موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/32527 :کد

0

احتمال رفع تحریم‌های امریکا علیه ایران در دی ماه

  جمعه ۲۷ آذر ۱۳۹۴ — ۱۰:۵۵
تعداد بازدید : ۲۷۳   
 تحلیل ایران -احتمال رفع تحریم‌های امریکا علیه ایران در دی ماه

با انتشار گزارش آژانس بین الملی انرژی اتمی درباره غیرنظامی بودن فعالیت هسته‌ای ایران، امریکا از احتمال لغو تحریم‌های یک جانبه خود علیه ایران در ماه ژانویه (دی ماه) خبر داده است.

 

با انتشار گزارش آژانس بین الملی انرژی اتمی درباره غیرنظامی بودن فعالیت هسته‌ای ایران، امریکا از احتمال  لغو تحریم‌های یک جانبه خود علیه ایران در ماه ژانویه (دی ماه) خبر داده است.


به گزارش تحلیل ایران دولت امریکا برای سال‌های متمادی ادعا می کرد که برنامه هسته‌ای ایران ابعاد نظامی دارد که این ادعاها با گزارش اخیر آژانس بین الملی انرژی اتمی رد شد.

 

جان کری وزیر خارجه امریکا روز چهارشنبه در نامه‌ای خطاب به کمیته روابط خارجی مجلس سنا اعلام کرد، ایران به تمام تعهدات  خود به گروه 1+5 به طور «شفاف» و «تایید شده» عمل کرده و به همین دلیل «تعلیق تحریم‌ها (در این زمان) مناسب است.»

 

ایران و گروه 1+5 در تاریخ چهاردهم جولای (23 تیر) در وین درباره برنامه هسته‌ای ایران به توافق نهایی دست یافتند.

 

بر اساس این توافق، ایران می‌تواند به برنامه غنی سازی اورانیوم ادامه دهد. همچنین در مقابل با محدود شدن برنامه‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه تهران لغو خواهد شد.   

 

براساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور بن کاردین رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا روز پنج شنبه اعلام کرد، روند رفع تحریم‌ها علیه ایران می‌تواند از ابتدای ماه ژانویه (دی ماه) آغاز شود.

 

کاردین در جلسه‌ای با حضور مقامات دولت امریکا که درباره توافق هسته‌ای با ایران برگزار شد، گفت: «اکنون به این موضوع واقف شده‌ایم  که تحریم‌ها علیه ایران را می‌توان از اوائل ماه ژانویه لغو کرد.»

در همین رابطه وزارت خارجه امریکا تایید کرد که برخی از مقامات واشنگتن بر این باورند که ایران به انجام تعهدات خود سرعت بخشیده است اما روند لغو این تحریم‌ها تا فصل بهار به طول خواهد انجامید.

 

استفان مال هماهنگ کننده اصلی درباره اجرایی شدن توافق بین المللی هسته‌ای با ایران در وزارت خارجه امریکا گفت: «هنوز به توافق نهایی دراین زمینه نرسیده‌ایم. به نظر من هنوز کسی در امریکا نمی‌تواند بگوید این توافق چه زمانی اجرایی خواهد شد. مسئولیت اجرایی شدن آن بر اساس تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی به عهده ایران است.»

 

تحریم‌ها علیه ایران بر اساس ادعاهای واهی مبنی بر اینکه تهران به دنبال اهداف نظامی در فعالیت‌های هسته‌ای خود است، اعمال گردید.

 

ایران همواره این ادعا را رد کرده و خود را متعهد به پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موسوم به ان‌پی‌تی و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی معرفی کرده که حق استفاده از فناوری هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز دارد.

 

روز سه شنبه گذشته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با اکثریت آرا و به طور قاطع، به قطعنامه‌ای که به 12 سال تحقیق درباره برنامه هسته‌ای خاتمه بخشید، رای مثبت داد.

 منبع : العالم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :