موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/30671 :کد

0

ارجاع ۹پلیس مصری به دادگاه به اتهام شکنجه یک شهروندتا حدمرگ

  پنجشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۴ — ۲۰:۰۴
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -ارجاع ۹پلیس مصری به دادگاه به اتهام شکنجه یک شهروندتا حدمرگ

دادستان کل الاقصر مصر امروز پنجشنبه ۹ نیروی پلیس این استان را به اتهام شکنجه یک شهروند در مرکز پلیس الاقصر که به مرگ وی منجر شده است، برای محاکمه به دادگاه جنایی ارجاع داد.

دادستان کل الاقصر مصر امروز پنجشنبه ۹ نیروی پلیس این استان را به اتهام شکنجه یک شهروند در مرکز پلیس الاقصر که به مرگ وی منجر شده است، برای محاکمه به دادگاه جنایی ارجاع داد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رسانه های مصر، قاضی «احمد عبدالرحمن» دادستان کل الاقصر دستور حبس 9 افسر مرکز پلیس الاقصر به اتهام شکنجه یک شهروند به نام «طلعت شبیب الرشیدی» که به مرگ وی منجر شد، صادر کرده بود.

 

بر اساس این گزارش، دادستان کل الاقصر امروز پنج شنبه نیز دستور ارجاع این 9 نیروی پلیس به دادگاه جنایی برای محاکمه را صادر کرد.

 

بر اساس این گزارش، پلیس «طلعت شبیب» (47 ساله) را در یک کافی شاپ در الاقصر واقع در 700 کیلومتری جنوب قاهره دستگیر و وی را به مرکز پلیس منتقل کرد اما پس از گذشت حدود یک ساعت جسد وی را به بیمارستان انتقال دادند.

 

گزارش پزشکی قانونی نشان می دهد که شبیب از ناحیه گردن و پشت مورد ضرب و جرح قرار گرفته که باعث شکسته شدن ستون فقرات و قطع نخاع و در نهایت مرگ وی شده است.

 

هنوز دادستانی نحوه مشارکت این 9 نیروی پلیس در قضیه شکنجه این شهروند را توضیح نداده است.

 

در استان اسماعیلیه واقع در شمال شرقی کانال سوئز نیز دادستانی تصمیم گرفت که یک نیروی پلیس را به اتهام شکنجه یک دامپزشک تا حد مرگ در مرکز پلیس این شهر در تاریخ 25 نوامبر، به مدت 15 روز بازداشت نماید.

 

این در حالی است که اخیرا منابع مصری گزارش دادند که یک زندانی سیاسی دیگر در مرکز پلیس جنوب استان الجیزه (یکی از استان های بزرگ قاهره) در اثر عدم درمان بیماری وی جان خود را از دست داد.

 

بر پایه این گزارش، «معتز رمضان عویس» (60 ساله) در مرکز پلیس ابو النمرس واقع در جنوب الجیزه در اثر بیماری جان خود را از دست داد.

 

پیش از این نیز یک معارض دیگر به نام «محمد عوف والی سلطان» (42 ساله) در نتیجه عدم رسیدگی به درمان وی در محل حبس خود در زندان المنصوره واقع در استان الدقهلیه جان باخت.

 

بر اساس آمارهای مرکز حقوق بشر الکرامه از 30 ژوئن سال 2013 تا اگوست گذشته 266 زندانی مصری در داخل زندان جان باخته اند.

 

در این راستا مرکز "الندیم" برای مداوا و آماده سازی قربانیان شکنجه نیز در گزارشی درباره شکنجه در مصر اعلام کرد که از 8 ژوئن سال 2014 تا 8 ژوئن سال 2015 میلادی که عبدالفتاح السیسی ریاست جمهوری مصر را بر عهده گرفت، شمار تجاوزهای پلیس علیه شهروندان در مجموع به 289 مورد شکنجه، 272 مورد قتل، 119 مورد بازداشت اجباری، 97 مورد سهل انگاری پزشکی، 63 مورد مجروح کردن با تیراندازی در خیابان، 27 مورد شکنجه دسته جمعی، 27 مورد ضرب و شتم، 10 مورد عدم مداوای جراحتهای ناشی از شکنجه، 8 مورد تجاوز جنسی، 7 مورد اعدام، و 3 مورد بازداشت خانوادهای زندانیان می رسد.

 

السیسی: همکاری نظامی بین مصر و یونان در سایه وجود تروریسم از اهمیت برخوردار است

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر گفت که همکاری نظامی بین این کشور و یونان در سایه شرایط حساس به خصوص چالش تروریسم و تشدید بحران آوارگان که امنیت و ثبات کشورهای حوزه دریای مدیترانه و قاره اروپا را تحت تاثیر قرار داده است، از اهمیت دوچندان برخوردار است.

 

در همین رابطه وزیر دفاع یونان نیز مانورهای نظامی مشترک بین نیروهای مسلح دو کشور را ستود.

 

وی گفت که مانورهای نظامی بین مصر و یونان میزان هماهنگی و همکاری نظامی روزافزون بین دو طرف را نشان می دهد.

 

وی به توسعه همکاری با مصر به خصوص در سایه نقش محوری و فعال آن به عنوان یکی از مهم ترین ستون های امنیت و ثبات در منطقه و شریک استراتژیک یونان در مقابله با چالش های مشترک اشاره کرد.

 

وزیر دفاع یونان همچنین بر همبستگی کامل کشورش با مصر برای مقابله با تروریسم و تلاش های مصر در دو سطح داخلی و منطقه ای تاکید کرد.

 

افراد مسلح یک نیروی پلیس را در جنوب قاهره به قتل رساندند

 

افراد مسلح ناشناس صبح امروز پنج شنبه یک نیروی پلیس را در مقابل دفتر پست در الجیزه واقع در جنوب قاهره به قتل رساندند.

 

بر اساس این گزارش، افراد مسلح ناشناس که سوار بر موتور سیکلت بودند به سمت این نیروی پلیس که در حین نگهبانی از دفتر پست بود، تیراندازی کرده و وی را به قتل رساندند و پس از آن سریعا از این منطقه فرار کردند.

 

این حمله در حالی است که دو هفته پیش نیز افراد مسلح که نقاب به چهره داشتند به سمت چهار نیروی پلیس در منطقه ای بین اهرامات الجیزه و سقاره در جنوب قاهره تیراندازی کرده و آنها را به قتل رساندند که شاخه مصری گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

 

نخستین جلسه پارلمان اواخر ماه جاری برگزار می شود

 

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر اعلام کرد که انتخابات پارلمانی با موفقیت برگزار شد و قرار است نخستین جلسه پارلمان اواخر ماه جاری تشکیل شود و به این ترتیب دولت مصر نقشه راه را با موفقیت اجرا کرده است.

 

وی با اشاره به اینکه تمامی دستگاه های دولتی به فعالیت طبیعی خود مشغول هستند، بر تمایل دولت برای سازندگی و تحقق توسعه و پیشرفت تاکید کرد.

 

اظهارات السیسی در حالی است که «مصطفی بکری» از نمایندگان پارلمان مصر نیز گفت که ائتلاف حمایت از دولت اسامی نمایندگان این ائتلاف را اوایل هفته آینده معرفی می کند و تعداد این نمایندگان نیز پس از پیوستن حزب الوفد به 400 نفر رسیده است.

 

بکری اظهار داشت که ائتلاف جدید شامل نمایندگان فهرست «فی حب مصر» به اضافه اکثریت نمایندگان احزابی است که در پارلمان صاحب کرسی هستند و این احزاب نیز عبارتند از: الوفد 45 نماینده، مستقبل وطن 50 نماینده، حماة الوطن 17 نماینده، المؤتمر 12 نماینده، الحریه 4 نماینده، الشعب الجمهوری 13نماینده، المحافظین 6 نماینده، الحرکه الوطنیه و السلام الدیمقراطی هر کدام 5 نماینده، مصر بلدی و مصر الحدیثه هر کدام 3 نماینده و نیز بیش از 100 نماینده از افراد مستقل.

 

وی اشاره کرد که این تعداد برای تشکیل ائتلاف حمایت از دولت مصر کافی است.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

پلیس     مصر     دادگاه     اتهام     شکنجه    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :