موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و دانش

a/32811 :کد

0

کشف نزدیکترین سیاره فرامنظومه شمسی قابل سکونت

  شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۲
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -کشف نزدیکترین سیاره فرامنظومه شمسی قابل سکونت

نزدیک ترین سیاره فرامنظومه شمسی قابل سکونت به ما شاید خیلی نزدیکتر از تصورات قبلی ما باشد.

نزدیک ترین سیاره فرامنظومه شمسی قابل سکونت به ما شاید خیلی نزدیکتر از تصورات قبلی ما باشد.


به گزارش تحلیل ایران، اخترشناسان دانشگاه نیوساوت ولز استرالیا از کشف تازه ای در پروژه جهانی شناسایی سیارات فرامنظومه شمسی خبر داده اند که می تواند درک ما از آنها را متحول کند.


آنها سیاره جدیدی کشف کرده اند که به دور ستاره کوتوله قرمزی موسوم به Wolf ۱۰۶۱ در صورت فلکی Ophiuchus می گردد. به عقیده اخترشناسان این دانشگاه، این سیاره را می توان نزدیک ترین سیاره فرامنظومه شمسی با قابلیت سکونت در آن به شمار آورد.


یکی از نکات جالب توجه درخصوص این کشف جدید مربوط به فاصله سیاره تا زمین است. این فاصله تنها ۱۴ سال نوری است که در مقایسه با فاصله سیاره Gliese ۶۶۷Cc که ۲۲ سال نوری است و تصور می شد نزدیکترین سیاره فرامنظومه شمسی به زمین باشد، مراتب کمتر است.

کشف سیاره Wolf ۱۰۶۱c با استفاده از طیف سنج HARPS که در تلسکوپ ۳.۶ متری رصدخانه European Southern  واقع در شیلی قرار دارد صورت گرفته است.


این کشف مهم در خلال مشاهداتی صورت گرفته که حدود یک دهه به طول انجامیده و طی آن اخترشناسان تلاش می کرده اند که سیارات تازه ای را کشف کنند.


به گفته اخترشناسان، این سیاره تازه شناسایی شده چهار برابر زمین جرم داشته و یکی از سه سیاره کشف شده در حال گردش به دور ستاره Wolf ۱۰۶۱ محسوب می شود. مدت زمان چرخش این سیارات به دور ستاره شان بین ۵ تا ۶۷ روز است.


منبع:خبرگزاری مهر

                               

منظومه شمسی     سیاره     زمین     ستاره     کشف    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :