موضوعات ‌مرتبط: فناوری حوزه کشاورزی

a/31197 :کد

0

موفقیت محققان در تولید نخود مقاوم به سرما و یخبندان

  شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۴۳
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -موفقیت محققان در تولید نخود مقاوم به سرما و یخبندان

محقق اصلاح بذر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: برای اولین بار در کشور نخود مقاوم به سرما و یخبندان توسط این مرکز تولید شد.

محقق اصلاح بذر مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: برای اولین بار در کشور نخود مقاوم به سرما و یخبندان توسط این مرکز تولید شد.

محمد سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی ایسنا منطقه خراسان شمالی گفت: در گذشته کشت این محصول به صورت انتظاری بود به طوریکه سرما بعد از سبز شدن این محصول موجب از بین رفتن آن می‌شد.

 

وی افزود: با تولید این بذر، نخود تا مساعد نشدن شرایط هوایی سبز نمی‌شود و در نتیجه سرما و یخبندان موجب از بین رفتن آن نخواهد شد.

 

سامانی با اشاره به این که این مرکز توفیقات بسیار خوبی در خصوص تولید ارقام گندم و جو مقاوم به سرما و کم آبی داشته است، تصریح کرد: در زمینه گندم آبی، رقم‌های پارسی، سیروان، اروم، میهن، پیشتاز و پیشگام تولید شده است.

 

به گفته وی اقام کریم، آذر دو، اوحدی و رصد از ارقام اصلاح شده گندم دیم می باشد.

 

سامانی اظهار کرد: ارقام بهمن و ماکویی در جوی آبی و سهند در جوی دیم از دیگر ارقام اصلاح شده ای هستند که توسط این مرکز تولید شده است.

 

وی با بیان این که در گذشته کشاورزان هیچ اطلاعی در خصوص بذور اصلاح شده نداشته اند، تصریح کرد: هم اکنون 70 درصد از کشاورزان از این بذرها استفاده می‌کنند.

                               

محقق     کشاورزی     نخود     محصولات     یخبندان    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :