موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/32681 :کد

0

پنتاگون بزودی ۱۷تن از زندانیان گوانتانامو را منتقل خواهد کرد

  شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ — ۰۵:۳۶
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -پنتاگون بزودی ۱۷تن از زندانیان گوانتانامو را منتقل خواهد کرد

وزیر دفاع آمریکا به‌تازگی از انتقال تعدادی از زندانیان گوانتانامو در آینده‌ای نزدیک، خبر داده است.

وزیر دفاع آمریکا به‌تازگی از انتقال تعدادی از زندانیان گوانتانامو در آینده‌ای نزدیک، خبر داده است.


 

به گزارش تحلیل ایران، منابع خبری از تصمیم وزارت دفاع آمریکا در هفته‌‌های آتی برای انتقال تعدادی از زندانیان گوانتانامو خبر داده‌اند.

رسانه‌های آمریکایی به تازگی به نقل از برخی مقامات دولتی اعلام کرده‌اند «اشتون کارتر» پیشتر درخصوص انتقال 17 تن از زندانیان گوانتانامو با نمایندگان کنگره صحبت کرده و آنها را درجریان این موضوع قرار داده است.

 

به نوشته رسانه مذکور، بنابر گزارش‌ها، این نوبت از انتقال زندانیان گوانتانامو در عرض یک ماه، از سال 2007 تاکنون بی‌سابقه بوده است.

دولت جرج بوش پس از حوادث 11 سپتامبر، در سال 2002 تحت شعاری باعنوان «مبارزه با تروریسم»، اقدام به تأسیس زندان گوانتانامو در خاک کوبا کرد. از ابتدا تاکنون، درمجموع حدود 780 نفر، اکثراً بدون تفهیم اتهام و برگزاری روند دادرسی، در این مکان زندانی شده‌اند.

 

زندان مذکور، واقع در خلیج گوانتانامو در جنوب‌شرقی کوبا است. بموجب قراردادی که از سال 1903 منعقد شد، آمریکا اجازه استقرار نیروهای خود را در این منطقه کسب کرد. در عین حال، علی‌رغم وقوع انفقلاب کوبا در دهه  1950 و هشدارهای مکرر دولت این کشور مبنی بر لغو قرارداد و لزوم خروج نظامیان آمریکا، کاخ‌سفید ضمن مخالفت با این امر، هرساله اقدام به ارسال چک مبلغ اجاره برای دولت‌های فیدل و رائول کاسترو می‌کند. کوبا تاکنون از نقدکردن چک‌های مذکور خودداری کرده است.


یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا، که مایل به افشای نامش نبود، درباره انتقال 17 زندانی ذکرشده، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «ما کشورهای زادگاه این افراد را پیدا کرده‌ایم.» این مقام افزود برخی از این کشورها برای تحویل آنها اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

رییس‌جمهور آمریکا در طول سال‌های حضور خود در کاخ سفید از سال 2008 تاکنون، همواره تلاش کرده بر پایبندی خود به وعده انتخاباتیِ تعطیلی گوانتانامو تأکید کند. وعده‌ای که البته همچنان هیچ اقدام مؤثری درمورد آن صورت نگرفته است.

باراک اوباما هفته گذشته در مصاحبه با «یاهو‌نیوز» در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر امکان بازگرداندن آن مکان به خاک کوبا گفت: «این رخداد منوط به نظر رییس‌جمهور بعدی آمریکا است.»

 

منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :