موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/31832 :کد

0

وزرای خارجه ۱۰ کشور حامی معارضان سوریه در پاریس گردهم‌ آمدند

  دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ — ۲۲:۴۹
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -وزرای خارجه ۱۰ کشور حامی معارضان سوریه در پاریس گردهم‌ آمدند

وزرای خارجه ۱۰ کشور حامی معارضان مسلح سوری با برگزاری نشستی در پاریس تلاش دارند تا مقدمات نشست نیویورک برای بررسی بحران سوریه را فراهم کنند.

وزرای خارجه ۱۰ کشور حامی معارضان مسلح سوری با برگزاری نشستی در پاریس تلاش دارند تا مقدمات نشست نیویورک برای بررسی بحران سوریه را فراهم کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، حدود 10 کشور غربی و عربی حامی معارضان سوری دوشنبه شب با هدف تهیه مقدمات نشستی بین‌المللی درباره سوریه که برای هجدهم دسامبر در نیویورک با حضور روسیه و ایران پیش بینی شده است، در پاریس گردهم آمدند.

 

وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد لوران فابیوس، وزیر امور خارجه این کشور نشستی کاری با همتایان آمریکایی،‌ انگلیسی،‌ آلمانی،‌ ایتالیایی،‌ سعودی،‌ اماراتی،‌ اردنی،‌ قطری و ترکیه‌ای خود برگزار خواهد کرد.

 

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا که در این نشست حضور دارد قرار است امشب راهی مسکو شود. وی قرار است در پایتخت روسیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف همتای روس خود درباره سوریه گفتگو کند.

 

یک منبع دیپلماتیک اعلام کرد در پاریس، وزیران خارجه این کشورها قرار است به صورت ویژه مقدمات نشست بین‌المللی را که برای روز جمعه در نیویورک پیش بینی شده است را مهیا کنند؛ برگزاری این نشست هرچند پیش بینی شده است اما هنوز به طور کامل به تایید نرسیده است.

 

این نشست در چارچوب روند موسوم به «وین» است که از طریق آن 17 کشور از جمله روسیه و ایران نوامبر گذشته برای نخستین بار درباره یک نقشه راه سیاسی برای حل بحران سوریه به توافق رسیدند.

 

روند وین، دیداری را برای اوایل ژانویه بین نمایندگان مخالفان سوری و دولت سوریه،‌ تشکیل دولت انتقالی در شش ماه آینده و برگزاری انتخابات در 18 ماه بعد را پیش‌بینی می کند.

 

این منبع دیپلماتیک تصریح کرد: «‌ما می‌خواهیم به سرعت در این گفتگوها به پیش برویم و چارچوبی برای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تعیین کنیم که می‌تواند در بحبوحه نشست هجدهم ماه در نیویورک ارائه شود».

 

در طول نشست دوشنبه شب پاریس،‌ وزیران خارجه حاضر در آن قرار است همچنین مصوبات نشست ریاض را که برای نخستین بار در هفته گذشته به توافقی بر سر برنامه‌ای بین مهم‌ترین گروه‌های مخالف سوری منجر شد،‌ بررسی کنند.

 

هیئتی مرکب از 10 نفر از معارضان احتمالا تا اوایل هفته آینده تشکیل خواهد شد و ماموریت خواهد یافت تا با حکومت سوریه گفتگو کند.

 

حامیان بین‌المللی معرضان سوری امیدوارند بتوانند به دو کشور ایران و روسیه فشار وارد کنند تا دولت سوریه مشارکت در این روند را بپذیرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :