موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی گاز

a/32198 :کد

0

طرح افزایش تولید گاز بدون ساخت پالایشگاه

  چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۲۰
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -طرح افزایش تولید گاز بدون ساخت پالایشگاه

یک مقام مسئول با اشاره به اجرای طرح خاموش سازی مشعل گاز در پالایشگاه فرآشبند در زاگرس جنوبی، اعلام کرد: با کاهش ارسال گاز به مشعل این پالایشگاه حدود ۱.۲میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز افزوده می شود.

یک مقام مسئول با اشاره به اجرای طرح خاموش سازی مشعل گاز در پالایشگاه فرآشبند در زاگرس جنوبی، اعلام کرد: با کاهش ارسال گاز به مشعل این پالایشگاه حدود ۱.۲میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز افزوده می شود.


به گزارش تحلیل ایران، علی منتصری درباره جزئیات اجرای طرح کاهش اتلاف گاز در مشعل پالایشگاه فراشبند در منطقه زاگرس جنوبی، گفت: به منظور کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از سوزاندن گاز ارسالی به مشعل در پالایشگاه فراشبند، برای نخستین بار سوخت این پالایشگاه از گازهای کم فشار تامین شد.


مدیر فنی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی با اعلام این که اجرای این طرح از دو ماه قبل آغاز شد، تصریح کرد: با اجرای این پروژه، نتایج پایش انجام گرفته بیانگر کاهش ماهیانه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب از گازهای ارسالی به مشعل است.


این مقام مسئول با تاکید بر این که با کاهش اتلاف گاز در مشعل این پالایشگاه علاوه بر کاهش آلودگی‌های زیست محیطی، سالانه از سوزانده شدن ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمکعب به ارزش تقریبی چهار میلیون و ۳۰۰ هزار دلار جلوگیری می‌شود، اظهار کرد: با توجه به این که سوخت مصرفی پالایشگاه فراشبند از طریق گازهای پرفشار خروجی چاه ها تامین می شد با هدف کاهش گازهای ارسالی به مشعل در پالایشگاه فراشبند، موضوع استفاده از گازهای کم فشار پالایشگاه به عنوان گاز سوخت در دستور کار قرار گرفت.


منتصری همچنین از تهیه شرح نیاز و انجام مهندسی پایه طرح پیشگیری از انتشار گازهای خروجی از واحد  احیاء گلایکول واحدهای نم زدایی پالایشگاه فراشبند خبر داد و افزود: به منظور حذف گازهای آلاینده خروجی از واحد احیاء گلایکول واحدهای نم زدایی پالایشگاه از طریق مشعل سرد، گزینه نصب همزمان کولرهای هوایی و اجکتور به عنوان یک طرح مورد بررسی قرار گرفت.


وی تاکید کرد: با اجرای این طرح پیش بینی می شود گازهای پراکنده شده در محوطه پالایشگاه به طور کامل حذف می شود که از نظر تامین مسائل زیست محیطی و و سلامت کارکنان بسیار حائز اهمیت بوده و  با اجرای این طرح روزانه حدود ۲۵۰ بشکه مایعات گازی استحصال می شود که صرفه اقتصادی دارد.

 

منبع:خبرگزاری مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :