موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/31025 :کد

0

تحولات اخیر فرانسه چیزی جز "شکست اولاند" نیست

  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ — ۰۷:۰۵
تعداد بازدید : ۳۰۸   
 تحلیل ایران -تحولات اخیر فرانسه چیزی جز "شکست اولاند" نیست

مخرج مشترک تحولات اخیر فرانسه چیزی جز "شکست اولاند" و سقوط احتمالی حزب سوسیالیست فرانسه از قدرت نیست.

مخرج مشترک تحولات اخیر فرانسه چیزی جز "شکست اولاند" و سقوط احتمالی حزب سوسیالیست فرانسه از قدرت نیست.

 

به گزارش تحلیل ایران ، شکست اخیر حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات شوراهای محلی موضوعی است که تا حدود زیادی تحت الشعاع تحولات اخیر اتحادیه اروپا  قرار گرفته است. آنچه در این انتخابات رخ داده و می دهد، از ابعاد مختلفی قابل تامل است. نیکولا سارکوزی رهبر جریان جمهوریخواه (راست میانه فرانسه) ،فرانسوا اولاند رئیس جمهور چپ گرای فرانسه و مالرین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه(متعلق به جریان راست افراطی) در دور نخست انتخابات شوراهای محلی رقابت نزدیکی با یکدیگر داشته اند. در این انتخابات جبهه ملی توانست در شش منطقه از سیزده منطقه به پیروزی برسد  و حزب پیروزی رقابتهای دور اول لقب گیرد. این موضوع سبب شده است تا در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری احزاب مخالف جریان راست افراطی در صدد مهار مارین لوپن و همراهانش بر آیند.

 

در این خصوص نامزدهای حزب سوسیالیست در مناطقی که احتمال پیروزی جریان راست افراطی در دور دوم بالاست به سود نامدزهای جریان راست میانه کنار کشیده اند. این کناره گیری بدون هماهنگی با سارکوزی صورت گرفته است اما به سود وی خواهد بود. با این حال مشخص نیست که در آینده چه اتفاقی رخ خواهد داد. بدیهی است که سارکوزی و اولاند هیچ گاه با یکدیگر ارتباط تعاملی (به لحاظ سیاسی) نداشته اند و این نخستین بار است که حزب سوسیالیست حاضر می شود به سود راستگرایان از شرکت در دور دوم انتخابات کناره گیری کند.

 

فارغ از اینکه آیا اتحاد اخیر سوسیالیستها و راستگرایان  علیه جریان راست افراطی به کدام نقطه خواهد رسید، باید نسبت به واقعیتی به نام سقوط آزاد اولاند در کاخ الیزه اشاره کنیم. مخرج مشترک تحولات اخیر فرانسه چیزی جز "شکست اولاند" و سقوط احتمالی حزب سوسیالیست فرانسه از قدرت نیست. به نظر می رسد پس از برگزاری چندین دور انتخابات شهرداری ها، شوراهای محلی، انتخابات پارلمانی اروپا و انتخابات اخیر دیگر جایی برای مانور اولاند و همراهانش باقی نمانده باشد! برخی  نامزدهای حزب سوسیالیست کناره گیری خود از دور دوم رقابتهای انتخاباتی را تایید کرده و  دلیل آن را جلوگیری از پیروزی جریان راست افراطی دانسته اند.

 

به عبارت بهتر، جریان راست افراطی قصد دارد در صورت پیروزی حزب سارکوزی در انتخابات، سهمی از این پیروزی بر عهده داشته باشد. همچنین حزب سوسیالیست سعی دارد در صورت شکست جبهه ملی در دور دوم انتخابات، خود را بانی شکست راستگرایان افراطی در فرانسه معرفی نماید. بنابراین اهداف انتخابات اولاندو و هم حزبی هایش در برهه فعلی کاملا مشخص است. آنها به جای رقابت انتخاباتی دست به یک معامله پشت پرده با سارکوزی و البته معامله ای پنهانی تر میان اعضای حزب خود زده اند.

بدیهی است که یکی از اصلی ترین دلایل و در حقیقت واقعی ترین عامل عدم حضور برخی نامزدهای سوسیالیست در دور دوم انتخابات و انصراف آنها به سود جمهوریخواهان (جریان متبوع سارکوزی) چیزی جز "ترس از شکست " در دور دوم انتخابات نیست. به نظر می رسد برخی نامزدهای حزب سوسیالیست در دور دوم حتی نسبت به دور نخست انتخابات نیز نتایج ضعیف تری را کسب کنند. در اینجا حزب سوسیالیست به خوبی می داند که قادر به رسدین به هدف اعلامی اولیه خود یعنی پیروزی در انتخابات شهرداری ها نیست. بنابراین در اینجا هدف ثانویه ای را جایگزین هدف اولیه ساخته است. این هدف ثانویه، شکست حزب مارین لوپن و راستگرایان افراطی در انتخابات است.

 

بدیهی است که در صورت شکست راستگرایان، حزب اولاند در صدد بهره برداری سیاسی از کناره گیری برخی اعضای خود از مبارزات انتخاباتی بر خواهد آمد. با این حال این معاملات و رفتارها حقیقت اصلی را تحت الشعاع خود قرار نخواهد داد! واقعیت امر این است که اولاند هم اکنون لقب بدترین رئیس جمهور فرانسه در طول تاریخ را یدک می کشد. مطابق آخرین نظرسنجی ها محبوبیت اولاند در نزد شهروندان فرانسوی به حدود 14 درصد رسیده است.

 

به عبارت بهتر، حتی اولاند در نزد طرفداران حزب سوسیالیست نیز دارای محبوبیت نیست. در چنین شرایطی شکست حزب حاکم فرانسه در هر انتخاباتی که جنبه ای سراسری و مشارکتی داشته باشد کاملا محرز است. بنابراین برای اولاند و همراهانش از ابتدا شکست در انتخابات شوراهای محلی محرز بوده است. آنها هم اکنون در صدد کاهش هزینه های شکست خود در انتخابات از طریق کناره گیری به سود جریان جمهوریخواه و به بهانه مقابله با جریان راست افراطی هستند. فرمولی که به نظر می رسد در خصوص عملی ساختن آن از قبل مشورت زیادی میان اعضای حزب سوسیالیست فرانسه صورت گرفته است.

 منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :