موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/32009 :کد

0

کندشدن چرخش زمین باذوب شدن یخ های قطبی

  ﺳﻪشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۲۰
تعداد بازدید : ۴۱۱   
 تحلیل ایران -کندشدن چرخش زمین باذوب شدن یخ های قطبی

دانشمندان می گویند، ذوب شدن یخ های قطبی در اثر بالا رفتن دمای زمین سبب کندی چرخش کره زمین شده که نشانگر اثرات فراگیر تغییرات اقلیمی این سیاره است.

 دانشمندان می گویند، ذوب شدن یخ های قطبی در اثر بالا رفتن دمای زمین سبب کندی چرخش کره زمین شده که نشانگر اثرات فراگیر تغییرات اقلیمی این سیاره است.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از رویترز، محققان اعلام کرده اند عامل این تغییر کوچک اما قابل مشاهده در حرکت وضعی زمین که به وسیله ماهواره ها و محاسبات نجومی اندازه گیری می شود بالا آمدن سطح دریا ها و وارد شدن یخ های ذوب شده به درون اقیانوس ها است.


جری میتروویکا متخصص ژئوفیزیک دانشگاه هاروارد گفت:از آنجایی که یخ های قطبی در مناطقی با عرض جغرافیایی بالا قرار دارند، هنگامی که ذوب می شوند به سمت مناطق با عرض جغرافیایی کم حرکت می کنند. این فرایند باعث کند شدن سرعت چرخش زمین می شود.


بنا به نظر محققان، حرکت یخ و برف های آب شده همچنین باعث جابجایی مختصر محور زمین، یا قطب شمال می شود. این پدیده به نام 'انحراف قطبی' معروف است.


این تحقیق تغییرات در چرخش زمین و جابجایی محور آن را از منظر افزایش سطح آب دریا ها در قرن بیستم می نگرد که نتیجه بالا رفتن دمای زمین است.

 

جری میتروویکا افزود: آب شدن سطوح قطبی و بالا رفتن سطح دریا ها محور چرخش زمین، یا قطب شمال، را به اندازه کمتر از یک سانتی متر در سال حرکت داده است. 


وی ادامه داد: این امر سرعت چرخش زمین را کاهش داده و طول مدت روز را حدود یک هزارم ثانیه طی قرن 20 افزایش داده است.


جری میتروویکا اضافه کرد :این تاثیرات کوچک هستند اما نشانه دیگری از نقش عمیق فعالیت های انسانی بر تغییرات اقلیمی زمین محسوب می شود. در هر صورت، این کاهش سرعت چرخش تهدیدی برای کره زمین نخواهد بود.


این دانشمند تاکید می کند که اگر سطوح یخی قطب با سرعت بیشتری ذوب شوند، همانگونه که متخصصان پیش بینی می کنند، تاثیرش بر چرخش زمین بیشتر خواهد شد.


پس از هشدارهای مکرر دانشمندان در مورد گرم شدن زمین بر اثر انتشار گازهای گلخانه ای، دولت ها تصمیم به شروع همکاری برای مبارزه با پدیده تغییر آب و هوا گرفتند.


مذاکرات نشست سازمان ملل متحد درباره تغییرات آب و هوایی در پاریس به مرحله مهمی رسید و بیش از 190 کشور نخستین قرارداد را در مورد مبارزه با گرمای جهانی امضا کردند.


هدف بلندمدت این توافق این است که نگذارد دمای زمین بیش از '2 درجه سانتیگراد' افزایش یابد و در عین حال تاکید برای محدود کردن این عدد به 1.5درجه سانتیگراد است. دمای زمین از دوران پیش از صنعتی شدن حدود 1 درجه سانتیگراد افزایش داشته است.


برای رسیدن به این هدف، دولت ها متعهد شدند افزایش تولید گازهای گلخانه ای را هر چه سریع تر متوقف کنند. 


این توافق می گوید پس از سال 2050 آلاینده های گلخانه ای باید تا حدی که قابل جذب به وسیله جنگل ها و اقیانوس ها باشد کاهش یابد.


افزایش سطح دریا ها عمدتا به دلایل مرتبط با گرمای زمین رخ می دهد. طبق آخرین آمار ناسا، اندازه گیری های ماهواره ای نشان می دهد سطح متوسط دریا ها در ماه اوت 2015 نسبت به ماه قبل 3.24 میلیمتر افزایش یافت و به 66.91 میلیمتر رسید.


در همین زمینه دیلی میل گزارش داده که نتایج یک تحقیق نشان می دهد تا سال 2100 با بالا رفتن سطح آب دریا ها 1800 شهر بزرگ دنیا، شامل لندن، سیدنی و نیویورک، صدمه خواهند دید.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :