد و از سرگیری روند سیاسی در گفتگوی یمنی یمنی بدون دیکته های خارج و فشارهای خارجی مساعد باشد.

 

اعلام اسامی هیئت انصارالله در ژنو طی دو روز آینده

بر اساس اطلاعاتی که الاخبار به آن دست یافته انصارالله هم اکنون مشورتهایی درباره فهرست نمایندگان این جنبش در ژن را آغاز کرده است و قرار است طی دو روز آینده اعضای هیئت انصارالله اعلام شود.

 

اعتراضات هم پیمانان عربستان

و خبر دیگر اینکه مصر، سودان، موریتانی از جمله کشورهای شرکت کننده در ائتلاف سعودی علیه یمن نسبت به مشارکت نیروهای بیگانه در جنگی که شعار اصلی آن حمایت از امنیت ملی عربی بوده است به عربستان اعتراض کرده اند.

 

امارات در حال فرار از باتلاق یمن

روزنامه الاخبار همچنین نوشت که امارات بیشتر نیروهای خود را از یمن خارج و مواضع و پایگاههای خود را در این کشور تخلیه کرده است. 

 

بر اساس این گزارش امارات صرفا به برخی از مراکز نظامی خود در بندر عدن واقع در جنوب یمن اکتفا کرده است.

امارات بعد از شکستهای پی در پی از هفته ها قبل خروج نیروهای خود را در چندین مرحله آغاز کرده است.

منبع : خبرگزاری تسنیم

 

                               

یمن     اختلاف     نخست وزیر     خالد بحاح        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :