a/32298 :کد

0

تداوم رکود از تبعات کاهش درآمدهای نفتی

  پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۰:۳۸
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -تداوم رکود از تبعات کاهش درآمدهای نفتی

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: کاهش قیمت و به تبع کاهش درآمدهای ناشی از فروش نفت، کشور را دچار مشکلات بودجه‌ای خواهد کرد و از طرف دیگر منجر به تداوم رکود می‌شود.

 

عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: کاهش قیمت و به تبع کاهش درآمدهای ناشی از فروش نفت، کشور را دچار مشکلات بودجه‌ای خواهد کرد و از طرف دیگر منجر به تداوم رکود می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران، عبدالمجید آهنگری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: مهمترین راهکار در مقابل اثرگذاری و تبعات ناشی از کاهش قیمت و درآمدهای نفتی، افزایش صادرات غیرنفتی و جایگزین کردن آن به جای صادرات نفتی است.

وی افزود: با ادامه روند کاهشی قیمت نفت، سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی با ارزبری بالا به‌ویژه حوزه نفت و گاز دچار مشکلاتی خواهد شد.

آهنگری با اشاره به وابسته بودن بخشی از اقتصاد کشور به محل درآمدهای نفتی، تصریح کرد: مهمترین راه‌حل، استفاده از این درآمدها در جهت تولید کالاهای صنعتی و جایگزین کردن و افزایش صادرات غیرنفتی می‌باشد که در درازمدت می‌تواند تا حدودی این معضل کاهش فروش نفت را جبران کند.

وی راهکار دوم جبران کاهش درآمد نفتی را افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی برشمرد و عنوان کرد: اصلاح فضای کسب‌وکار درون کشور، شفاف‌سازی قوانین مربوط به سرمایه‌گذاری خارجی و کاهش فساد اقتصادی، از محورهای برنامه‌ریزی برای افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌باشند اما با وجود فساد اقتصادی، دچار مشکلاتی در این بخش خواهیم شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: با برداشته شدن تحریم‌ها و اجرای برجام بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی مهیا می‌شود و اکنون با پیگیری دولت شرایط نسبتاً خوبی به وجود آمده است، به شرطی که برخی با کارشکنی، زحمات دولت را در این بخش هدر ندهند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :