موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/32013 :کد

0

۱۱۱سند تفاهمنامه انتقال فناوری کشاورزی با بخش خصوصی

  ﺳﻪشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۵۳
تعداد بازدید : ۴۵۴   
 تحلیل ایران -۱۱۱سند تفاهمنامه انتقال فناوری کشاورزی با بخش خصوصی

تاکنون ۱۱۱ تفاهمنامه همکاری در زمینه انتقال فناوری بخش کشاورزی مرکزها و موسسه های تابعه این سازمان با بخش خصوصی امضا شده است که ۵۰ درصد رشد را نسبت به پارسال نشان می دهد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: تاکنون 111 تفاهمنامه همکاری در زمینه انتقال فناوری بخش کشاورزی مرکزها و موسسه های تابعه این سازمان با بخش خصوصی امضا شده است که 50 درصد رشد را نسبت به پارسال نشان می دهد.

در مراسم رونمایی از دستاوردهای نوین تحقیقات کشاورزی و تجلیل از پژوهشگران برتر، هشت تفاهمنامه و قرارداد تازه برای انتقال دانش و فناوری بخش کشاورزی میان مرکزها و موسسه های تابعه سازمان تحقیقات کشاورزی و بخش خصوصی با حضور «اسکندر زند» معاون وزیر جهاد کشاورزی و همچنین «واعظ مهدوی» معاون امور علمی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، امضا شد. 


زند در این مراسم تاکید کرد سهم تحقیقات در تولید ناخالص ملی ایران، 48 صدم درصد است که امیدواریم با بخشنامه تازه سازمان مدیریت و برنامه ریزی این بودجه به یک درصد افزایش یابد.


معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: بر پایه مطالعات انجام شده در دانشگاه تهران، نرخ بازگشت سرمایه در تحقیقات کشاورزی ایران، 25 است یعنی به ازای هر یک ریال سرمایه گذاری در بخش تحقیقات کشاورزی، 25 ریال نصیب کشور می شود که این در دنیا بین 20 تا 40 برابر است.


وی افزود: سرمایه گذاری در تحقیقات کشاورزی ایران، ضعیف شده و در 10 سال گذشته در این بخش، بیش از 35 میلیارد تومان سرمایه گذاری نشده است.


رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: ارتباط علمی ما با دنیا ضعیف شده است و درون گرا شده ایم. همچنین نباید نگاه به تحقیقات کشاورزی همانند نگاه به تحقیقات صنعتی باشد.


معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در حال حاضر 25 درصد کشاورزان ما خرده پا به شمار می روند و برای انتقال تحقیقات به آنها باید هزینه های زیادی انجام دهیم.


به گفته او، سالیانه بیش از 6 هزار طرح تحقیقاتی و پنج هزار تن هسته اولیه بذر در این سازمان تولید و نزدیک به 450 هزار تن بذر گواهی شده پایش می شود. همچنین مجموعه ای از پایش سموم و کود نیز بر عهده این سازمان است.


زند گفت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی یکی از 10 بانک ژن مهم دنیا را در اختیار دارد.

** تولید 20 نقشه کاربردی کشاورزی
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد این سازمان تاکنون بیش از 20 نقشه کاربردی تولید کرده که آخرین آن، نقشه بازده آبیاری و کیفیت گندم ایران است.


وی گفت: نظام تحقیقات کشاورزی در ایران نزدیک به یک قرن پیش در بدنه وزارت جهاد کشاورزی شکل گرفت و افزون بر پاسخگویی به بیشتر نیازهای کاربردی این بخش، از کارایی به نسبت خوبی برخوردار بوده است.


وی تحقیقات کشاورزی ایران را دچار چالش های بزرگی خواند و مهمترین آنها را مشکل ساختاری و پایین بودن حجم سرمایه گذاری دانست.


رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: مسئولیت بیشتر تحقیقات کاربردی مورد نیاز بخش کشاورزی ایران، بر دوش این سازمان است و بخش های خصوصی، دانشگاه ها و نهادهای بین المللی مغفول باقی مانده اند.


زند افزود: در سال های گذشته پیامدهای تغییر اقلیم، بارزتر شده و بسیاری از دستاوردهای تحقیقاتی گذشته، اعتبار خود را از دست داده است. ماندگاری و عمر دستاوردهای جدید نیز به سرعت کاهش می یابد و چنانچه در تحقیقات کشاورزی از سایر ظرفیت های موجود استفاده نشود، به یقین پاسخگویی به همه نیازهای بخش کشاورزی امکان پذیر نخواهد بود.


در این مراسم از 6 دستاورد گندم رقم «حیدری»، رقم جدید زیتون کنسروی «دیره» برای کشت در بخش های نیمه گرمسیری، واکسن دوگانه نیوکاسل و برونشیت عفونی، اطلس جامع آویشن و معرفی گونه ها و رقم های مناسب آویشن، بستر کشت هیدروپونیک، محصول های گلخانه ای با استفاده از ضایعات صنعت چوب و سامانه نوین تشخیص سریع باقیمانده سم در محصول خیار رونمایی شد.


وزیر جهاد کشاورزی هشتم آذرماه در یک گفت و گوی تلویزیونی، سهم بخش کشاورزی در اقتصاد ایران را 11 درصد و سهم این بخش در فضای کسب و کار را 32 درصد اعلام کرد. 

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :