موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/31328 :کد

0

حزب‌الله به متحدانش پشت نمی‌کند

  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ — ۰۶:۴۷
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -حزب‌الله به متحدانش پشت نمی‌کند

یک رسانه لبنانی در گزارشی به بررسی دیدار مهم سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده یکی از گروه‌های تشکیل دهنده جریان حامی مقاومت هشت مارس با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله دیگر تشکل مهم جریان هشت مارس و مس

 

یک رسانه لبنانی در گزارشی به بررسی دیدار مهم سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده یکی از گروه‌های تشکیل دهنده جریان حامی مقاومت هشت مارس با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله دیگر تشکل مهم جریان هشت مارس و مسائل مطرح شده در آن پرداخته است.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه الاخبار لبنان نوشت سلیمان فرنجیه رئیس جریان المرده روز پنجشنبه گذشته(نوزدهم آذر) به دیدار سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله رفت و در حضور معاونان دو طرف در یک نشست طولانی با وی شرکت کرد.

الاخبار نوشت فرنجیه در این دیدار جزئیات و نتایج تمام تماس‌ها و دیدارهای سیاسی وی از جمله دیدار با ژنرال میشل عون و آخرین رایزنی‌ها با جریان 14 مارس به ویژه با سعدالحریری رئیس جریان المستقبل و ولید جنبلاط(یکی دیگر از اعضای جریان 14 مارس) را به اطلاع سید حسن نصرالله رساند.

بر اساس این گزارش،‌فرنجیه در این دیدار بر پایبندی خود به حمایت از وحدت و  انسجام جریان هشت مارس و حمایت از ژنرال عون به عنوان نامزد این جریان برای تصدی ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد.

فرنجیه در حضور نصرالله تاکید کرد به خط سیاسی که مدت‌های مدیدی است اعلام کرده، و به توافق درباره نامزدی ژنرال عون پایبند است.

الاخبار از قول فرنجیه سئوالی را که در حضور نصرالله مطرح کرده، آورده است : سئوال من این استف تا کی باید بر این موضع بمانیم.

فرنجیه همچنین گفته است من اعتراف طرف مقابلمان(14 مارس) به نامزدی یکی از ما دو نفر(عون و فرنجیه) برای ریاست جمهوری را فرصتی می‌دانم و در صورتی که مشخص شود طرف مقابلمان خواهان نامزدی ژنرال عون نیست و در مقابل از من حمایت می‌کنند،‌تا کی باید منتظر ماند و سقف زمانی آن چه میزان است و خط جایگزین چیست؟

فرنجیه بار دیگر تاکید کرد هیچ تعهد سیاسی به طرف مقابل(14 مارس) نداده و پذیرفتن نامزدی‌اش برای ریاست جمهوری به معنای معامله و سازش بر سر اصول و تفاهمات ملی نیست و همچنان در سطح سیاسی و رسانه‌ای از نامزدی ژنرال عون حمایت می‌کند، اما تا کی باید این وضع ادامه یابد؟

پاسخ‌های منطقی نصرالله به سئوالات و دغدغه‌های فرنجیه

بر اساس گزارش الاخبار، سید حسن نصرالله بر موضع حزب الله مبنی بر ضرورت وحدت و انسجام ائتلاف سیاسی‌ میان حزب‌الله، ژنرال عون، فرنجیه، جنبش امل و دیگر همپیمانان تاکید کرده است.

وی همچنین حمایت از این وحدت و انسجام و جلوگیری از تلاش‌های تیم مقابل(جریان 14 مارس) برای تضعیف آن(ائتلاف مسنجم هشت مارس) را مورد تاکید قرار داده است.

الاخبار نوشت : نصرالله با تمجید از فرنجیه خطاب به وی گفت : ما نگاه ویژه‌ای به شما داریم، شما همپیمان جدی و مورد اعتماد ما هستید، ما از جانب شما هیچ نگرانی احساس نمی‌کنیم، و شما ما را در معرض هیچ نوع باج‌خواهی قرار نمی‌دهید و همواره در کنار ما بر مواضع خود پایبند هستید، شما همپیمان و شریک ما هستید و ما در مسائیل زیادی، شما را بر خیلی از  افراد ترجیح می‌دهیم.

نصرالله افزود : ما درباره حمایت از نامزدی ژنرال عون توافق کرده‌ایم. اما درباره پیشنهادی که از طرف گروه مقابل(14 مارس) به شما مطرح شده، باید بگویم این پیشنهاد همچنان شفاهی است و نه سعدالحریری و نه جریان 14 مارس رسما این نامزدی(نامزدی فرنجیه برای ریاست جمهوری) را اعلام نکرده‌اند، بلکه در میان آنها در این زمینه اختلاف وجود دارد.

دبیرکل حزب الله در پاسخ به سئوال فرنجیه مبنی بر این‌که تا چه زمان باید منتظر بمانیم، در حالی که گروه مقابل همچنان بر مخالفت با نامزدی میشل عون اصرار دارد؟ اظهار داشت باید از خودمان بپرسیم، هدف از این تحرک طرف مقابل که همچنان شفاهی و در حد حرف است، و راز آن در این شرایط به طور خاص چیست؟ بهایی که طرف مقابل(14 مارس) در برابر این مسئله(نامزدی فرنجیه) می‌خواهد، چیست؟ و اگر امتیازدهی را قبول کردند، چرا شما را انتخاب کرده و ژنرال عون را نپذیرفتند.

الاخبار نوشت با توجه به محورهای گفت‌وگوی نصرالله و فرنجیه این نکته آشکار شد که نصرالله بار دیگر بر آنچه توافق شده یعنی درباره نامزدی ژنرال میشل عون تاکید کرد و همچنین موضع فرنجیه را ستود.

بر اساس گفته‌های یک منبع مطلع، فرنجیه در حالی از نشست با سید حسن نصرالله خارج شد که این نکته را درک می‌کرد که حزب‌الله درصدد دادن تعهد یا موضع‌گیری قطعی(درباره نامزدی وی) نیست و همچنان بر نامزدی ژنرال عون تکیه می‌کند و به آن پایبند است و حزب الله اعتقادی به ضرورت دست زدن به هیچ اقدامی پیش از عمل کردن طرف مقابل(14 مارس) به تعهدات و قول‌هایی که داده،‌ندارد.

این منبع افزود حزب الله به صراحت می‌خواهد که توپ همچنان در زمین طرف مقابل(14 مارس) باقی بماند و فرنجیه را هم توصیه کرده است در زمین بازی رقیب بازی نخورد و فشارها را از سمت آنها به زمین جریان هشت مارس نکشاند به ویژه با توجه به این‌که جریان مقابل(14 مارس) همچنان با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند.
منبع: تسنیم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :