موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/31775 :کد

0

مشغول امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن رآکتور اراک هستیم

  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۴۵
تعداد بازدید : ۲۲۱   
 تحلیل ایران -مشغول امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن رآکتور اراک هستیم

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است، گفت: مشغول امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن رآکتور اراک هستیم.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان با بیان اینکه سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است، گفت: مشغول امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن رآکتور اراک هستیم.

 

به گزارش تحلیل ایران، نوذر شفیعی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون، گفت: در جلسه امروز این کمیسیون سیدعباس عراقچی مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای کشورمان گفت که امروز برجام چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی مورد اطلاع و توجه مردم است و تمام اتهامات و تحریم‌ها و فشارها علیه ایران به بهانه PMDبود و این موضوع الآن در حال حل و فصل است، اما با این حال باید توجه داشت که پرونده PMDپرونده‌ای بود که در چارچوب راه‌حل‌های سیاسی بسته شد، در غیر اینصورت آژانس کماکان امکان داشت در خصوص موارد مذکور در PMDبهانه‌گیری کند.

 

وی افزود: عراقچی همچنین تصریح کرد که با توجه به اینکه گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بوده است، وزارت خارجه بیانیه فنی را تهیه کرده که پس از قطعنامه شورای حکام برای ثبت در اسناد ملل متحد صادر خواهد شد.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس همچنین، تصریح کرد: عراقچی در این جلسه تأکید کرد که نکته مهم گزارش آژانس، صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران است.

 

شفیعی در تشریح اظهارات معاون وزیر امورخارجه، گفت: به گفته عراقچی با صدور قطعنامه جدید شورای حکام دستور کار آژانس عوض می‌شود، یعنی از این پس دستورکار آژانس براساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این با صدور قطعنامه جدید شورای حکام کلیه قطعنامه‌های گذشته شورای حکام لغو می‌گردد و پس از تصویب قطعنامه شورای حکام دو کار باید از طرف ایران انجام شود، نخست انتقال مواد غنی شده هسته‌ای که به روسیه فروخته‌ایم و دیگری اینکه در مقابل ده تن اورانیوم غنی شده حدود 140 تن اورانیوم خام دریافت کرده‌ایم.

 

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید کرد: عراقچی در این جلسه گفت که درباره اراک، سند رسمی باز طراحی آن امضا شده است و اکنون در حال امضای توافق با چین برای مدرنیزه کردن رآکتور اراک هستیم.

 

شفیعی خاطر نشان کرد: با توجه به روند موجود به نظر می‌رسد در دی‌ماه روز اجرای برجام فرا می‌رسد و از آن پس می‌توانیم شاهد لغو شدن تحریم‌ها باشیم.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                               

امضا     توافق     چین     مدرنیزه     راکتور     اراک


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :