موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سینما و تئاتر

a/32870 :کد

0

نداشتن اکران جهانی؛ عامل بازماندن فیلم محمد از اسکار

  شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ — ۲۱:۳۰
تعداد بازدید : ۲۷۷   
 تحلیل ایران -نداشتن اکران جهانی؛ عامل بازماندن فیلم محمد از اسکار

اهالی سینما نداشتن اکران های بین المللی را از مهمترین دلایل راه نیافتن فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) به مرحله بعدی اسکار دانستند.

اهالی سینما نداشتن اکران های بین المللی را از مهمترین دلایل راه نیافتن فیلم سینمایی محمد رسول الله (ص) به مرحله بعدی اسکار دانستند.

به گزارش تحلیل ایران؛ داستان شکل گیری فیلم محمد رسول الله(ص) به یک دهه برمی گردد که آغازگرش مجید مجیدی بود و در ادامه راه، شرکت سینمایی نورتابان اورا همراهی کرد.پس از اکران این فیلم از 4 شهریور امسال در 44 سینمای تهران و 80 سینمای شهرستان ها و استقبال بی نظیری که در افتتاحیه این فیلم در مونترال کانادا و ایران از فیلم سینمایی«محمد رسول الله(ص) » شد بسیاری از سینماگران به اکران های خارجی این فیلم امیدوار شدند و وزارت ارشاد و بنیاد سینمایی فارابی تصمیم گرفتند این فیلم را به عنوان نماینده ایران در اسکار 2016 معرفی کنند.فیلم محمد رسول الله(ص) باداشتن قصه ای که شخصیت اصلی اش پیامبر بزرگ اسلام است و یدک کشیدن نام های ای. آر. رحمان ، ویتوریو استورارو ونام دیگر عوامل برجسته اش  انتظارمورد توجه قرار گرفتن از سوی هیئت انتخاب آکادمی اسکار را می کشید اما شب 27 آذر از سوی همین آکادمی اسامی 9  فیلم برای حضور در مرحله بعدی رقابت بهترین فیلم اسکار خارجی زبان اعلام شد و نام فیلم سینمایی محمد رسول الله(ص) در این بین نبود. این که چرا نام این فیلم در بین  9 فیلم برتر خارجی انتخاب شده ، نبود ونام نمایندگان اردن و کلمبیا از آسیا به چشم می خورد سوالی است که قسمتی از پاسخش در دست هیئت انتخاب اسکار و قسمت دیگری از آن نزد عوامل فیلم محمد رسول الله(ص) و مسئولان سینمایی ایران است.

حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما در این باره گفت: طبق گزارش هایی که در باره فیلم های راه یافته به مرحله بعدی اسکار در دست ما قرار گرفته هیچ نماینده ای از آسیا در این جایزه حضور ندارد.

وی افزود : فیلم محمد رسول الله (ص) نیز از فیلم های فاخری است که از ورود به مرحله بعدی اسکار باز ماند.

نوش آبادی گفت : حدود  4000 نفر فیلم های حاضر در اسکار را داوری می کنند که بیشترشان اروپایی و آمریکایی هستند و تا کنون موفق به دیدن فیلم محمد رسول الله (ص) نشده اندکه بخواهند در موردش نظر بدهند. اکران نشدن این فیلم در آمریکا و اروپا یکی از دلایل مهم بازماندن این فیلم از اسکار است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: افزون بر اینها مسئولان اسکار از این نگران بودند که فیلم پیامبر رحمت به دست خودشان به جهانیان معرفی شود و خودشان رهبر مسلمانان را معرفی کنند و با نمایش زندگی حضرت محمد (ص) از کودکی و  چهره مهربان پیامبر  از اهدافشان دور شوند.

این فیلم در جشنواره های جهانی بعدی می تواند موفق شود

وی افزود : این فیلم در جشنواره های جهانی بعدی می تواند موفق شود زیرا زمان بیشتری برای معرفی و اکران جهانی دارد. همچنین فیلم هایی که تا به امروز در اسکار موفق بودند به سیاه نمایی و مسائلی که مطابق میل مسئولان اسکار است پرداخته اند .اسکار دوست دارد چهره سیاهی از جمهوری اسلامی به جهانیان نشان دهد و معمولا فیلم هایی را که به جمهوری اسلامی انتقاد میکنند ،می پذیرد.

هجمه های تبلیغاتی از سوی آمریکا برضد اسلام

امیر اسفندیاری سخنگوی هیئت معرفی نماینده ایران به اسکار در این باره گفت: همه می دانند که این روز ها هجمه های تبلیغاتی از سوی کشور های مختلف از جمله آمریکا برضد اسلام و چهره رحمانی پیامبر ماست و هیئت داوران اسکار نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

وی افزود:حتی تعدادی از کمپانی های خارجی که تصمیم به همکاری با این فیلم سینمایی داشتند تهدید شدند و مورد هجمه قرار گرفتند.

اسفندیاری گفت: در حال حاضر که فیلم محمد رسول الله (ص)جزو 9 فیلم راه یافته به مرحله بعدی اسکار2016 نیست باید تمام عوامل ،مسئولان و مردم بکوشند که این فیلم در جهان بیشتر دیده شود.

مطمئن بودم فیلم محمد به مرحله بعدی اسکار راه پیدا نخواهد کرد

جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم در باره راه نیافتن فیلم محمد رسول الله(ص) به مرحله بعدی اسکار 2016 گفت: فیلم محمد رسول الله(ص) بهترین گزینه ای بود که می توانست از طرف ایران به اسکار ارسال شود و به دلیل جهت گیری هایی که در هیئت انتخاب اسکار وجود دارد و اهدافی که آنها دارند مطمئن بودم این فیلم به مرحله بعدی اسکار راه پیدا نخواهد کرد.

وی افزود:هر ساله 500 فیلم برای حضور در اسکار به این آکادمی ارسال می شوند و از بین آنها 80 تا 100 فیلم خارجی است.طبق اطلاعاتی که من دارم هیئت انتخاب تنها فیلم هایی که برایشان جذابیت داشته باشد نگاه می کنند و یکسری فیلم ها اصلا دیده نمی شود و من فکر می کنم فیلم مجید مجیدی جزو آن دسته از فیلم ها بوده است.

شمقدری گفت : اما عوامل یک فیلم می توانند کاری کنند که این فیلم در جهان دیده شود و نظر هیئت انتخاب را به خود جلب کند زیرا در همان هیئت هم افرادی وجود دارند که ممکن است اعتقاداتشان هم راستا با این فیلم باشد . موفقیت در اسکار مراحل و مقدماتی دارد که گام اول آن دیده شدن است و در مراحل بعدی ابعاد فنی و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

به هرحال هر جایزه ای می تواند حکم تشویق برای یک فیلم و عواملش را داشته باشد اما از آنجا که معمولا جوایز جشنواره های فیلم در دنیا سلیقه ای است نمی تواند ارزش یک فیلم را کم ویا زیاد کند مخصوصا اگر آن فیلم محمد رسول الله (ص) و آن جایزه اسکار با اهداف و جهت گیری های خاصش باشد.

با توجه به اینکه بخش عظیمی از اکران های این فیلم در خارج از کشور از 17 ربیع الاول آغاز می شود باید منتظر روز های بهتر برای این فیلم بود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :