موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/32327 :کد

0

کاهش قیمت نفت توطئه ای علیه کشورهای نفتی

  پنجشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۴ — ۱۵:۲۰
تعداد بازدید : ۲۵۱   
 تحلیل ایران -کاهش قیمت نفت توطئه ای علیه کشورهای نفتی

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: کاهش قیمت نفت توطئه بزرگی علیه کشورهای نفتی است.

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: کاهش قیمت نفت توطئه بزرگی علیه کشورهای نفتی است.

به گزارش تحلیل ایران،  اسحاق جهانگیری عصر چهارشنبه در دیدار «محمد العربی ولد خلیفه» رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر، اظهار داشت: الجزایر کشوری زیبا و انقلابی است که رابطه ای صمیمانه و نزدیک با جمهوری اسلامی ایران دارد و روابط ما روابطی تاثیرگذار در سطح جهانی است.

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری این که الجزایر هزینه های سنگینی برای آزادی و استقلال خود پرداخته است، خاطرنشان کرد: این موضوع به زبان ساده است اما بسیاری از مردم الجزایر برای این هدف شهید و قربانی شده اند و خون این شهدا بار سنگینی بر دوش مسئولین این کشور گذاشته است.

وی افزود: یکی از الهامات در مبارزات مردمی انقلاب اسلامی ایران، از انقلاب الجزایر بوده است و ایستادگی مردم الجزایر و اهداف بلندی که رهبران این کشور داشتند، همواره از سوی مردم ایران ستایش شده است.

جهانگیری با بیان این که ملت ایران نیز برای دستیابی به آزادی و استقلال خود هزینه های سنگینی پرداخت کرده اند، خاطرنشان کرد: بسیاری از فشارها و تحریم ها علیه ملت ایران به دلیل ایستادگی مردم کشور در مقابله زورگویان بوده است.

معاون اول رییس جمهوری پرونده ی هسته ای و ایستادگی ملت ایران را یکی از این موارد برشمرد و خاطرنشان کرد: با وجود این که مسئولان ایران بارها تاکید کرده اند که سلاح هسته ای در دکترین نظام ایران هیچ جایگاهی ندارد و رهبر ایران نیز به عنوان یک مرجع دینی استفاده از سلاح هسته ای را حرام اعلام کرده اند، اما دشمنان به بهانه های واهی تحریم های سنگینی را بر ملت ایران تحمیل کردند.

وی افزود: قدرت های بزرگ حتی در مواردی اجازه ندادند داروهای مورد نیاز وارد ایران شود که البته ملت ایران از این تهدیدات به عنوان فرصت استفاده کرد و توانست به توانمندی داخلی خود بیافزاید.
جهانگیری در ادامه با اشاره به این که مسائل منطقه ی خاورمیانه و شمال آفریقا مسائلی پیچیده است، گفت: کسانی که القاعده و داعش را به وجود آوردند به دنبال ایجاد درگیری و تنش در کشورهای مسلمان بودند اما امروز این مشکلات دامنگیر خودشان شده است.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: متاسفانه این گروه های تروریستی چهره ی بسیار بدی از اسلام ارائه داده و البته کسانی که این گروه ها را ایجاد کرده اند سعی می کنند با تبلیغات این گونه القاء کنند که اسلام حقیقی همین رفتار گروه های تروریستی است.

جهانگیری با تاکید بر این که ائتلاف هایی شکل گرفته علیه گروه های تروریستی نیز کارآمدی لازم را ندارد، تصریح کرد: این ائتلاف ها فقط زیربناها و تاسیسات کشورهای اسلامی را نابود می کنند و از روزی که ائتلاف علیه داعش تشکیل شده، پیشرفت داعش افزایش یافته است.

وی راه مبارزه با این گروه های تروریستی را شناسایی دقیق و علل شکل گیری آنها دانست و گفت: باید با اندیشه های ایدئولوژیک این گروه ها مبارزه شود و علمای اسلام نیز باید چهره ی رحمانی و واقعی اسلام را به جهان معرفی کنند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: لازم است راه های تامین مالی گروه های تروریستی آشکار شود و مشخص گردد که داعش نفت را به کجا می فروشد و تسلیحات خود را که مدرن ترین تسلیحات روز است از چه منبعی به دست می آورد.

جهانگیری ادامه داد: کسانی که داعش را حمایت مالی، تسلیحاتی و ایدئولوژی می کنند، همان هایی هستند که مدعی مبارزه با داعش هستند و این به یک شوخی شبیه است.

وی دخالت قدرت های خارجی را عاملی برای پیچیده تر شدن مسائل و مشکلات دانست و گفت: کشورهای تاثیر گذاری مثل ایران و الجزایر می توانند با همکاری خود راهکارهایی برای حل مسائل کشورهای مسلمان پیدا کنند.

معاون اول رییس جمهوری همچنین بر لزوم رایزنی و توسعه ی روابط میان پارلمان های دو کشور تاکید کرد و افزود: مجالس دو کشور و گروه های دوستی پارلمانی می تواند در رفع موانع و توسعه ی همکاری ها نقش پراهمیتی ایفا نمایند.

معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که کاهش قیمت نفت توطئه بزرگی علیه کشورهای نفتی است، گفت: این میزان کاهش بهای نفت هیچ توجیه منطقی و اقتصادی ندارد .

**الجزایر تلاش می کند در مسائل بین المللی با ایران هماهنگ باشد

محمد العربی ولد خلیفه رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر نیز در این دیدار با بیان اینکه روابط دو کشور روابطی بسیار صمیمانه و براساس احترام متقابل است گفت: روابط سیاسی تهران ـ الجزیره در سطح بسیار خوبی قرار دارد و همواره در خصوص مسائل مهم جهانی رایزنی های سازنده ای میان دو کشور صورت گرفته است.

وی با اشاره به رهایی ایران از اتهامات ناروا در خصوص فعالیت های هسته ای گفت: الجزایر هم امروز امنیت و ثبات خوبی پیدا کرده و شرایط بسیار مناسبی برای توسعه ی همکاری ها میان دو کشور فراهم شده است.

محمد العربی ولد خلیفه روابط پارلمانی دو کشور را نیز خوب و سازنده ارزیابی کرد و با اشاره به این که همواره رایزنی و تبادل نظر میان مجالس دو کشور وجود دارد، گفت: کمیته ی دوستی پارلمانی دو کشور نیز در برنامه های خود موفق عمل کرده اند و روابط نزدیکی میان آنها وجود دارد.وی با بیان این که درصدد تحکیم و توسعه ی روابط پارلمانی میان دو کشور هستیم، افزود: تقویت این روابط می تواند به ایجاد پیوندهای عمیق دوستی میان دو ملت کمک کند.

رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر همچنین با تاکید بر این که الجزایر همواره تلاش می کند در مسائل بین المللی با کشورهایی چون ایران هماهنگ باشد، خاطرنشان کرد: الجزایر تلاش می کند بحران های موجود را با همکاری کشورهای دوست از جمله ایران اصلاح کند.

وی با بیان این که الجزایر به شدت با دخالت بیگانگان در امور داخلی کشورها مخالف است گفت: دخالت بیگانگان در کشورهایی مثل سوریه و عراق آثار زیانبار و بسیار بدی داشته است.

وی افزود: الجزایر بهترین راه حل را گفت و گو میان طرف های درگیر می داند و معتقد است راه حل سیاسی بهترین راه برای پایان دادن به تنش هاست.

رییس مجلس ملی ـ مردمی الجزایر با تبریک به دولت و ملت ایران برای مذاکرات موفقیت آمیز هسته ای، گفت: امیدوارم توافق هسته ای منجر به لغو تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران شود و معتقد هستیم که پرونده ی هسته ای ایران نشان داد اگر ملتی بر حق خود پافشاری کند می تواند به موفقیت دست یابد.

اسحاق جهانگیری صبح دیروز چهارشنبه به الجزایر سفر کرد. در این سفر دو روزه علاوه بر دیدار وی با مقامات عالی‌رتبه سیاسی و پارلمانی این کشور، دومین کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و الجزایر نیز برگزار می شود.

حمید چیت چیان وزیر نیرو، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، محسن جلالی پور رئیس اتاق بازرگانی صنایع، معادن، بازرگانی و کشاورزی و ولی الله افخمی رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران در این سفر جهانگیری را همراهی می کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :