موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت

a/31971 :کد

0

گلایه هاشمی از بازار سیاه واکسن آنفلوانزا

  ﺳﻪشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۱
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -گلایه هاشمی از بازار سیاه واکسن آنفلوانزا

وزیر بهداشت با تایید و گلایه از ایجاد بازار سیاه برای عرضه ماسک، واکسن آنفلوانزا و حتی اقلام تاریخ گذشته گفت: درباره گرفتن عوارض کالاهای آسیب‌رسان نیز اراده‌ای در کشور وجود ندارد.

به گزارش تحلیل ایران، سیدحسن هاشمی در حاشیه ششمین همایش بهداشت، امداد و درمان نیروهای مسلح در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره آخرین وضعیت آنفلوآنزا اظهار داشت: در 2 هفته اخیر در خروجی فضاهای مجازی و گرفتن آنتن برای اضطرار در زمینه خبرهای بیماری آنفلوآنزا متاسفم کما اینکه بسیار زحمت کشیدیم تا توانستیم به مردم القا کنیم که همیشه سرماخوردگی وجود داشته است، شاید مردم اسم آنفوآنزا H1N1 را به جای سرماخوردگی نشنیده بودند ولی ما از قبل از شروع مراسم حج در این مقوله کارهای پیشگیری و توصیه‌ها را آغاز کرده بودیم.

 

هاشمی با تأیید بازار سیاه برای فروش واکسن آنفلوآنزا، ماسک و حتی اقلام تاریخ گذشته گفت: امکانات وزارت بهداشت محدود است ولی رسانه‌ها که کارشان همانند معجزه است می‌توانند در این مباحث به ما کمک کنند البته کار رسانه نیز مانند شمشیر دولبه است و معتقدم واقعاً کنترلی در نظارت شبکه‌های مجازی وجود ندارد بنابراین درخواست می‌کنم دستگاه‌های نظارتی در این مقولات به وظایف خود عمل کنند تا به مردم آسیب زده نشود.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگری در زمینه همکاری وزارت بهداشت با نیروهای مسلح توضیح داد: بنده بارها از ارتش و سپاه و نیروی انتظامی درخواست کردم تا ظرفیت‌های حوزه سلامت‌شان را در اختیار ما قرار دهند تا از آنها خرید خدمت کنیم.

 

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسشی در زمینه گسترش ساخت کارخانجات خارجی سیگار نیز افزود: بنده قبلاً هم عنوان کردم که واقعاً کسی در حوزه دخانیات به حرفم گوش نمی‌دهد و از طرفی هم نمی‌توانیم در زمینه کالاهای آسیب‌رسان مانند پفک یا نوشیدنی‌های مضر و یا سیگار مردم را از مصرف آن منع کنیم، اگر این کالاها را از بازار جمع‌آوری کنیم قاچاق آن افزایش می‌یابد ولی می‌توانیم مانند تجربه‌های کشورهای موفق عوارض این کالاهای آسیب‌رسان را بالا ببریم مانند ترکیه که عوارض سیگار را بالا برده است و به این مسئله افتخار می‌کند.

 

هاشمی با اشاره به اینکه اگر عوارض کالاهای آسیب‌رسان تحقق یابد 11 هزار میلیارد به بودجه کشور اضافه می‌شود، گفت: در این زمینه و برای اجرای این قانون نیازمند اراده هستیم.

 

وی درباره روند پژوهش‌ها در کشور نیز گفت: براساس اطلاعاتی که بنده در حوزه علوم پزشکی دارم مسیر پژوهش‌هایمان خوب است زیرا یک سوم تولید علم کشور از رشته علوم پزشکی نشأت می‌گیرد همان‌طور که هم‌اکنون به دنبال اجرای پزشک پژوهشگر هستیم ولی انتظار از ما بیش از این است کما اینکه یک درصدی از دانشمندان برتر جهان در کشورمان نیز در رشته علوم پزشکی هستند. بنابراین باید تمام سعی‌مان این باشد که با گسترش مطالعات علمی و افزایش رشد پژوهشی کشور برای این ایران خلق ثروت کنیم.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :