موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/30659 :کد

0

سقوط شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران به زیر ۴۰ دلار

  پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۲
تعداد بازدید : ۲۳۵   
 تحلیل ایران -سقوط شاخص قیمت سنگ‌آهن ایران به زیر ۴۰ دلار

روند نزولی شاخص قیمت سنگ آهن ایران ادامه دارد و پس از هشت هفته متوالی کاهش قیمت، در این هفته به زیر ۴۰ دلار رسید.

روند نزولی شاخص قیمت سنگ آهن ایران ادامه دارد و پس از هشت هفته متوالی کاهش قیمت، در این هفته به زیر 40 دلار رسید.

به گزارش خبرنگار ایسنا، قیمت جهانی سنگ آهن مدتی است که تحت تاثیر مولفه های مختلف از جمله کاهش تقاضای چین و افزایش تولید این محصول توسط تولیدکنندگان بزرگ دنیا با کاهش مواجه شده است.

 

کاهش شدید قیمت سنگ آهن در دنیا بزرگ ترین تولیدکنندگان را نیز با نگرانی روبرو کرده است، در عین حال آمار نشان می دهد که واردات سنگ آهن توسط چین در ماه نوامبر با 22 درصد افزایش داشته است در حالیکه برخی کارشناسان معتقدند که نباید گول افزایش واردات سنگ آهن چین را خورد.

 

به اعتقاد این کارشناسان، افزایش واردات سنگ آهن توسط چین حاکی از تغییر در تقاضا نیست و چین تنها تلاش می کند که بر یک صنعت بحران زده سرپوش بگذارد.

 

بسیاری از کارشناسان در این باره معتقدند که تا دوسال آینده شرایط خوبی برای سنگ آهن دیده نمی شود و برخی منابع خبری پیش بینی می‌کنند که قیمت سنگ آهن تا سال 2017 به 20 دلار هم می رسد.

 

سنگ آهن ایران نیز متاثر از قیمت جهان در هشت هفته گذشته با کاهش قیمت روبرو بوده و بر اساس اعلام مرجع متال بولتن، شاخص قیمت سنگ آهن ایران در این هفته 38 دلار و 31 سنت به ازای هر تن است.

 

این در حالی است که متال بولتن شاخص قیمت سنگ آهن با عیار 60 درصد ایران را برای اولین بار 10 هفته گذشته اعلام کرد و از آن زمان تاکنون شاخص قیمت سنگ آهن ایران از بیش از 50 دلار به کمتر از 40 دلار رسیده است.

 

البته مسئولان معدنی ایران بر این باورند که با توجه به هدف گذاری ایران برای تولید 55 میلیون تن فولاد تا پنج سال آینده، از این پس ایران نیاز به سنگ آهن بیشتری خواهد داشت و کمتر به دنبال صادرات سنگ آهن خواهد بود؛ هرچند که تولید 55 میلیون تن فولاد تا پنج سال آینده از سوی کارشناسان این حوزه امری نشدنی و رویایی خوانده شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :