موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/30946 :کد

0

فعالیت فیزیکی به درمان تنبلی چشم کمک می کند

  جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۰
تعداد بازدید : ۲۹۸   
 تحلیل ایران -فعالیت فیزیکی به درمان تنبلی چشم کمک می کند

مطالعات جدید نشان می دهد، فعالیت فیزیکی انعطاف پذیری مغز را افزایش می دهد و در درمان تنبلی چشم موثر است.

مطالعات جدید نشان می دهد، فعالیت فیزیکی انعطاف پذیری مغز را افزایش می دهد و در درمان تنبلی چشم موثر است.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، مطالعات محققان دانشگاه پیزا ایتالیا نشان می دهد که فعالیت بدنی، کلید بهبود ارتباطات عصبی مغز است و علاوه بر افزایش یادگیری و حافظه، سبب بازسازی و ترمیم نواحی آسیب دیده می شود. ورزش و فعالیت فیزیکی می تواند منجر به تشکیل مسیرهای عصبی جدید در مغز شود که در درمان تنبلی چشم موثر است.


تنبلی چشم (Amblyopia) زمانی اتفاق می افتد که چشم نمی تواند به وضوح روی یک نقطه خاص تمرکز کند. معمولا در این حالت قدرت تمرکز یک چشم به دلیل عواملی مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم و بر اثر شکل غیر طبیعی قرنیه، بیش از چشم دیگر است. 


محققان برای مطالعه تاثیر ورزش بر درمان تنبلی چشم، از موش های آزمایشگاهی کمک گرفتند. نتایج نشان داد ارتباطات کورتکس بینایی مغز در موش هایی که از نظر فیزیکی فعال هستند، بهبود یافته است و بینایی بهتری دارند. سپس این آزمایش در مورد 20 انسان بالغ انجام شد. در ابتدا از شرکت کنندگان خواسته شد روی یک صندلی بنشینند و در حالیکه رو یکی از چشمشان محافظ قرار دارد، یک فیلم تماشا کنند. سپس از آنان خواسته شد همین کار را در حالیکه روی یک دوچرخه ثابت نشسته اند و رکاب می زنند تکرار کنند. نتایج نشان داد که فعالیت فیزیکی سبب افزایش ارتباطات عصبی مغز انسان و بهبود بینایی می شود و می تواند به درمان تنبلی چشم کمک کند. مهمترین عامل تنبلی چشم، ارتباطات غیر موثر اعصاب بینایی و مغز است.


تنبلی چشم می تواند منجر به استرابیسم (لوچی چشم) شود که در آن هر دو چشم در وضعیت غیر هم تراز قرار می گیرند. 


یکی از رایج ترین روش های درمان تنبلی چشم، قرار دادن یک محافظ روی چشم قوی است که سبب می شود کودکان از چشم ضعیف کمک بگیرند و اعصاب چشم تنبل تقویت شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Current Biology منتشر شده است.

                               

فعالیت     مغز     حافظه     ورزش     چشم    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :