موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آب و هوا

a/31829 :کد

0

چرا کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران تشکیل نشد؟

  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ — ۲۲:۲۵
تعداد بازدید : ۲۴۸   
 تحلیل ایران -چرا کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران تشکیل نشد؟

محمد رستگاری گفت:طبق پیش‌بینی هواشناسی اگر از ساعت ۲۲ امشب بارندگی به واقعیت نپیوندد با توجه به استمرار هوای ناسالم جلسه کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران تشکیل خواهد شد.

 

محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست تهران در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص تشکیل کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران، گفت: هوا همچنان در وضعیت ناسالم برای همه افراد جامعه قرار دارد و ما هنوز برای تشکیل کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران منتظر پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر بارندگی از ساعت 22 به بعد هستیم.
 
وی در ادامه تأکید کرد: اگر از ساعت 22 امشب طبق پیش‌بینی هواشناسی شاهد بارندگی در پایتخت نباشیم مطمئنا به تشکیل کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران اقدام خواهیم کرد.
 
معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص اینکه چرا تا کنون جلسه کمیته اضطراری تشکیل نشده، تصریح کرد: با توجه به اینکه حتی یکی از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا به شرایط اضطراری نرسیده و تمام تصمیمات هشدار را دبیرخانه اجرا کرده است، همچنین منتظر پیش‌بینی هواشناسی هستیم به همین دلیل اقدام به تشکیل جلسه نکرده‌ایم.
 
گفتنی است؛ کاهش دید به دلیل رطوبت نسبی 73 درصدی است.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گزارش کاملی را درباره آلودگی هوای امروز تهران به شرح زیر ارایه داده است:
 
با توجه به پایداری هوا و وارونگی دما در چند روز گذشته در سطح شهر تهران شاهد افزایش آلودگی بوده ایم. به طوری که امروز شاخص کیفیت هوا 162 و در شرایط ناسالم قرار داشته است. سایر پارامترهای آلاینده در شرایط پاک و سالم و به این شرح بوده اند:  منو اکسید کربن: پاک (39)، ازن: پاک (22)، دی اکسید نیتروژن: سالم (66)، دی اکسیدگوگرد: پاک (27)، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون: سالم (86)، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون:  ناسالم (162).
 
توضیح اعداد بالا هم به این شرح است: از صفر تا 50 پاک- از 50 تا 100 سالم- از 100 تا 200 ناسالم- از 200 تا 300  بسیار ناسالم- 300 به بالا خطرناک.
 
در اینجا ذکر چند نکته ضروری است. اقدامات صورت پذیرفته نشانگر کاهش روزهای آلوده در سال 93 نسبت به سال 92 بوده است. به طوری که سال گذشته 44 روز کمتر هوای آلوده تنفس کردیم. مقایسه میانگین AQI  (شاخص کیفیت هوا) در شهر تهران بین سال 94 و 92 (قبل از آغاز برنامه های دولت و تلاش همه دستگاههای اجرایی ذی ربط در کاهش آلودگی هوا) نشانگر بهبود نسبی کیفیت هوا و اثربخشی اقدامات صورت پذیرفته به ویژه در ارتقا کیفیت سوخت و خودروهای نو تولید شده است. زیرا این میانگین از ابتدای امسال عدد 86  را نشان می دهد، ولی برای سال 93 عدد 87 و برای سال 92 عدد 93 ثبت شده است.  
 
اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز موارد فوق را تایید می کند. ضمن اینکه درباره علت کاهش شدید میدان دید در تهران در روزهای اخیر به ویژه امروز  توضیح می دهد که اگر چه غلظت آلاینده ها کیفیت هوا را کاهش داده، اما کاهش شدید میدان دید که شهروندان تهرانی امروز آن را بیشتر احساس کرده اند ناشی از بالا بودن رطوبت هواست. امروز میزان رطوبت نسبی در هوا حدود 80 درصد برآورد شده و به نوعی آلودگی هوا و مه در هوای تهران در آمیخته و سبب کاهش شدید میدان دید هستیم که تنها وابسته به آلودگی نبوده و بخشی از آن به خاطر رطوبت بالای هواست.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :