موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/31380 :کد

0

تظاهرات هزاران نفری در مونته‌نگرو علیه پیوستن به ناتو

  یکشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۴ — ۰۹:۳۵
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -تظاهرات هزاران نفری در مونته‌نگرو علیه پیوستن به ناتو

چندین هزار تن از شهروندان مونته‌نگرو و احزاب اپوزیسیون حامی روسیه علیه عضویت این کشور در ناتو دست به اعتراض زده و خواستار برگزاری رفراندوم شدند.

چندین هزار تن از شهروندان مونته‌نگرو و احزاب اپوزیسیون حامی روسیه علیه عضویت این کشور در ناتو دست به اعتراض زده و خواستار برگزاری رفراندوم شدند.

 

به گزارش ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، آندریا مادیچ، رهبر اپوزیسون حامی روسیه موسوم به "حزب صرب دموکراتیک نوین" در جمع معترضان گفت:‌ اگر رفراندوم برگزار نشود و تصمیم برای پیوستن مونته‌نگرو به ناتو در پارلمان تصویب شود،‌ کشور در آستانه یک درگیری داخلی قرار می‌گیرد.

 

در جریان تظاهرات و تجمع معترضان در مقابل پارلمان مونته نگرو، بین 2000 تا 5000 تن حضور یافتند.

 

در دوم دسامبر 2015 ناتو از مونته‌نگرو دعوت کرد تا بیست و نهمین عضو این ائتلاف شود و نظر اپوزیسیون این کشور را درباره اینکه مسکو این اقدام را تهدیدی علیه امنیت خود می‌داند،‌ رد کرد.

 

میلو دجوکانوی، نخست وزیر مونته‌نگرو مکررا درخواست‌ها درباره سازماندهی یک رفراندوم برای پیوستن به ائتلاف ناتو را رد کرده است.

 

مومیر بولاتوویچ، رییس جمهوری سابق مونته‌نگرو و متحد نزدیک اسلوبودان میلوشویچ، رهبر سابق صرب‌ها در جمع معترضانی که پرچم روسیه و صربستان را در دست داشتند و فریاد می‌زدند"ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، یک صرب است" و "مادر روسیه!"، گفت:‌ آنها تنها زمانی از ما دعوت به عمل آوردند که می‌خواهند سربازان بیشتری علیه روسیه به خدمت بگیرند. ما سکنه مونته‌نگرو نباید در این بازی شرکت کنیم.

 

برخی از معترضان پلاکارت‌هایی در دست داشتند که رویشان نوشته شده بود: "نه به جنگ - نه به ناتو."

 

در این تجمع اعتراض آمیز، برخی از معترضان همچنین فریاد "ناتو قاتل است" سر دادند.

 

مونته‌نگرو تا 2006 که اعلام استقلال کرد، با صربستان متحد بود و بعد از آن به دنبال پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا بوده است.

                               

ناتو     پارلمان     مونته نگرو     روسیه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :