موضوعات ‌مرتبط: فناوری علوم و فناوری

a/32248 :کد

0

موبایل هایی که سموم غذایی را تشخیص می دهند

  چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ — ۱۹:۱۲
تعداد بازدید : ۲۶۴   
 تحلیل ایران -موبایل هایی که سموم غذایی را تشخیص می دهند

موبایل های امروزی می توانند میکروب ها و سموم غذایی را با لمس یک دکمه تشخیص دهند.

موبایل های امروزی می توانند میکروب ها و سموم غذایی را با لمس یک دکمه تشخیص دهند.

 

به گزارش تحلیل ایران؛ این روزها با پیشرفت تکنولوژی تلفن های همراهمان تبدیل به وسایل همه کاره شده اند، از دوربین تشخیص چهره گرفته تا اثر انگشت، حتی در سال های اخیر نیز به واسطه تعبیه حسگرهای جدید حتی این توان را پیدا نموده اند تا میزان کالری، ضربان قلب و قدم های افراد را نیز شمارش نمایند.

 

موبایل های که سموم غذایی را تشخیص می دهند

 

تنها کاری که موبایل ها تاکنون توان انجامش را نداشتند، تشخیص میکروب ها و سموم غذایی بوده که ظاهرا به واسطه پیشرفت تکنولوژی در آینده نزدیک این قلم را نیز به لیست هنرهای بی‌شمار خود خواهند افزود.

 

شرکت هایی همانند SCiO در حال توسعه بخشیدن به اسکنرهای مولکولی و کوچک هستند تا بتوان به واسطه آنها اطلاعات لازم در مورد مواد خوراکی مصرفی همانند میزان ارزش غذایی یا حتی وجود سموم بیماری زا را دریافت نمود.

 

برای این منظور به اپلیکیشن های مربوطه و داده های تحلیلی نیاز است. در حال حاضر اسکنرهایی با قیمت های حدودی 250 دلار در بازار موجود هستند و می توان با مجموعه ای از نرم افزارهای موبایلی و جفت کردن آنها با اسکنر موردنظر، اطلاعات مورد نیاز کاربر را در اختیار آنها قرار داد.

 

نکته جالبی که در مورد اسکنرهای SCiO وجود دارد این است که 4 حسگر موجود در آنها بسیار ریز هستند و پتانسیل این را دارند که بتوان آنها را مستقیما داخل بدنه تلفن هوشمند جای داد و به کار گرفت.

 

اسکنر مشابه دیگری که در حال حاضر با قیمت 250 دلار فروخته می شود، به کمپانی 6SensorLabs تعلق دارد و نامش «نیما»ست. بیمارانی که به سلیاک مبتلا هستند می توانند از این دستگاه برای اسکن غذاهای خود به منظور تشخیص کوچک ترین میزان گلوتن موجود در آنها استفاده نمایند و به این واسطه از رشد بیماری خود پیشگیری کنند.

 

تکنولوژی مورد بحث هنوز برای به مرحله اجرا درآمدن راه درازی در پیش دارد اما می توان امیدوار بود در آینده مردم بتوانند با موبایل های خود مقادیر مولکولی را اندازه گیری نموده و شانس سلامتی بیشتری را در زندگی برای خود رقم بزنند.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

                               



  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :