موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/32306 :کد

0

جمهوری‌خواهان سنای امریکا ادامه تحریم‌ها علیه ایران را خواست

  پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۱:۱۴
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -جمهوری‌خواهان سنای امریکا ادامه تحریم‌ها علیه ایران را خواست

ده‌ها تن از سناتورهای جمهوری‌خواه امریکا از رئیس جمهور این کشور خواسته‌اند به خاطر آزمایش اخیر موشک بالستیک «عماد» تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند.

ده‌ها تن از سناتورهای جمهوری‌خواه امریکا از رئیس جمهور این کشور خواسته‌اند به خاطر آزمایش اخیر موشک بالستیک «عماد» تحریم‌ها علیه ایران را لغو نکند.

 

 

سی و شش تن از سناتورهای جمهوری‌خواه از جمله میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا، چهارشنبه در نامه‌ای به باراک اوباما مدعی شدند آزمایش این موشک نشانه «بی‌اعتنایی آشکار (ایران) به تعهدات بین‌المللی‌اش بوده است.»

 

در این نامه آمده است آزمایش‌های موشکی ایران توانایی تهران برای هدف گرفتن اراضی تحت اشغال اسرائیل و یا نیروهای امریکایی در منطقه را تقویت می‌کند، «به همین خاطر، جدا دانستن برنامه موشک‌های بالستیک ایران از برنامه اتمی این کشور کار اشتباهی است.»

سناتور کلی آیوت از اعضای کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا این نامه را سازماندهی کرده است.

این در حالی است که چندی پیش کشورهایی همچون امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان با ارسال نامه‌ به کمیته تحریم‌های ایران در شورای امنیت سازمان ملل، از این نهاد درخواست کردند در واکنش به آزمایش موشک عماد اقدام کند.

کشورهای غربی آزمایش این موشک را ناقض قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل می‌دانند که در سال 2010 تصویب شد.

در بندی از این قطعنامه آمده است ایران از هرگونه کار بر روی موشک‌های بالستیک «با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای» منع می‌شود.

واکنش ایران به ادعاهای امریکا

این تحولات در حالی رخ داده‌اند که وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه اعلام کرد عماد یک موشک کاملاً متعارف است.

سردار حسین دهقان با تصریح این که جمهوری اسلامی از هر سلاح متعارفی، از جمله موشک «عماد» برای دفاع از ایران استفاده خواهد کرد، افزود: «در اوج فشار و جوسازی که آنها (غربی‌ها) به راه انداخته بودند، آزمایش موشک عماد را انجام دادیم و برد و وضعیت آن را اعلام کردیم؛ هدف ما از انجام این آزمایش این بود که می‌خواستیم یک چیز را به دنیا بگوییم که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خودش عمل می‌کند و هیچ کس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی‌تواند برای ملت و کشور ما  تعیین تکلیف کند و هیچ محدودیتی را در این قضیه نخواهد پذیرفت.»

تشدید تحریم‌های امریکا علیه حزب‌الله

این در حالی است که مجلس نمایندگان امریکا نیز به اتفاق آرا تحریم‌هایی را علیه بانک‌هایی که با جنبش مقاومت حزب الله لبنان تجارت می‌کنند، تصویب کرده است.

این لایحه برای امضای باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا به کاخ سفید ارسال خواهد شد.

امریکا همچنین با هدف قرار دادن شبکه تلویزیونی المنار حزب الله لبنان، اعلام کرده است شرکت‌های ماهواره‌ای یا ارائه‌کنندگان خدمات اینترنتی به آن را مشمول تحریم می‌کند.

در عین حال، یکی از مقام‌های امریکایی اظهار داشت کاخ سفید و کنگره این کشور از مدت‌ها پیش برای «تشدید فشار» علیه حزب‌الله تلاش کرده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :