موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/32216 :کد

0

بحران در اقتصاد اروپا با ادامه کاهش قیمت نفت

  چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ — ۱۴:۳۰
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -بحران در اقتصاد اروپا با ادامه کاهش قیمت نفت

با ادامه کاهش قیمت نفت تاثیر آن در کشورهای تولید کننده و حتی کشورهای اروپایی به ویژه آلمان ظاهر خواهد شد و شاید منجر به فروپاشی تولید نفت شیل شود.

با ادامه کاهش قیمت نفت تاثیر آن در کشورهای تولید کننده و حتی کشورهای اروپایی به ویژه آلمان ظاهر خواهد شد و شاید منجر به فروپاشی تولید نفت شیل شود.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اسپوتنیک‌نیوز رسانه‌های آلمانی پیش‌بینی کردند که با ادامه قیمت کاهش نفت، تاثیر آن در کشورهای تولید کننده و حتی کشورهای اروپایی به ویژه آلمان ظاهر خواهد شد.


بر اساس این گزارش برای نخستین بار قیمت هر لیتر نفت به کمتر از یک یورو رسیده و احتمالا باید کاهش بیشتری هم می‌یابد، چنین شرایطی می‌تواند برای کشورهای تولید کننده و حتی کشورهای اروپایی با اقتصاد پایدار نیز خطر آفرین باشد.


نخست کشورهایی با اقتصاد شکننده نظیر نیجریه، مالزی و کلمبیا تحت تاثیر این کاهش بوده و حجم سرمایه‌گذاری نفتی آنها کاهش می‌یابد و نتیجه آن احتمالا آشوب‌های اجتماعی و حتی فروپاشی دولت‌ها و شاید هم سرازیر شدن آوارگان و پناه‌جویان به کشورهای اروپایی خواهد بود.


دوم اینکه برخی کشورهای اروپایی در حد گسترده‌ای به دنبال استخراج نفت شیل هستند که در چنین شرایط پایین قیمت، تولید برای آنها به صرفه نیست. اگر کاهش قیمت‌ها ادامه یابد احتمال توقف استخراج‌های جدید وجود دارد و احتمالا صنعت نفت شیل از هم می‌پاشد که در چنین حالتی شوک بزرگی به بازار وارد شده و نتیجه آن جهش سریع قیمت نفت خواهد بود.


بحران در صنعت نفت شیل عواقب ناخوشایندی برای بازارهای مالی خواهد داشت بسیاری از پروژه‌های این بخش ورشکسته و متوقف می‌شوند و اگر این شرایط تغییر نیابد و متوازن نشود بخش مالی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. علاوه بر آن ادامه کاهش قیمت نفت در تورم کشورها تاثیر گذاشته و بدهی‌‌های ملی کشورها را افزایش می‌دهد.


                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :