a/30965 :کد

0

قلعه‌ای که به فراموشی سپرده شد

  جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ — ۲۰:۵۳
تعداد بازدید : ۳۲۳   
 تحلیل ایران -قلعه‌ای که به فراموشی سپرده شد

ایران سزمینی کهن است که در آن آثار باستانی زیادی وجود دارد، آثاری که برای هر کشوری حائذ اهمیت است اما مدتی است که برخی از این آثار به دلیل بی توجهی برخی از مسئولان در حال نابودی است.

ایران سزمینی کهن است که در آن آثار باستانی زیادی وجود دارد، آثاری که برای هر کشوری حائذ اهمیت است اما مدتی است که برخی از این آثار به دلیل بی توجهی برخی از مسئولان در حال نابودی است.
 
 
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در 56 کیلومتری جاده ساوه-همدان در انتهای سه راهی غرق آباد در فاصله 16 کیلومتری در روستایی به نام آردمین وجود دارد که در آن قلعه ای به اسم "اردمین" واقع شده است.
 
این قلعه زیبا که امروزه به دلیل بی توجهی عده ای از مسئولان در حال نابودی است متعلق به دوره قاجاریان و جزء آثار تاریخی و منحصر به فرد کشور محسوب می شود.
 
جالب است بدانید قلعه اردمین امروز به دلیل کم لطفی مسئولان سازمان میراث فرهنگی جولانگاه معتادان و کارتن خوابها شده و به زودی سراغ آن را فقط باید از خاک گرفت.
 
این قلعه شامل بخش های اندرونی، ایوان ها، تالارهای شاه نشین و تزیین کاری شده و برج های متعدد است که همگی حکایت از معماری اشرافی آن دارد و وجود عناصری مانند حصار گلین، برج های رفیع، انبارهای بزرگ، اصطبل و طویله را می توان از بافت روستایی بودن قلعه دانست.
 
نمای بنا از داخل حیاط به چارچوب مستطیل شکل شباهت دارد که یک در میان با استفاده از گچ تعبیه شده و تعداد اندکی از گچبری داخلی بنا بخصوص در تالار اندرونی باقی مانده است و گنبدهای داخلی برج جنوب غربی با گره کاری و شیشه های الوان، نرده های چوبی و در دو لنگه ورودی و بیرونی به طرزی خاص تزیین شده اند.

بخش تحتانی برج نیز جلوه های گوناگونی از هنر چوب کاری دارد و برج ها و کوبه های فلزی در ورودی بیرونی نیز به عنوان ارزش های تزیینات مورد توجه است.

این روزها به نظر می رسد سازمان میراث فرهنگی کشورتا حدودی از وظیفه اصلی خود که همانا حفظ و نگهداری از آثار با ارزش است فاصله گرفته و بناهای تاریخی را به حال خود رها کرده است و همین امر باعث می شود که در آینده نزدیک سراغ آثار تاریخی کشورمان را از کتاب ها بگیریم.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :