موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/32226 :کد

0

ائتلاف جدید سعودی برای دخالت در سوریه، عراق و لیبی

  چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ — ۱۵:۵۴
تعداد بازدید : ۲۸۲   
 تحلیل ایران -ائتلاف جدید سعودی برای دخالت در سوریه، عراق و لیبی

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی نوشت که تشکل جدید موسوم به "ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم" بستر ساز دخالت نظامی زمینی در سوریه، عراق و لیبی با چتر حمایت غربی‌هاست.

روزنامه فرامنطقه ای القدس العربی نوشت که تشکل جدید موسوم به "ائتلاف اسلامی مبارزه با تروریسم" بستر ساز دخالت نظامی زمینی در سوریه، عراق و لیبی با چتر حمایت غربی‌هاست.

 

به گزارش تحلیل ایران، روزنامه القدس العربی چاپ لندن در گزارش خود به قلم سلیمان نمر آورده است: محمد بن سلمان جانشین ولیعهد عربستان سعودی روز سه شنبه تشکیل ائتلاف نظامی جدید اسلامی متشکل از 34 کشور عربی و اسلامی را علیه "انواع تروریسم" اعلام کرد.

 

این ائتلاف نظامی که رهبری آن را عربستان برعهده خواهد داشت، بدان معناست که کشورهای زیادی در ائتلاف نظیر ترکیه، مصر، عربستان، اردن و حتی مغرب دخالت نظامی مستقیم و مشترک در برخی کشورهایی خواهند کرد که گروههای تروریستی در آن کشورها حضور دارند نظیر کشورهای سوریه، عراق و لیبی.

 

عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی روز گذشته در پاریس به این مسئله اشاره کرد. او گفت: درخصوص ارسال نیروهای زمینی برای مبارزه با داعش هیچ چیزی بعید نیست.

 

ناظران نظامی غربی در ریاض پیش بینی می کنند که اولین عملیات دخالت نظامی ائتلاف جدید در سوریه و عراق برای پیگرد گروه داعش از طریق عملیات نظامی و واکنش سریع باشد که بزرگترین نقش را در آن ترکیه در شمال و اردن در جنوب ایفا خواهد کرد که این اقدام با هماهنگی نیروهای ائتلاف غرب بویژه آمریکا، انگلیس و فرانسه انجام خواهد شد که حمایت از عملیات زمینی را با پشتیبانی هوایی و اطلاعاتی و مهمتر از آن حمایت سیاسی بین المللی برعهده خواهند داشت.

 

این روزنامه به نقل از ناظران دیپلماتیک نوشت که دخالت نیروهای زمینی ائتلاف نظامی جدید عربستان در نبرد با داعش در عراق بویژه در موصل و مناطق سنی نشین جلوی کنترل نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی شیعه) را برای اعمال نفوذ خود بر این مناطق خواهد گرفت.

 

اما دخالت نظامی مستقیم ائتلاف جدید در سوریه علیه داعش، به نیروهای مخالف سوری قدرت بیشتری برای جنگ با نیروهای نظام سوریه خواهد داد.

 

به گزارش شبکه خبری العالم، پیش بینی می شود که این عملیات در راستای ایجاد "مناطق حائل" در مرز سوریه با ترکیه و اردن حرکت کند. درخصوص دخالت نظامی مستقیم این ائتلاف همکاری با نیروهای مخالف سوری در سوریه و نیروهای پیشمرگه کرد در شمال عراق را در پیش خواهد گرفت.

 

اگر تفاهمی بین المللی (بویژه بین آمریکا و روسیه درباره دخالت های نظامی ائتلاف های اسلامی و غربی) صورت گیرد، پیش بینی می شود که منطقه شاهد درگیری های نظامی شدیدی با ائتلاف چهارگانه شامل روسیه، ایران، عراق و نظام سوریه باشد.

 

شرکت مصر و تونس در این ائتلاف به این امر اشاره دارد که ممکن است نیروهای ائتلاف نظامی اسلامی جدید به دخالت نظامی در لیبی و نیز مشارکت با نیروهای اماراتی با هدف جنگ با داعش و گروههای اسلامی تندرو دست بزنند که در تلاش برای سیطره بر مناطق نفت خیز در لیبی هستند و این دخالت با مشارکت نظامی هوایی برخی کشورهای ناتو بویژه فرانسه و ایتالیا خواهد بود.

منبع:خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :