موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/315 :کد

امریکا و ناتو دشمنان اصلی روسیه در دکترین ۲۰۱۴

طاهره دلیران چاپشلو

  یکشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۳ — ۱۲:۳۳
تعداد بازدید : ۶۴۱   

با پایان جنگ سرد و تجزیه اتحاد جماهیر شوروی ، روسیه به عنوان تنها وارث ، با مشکلات بسیاری روبرو شد . روسیه برای مقابله با این مشکلات مجبور به اتخاذ استراتژی‌های متفاوتی شد که از آن می‌توان به اعلام دکترین‌های نظامی یاد کرد .

اولین بار بعد از تجزیه اتحاد جماهیر شوروی در سال 1992 نخبگان دولتی و نظامیان همراه با مقامات روسیه اقدام به انتشار اولین دکترین نظامی کردند .

در دکترین سال 2000 برای اولین بار ادبیات "خطر" در دکترین 1992 را گسترش دادند و برای روسیه "تهدیدات" آب وهوایی و "نگرانی" از درگیری‌های ژئوپلتیکی را یادآور شدند . ادبیات مخالفت با نظام تک قطبی در جهان از اهمیت بیشتر برخوردار گردید .

در تاريخ 5 فوريه 2010 ، دميتري مدودوف رئيس جمهوري روسيه ، دكترين جديد نظامي اين كشور و قوانين مربوط به تلاش‌هاي دولت روسيه در زمينه حفظ بازدارندگي هسته‌اي تا سال 2020 را مورد تأييد قرار داد . دکترين نظامي روسيه با توجه به تهديدات نظامي در جهان و احتمال بروز مناقشات نظامي با تکيه بر قدرت هسته‌اي روسيه و امکان استفاده از آن براي مقابله با متجاوزان تکميل شده بود .

در دکترین 2010 «تروریسم و افراط‌گرایی» بزرگترین خطر و تهدید برای ثبات و امنیت روسیه تعریف شده بود و «خطر خارجی» در آن نقش چندانی نداشت .

در پی اعلام لغو موضع بی‌طرفی پارلمان اوکراین که با اکثریت مطلق نمایندگان پذیرفته شد و اعلام آمادگی آن برای پیوستن به ناتو و با توجه به این که موضوع گسترش به شرق و نزدیکی به مرزهای روسیه مهم‌ترین مسئله‌ای است که طی یک سال و نیم اخیر از سوی سران ناتو و کشورهای غربی و با توجه به تحریم‌های صورت گرفته علیه کرملین ، روسیه دکترین جدید نظامی خود را در 29 صفحه اعلام نمود . در این دکترین جدید ، ناتو و ایالات متحده آمریکا به عنوان دشمن شماره یک روسیه معرفی شدند .

در این دکترین نظامی آمده که روسیه می‌‌تواند به تلافی استفاده از سلاح‌ هسته‌‌ای یا سلاح‌‌های متعارف که تهدیدی علیه این کشور باشد ، علیه موجودیت روسیه یا متحدین آن باشد ، از سلاح هسته‌‌ای خود استفاده کند .

متن کامل این مقاله در قسمت مقالات سایت قابل مشاهده است.

 

 http://www.tahlileiran.ir/a/309.html

                               

  طاهره دلیران چاپشلو
  کارشناس ارشد علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : tdaliran@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده : مروری بر تحولات اخیر یمن


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :