موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/32915 :کد

0

شوک جدید فرانسوی‌ها بر پیکره سیاستمدار جنجالی

  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ — ۰۴:۵۸
تعداد بازدید : ۲۸۳   
 تحلیل ایران -شوک جدید فرانسوی‌ها بر پیکره سیاستمدار جنجالی

نتایج جدیدترین نظرسنجی در فرانسه حاکی است، اگر انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شود، نیکولا سارکوزی رهبر حزب محافظه کار به احتمال زیاد در دور نخست شکست خورده و حذف خواهد شد.

نتایج جدیدترین نظرسنجی در فرانسه حاکی است، اگر انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شود، نیکولا سارکوزی رهبر حزب محافظه کار به احتمال زیاد در دور نخست شکست خورده و حذف خواهد شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، انتشار نتایج یک نظرسنجی معتبر در فرانسه، آن هم دقیقا در زمانی که جریان راست میانه پیروزی خود در انتخابات شوراهای محلی را جشن گرفته است، شوک سختی را به نیکولا سارکوزی رهبر جمهوریخواهان فرانسه وارد ساخته است.


نتایج جدیدترین نظرسنجی موسسه آیفوپ که برای وبسایت اتلانتیکو انجام شده، حاکی است، اگر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برگزار شود، نیکولا سارکوزی رهبر حزب محافظه کار به احتمال زیاد در دور نخست شکست خورده و حذف خواهد شد. بر این اساس سارکوزی رقابت را به افرادی مانند مارین لوپن و حتی فرانسوا اولاند رئیس جمهور فعلی فرانسه واگذار خواهد کرد. این بدترین خبر ممکن برای سارکوزی محسوب می‌شود. در این نظرسنجی مشخص شده است که سارکوزی تنها موفق به کسب 21 درصد آرا در دور نخست خواهد شد این در حالیست که اولاند و لوپن هر یک می‌توانند به ترتیب 22 و 27 درصد آرا را کسب کرده و وارد دور دوم رقابت انتخاباتی شوند.


با این حال مهم ترین نکته‌ای که سارکوزی را به شدت نگران ساخته است، مربوط به موقعیت مثبت آلن ژوپه نخست وزیر اسبق فرانسه در نظرسنجی‌ها است. آلن ژوپه به عنوان سیاستمداری محبوب در میان راستگرایان میانه، در این میان توانسته است حدود 30 درصد آرا را کسب کند. یعنی آرای آلن ژوپه به مراتب نسبت به سارکوزی بیشتر است.


همین مسئله زمزمه‌هایی را در محافل سیاسی فرانسه مبنی بر احتمال حضور ژوپه در انتخابات فرانسه (به جای سارکوزی) بر خواهد انگیخت. اگرچه سارکوزی هم اکنون رهبر جریان راست میانه در انتخابات است، اما به نظر می‌رسد ناکامی اخیر وی در نظرسنجی صورت گرفته در تصمیم سران حزب و برخی اعضای بدنه آن مبنی بر تغییر نامزد این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 میلادی موثر باشد.


این نظرسنجی دقیقا زمانی صورت گرفته است که سارکوزی و اولاند در اقدامی مشترک برای جلوگیری از پیروزی جبهه ملی فرانسه به رهبری مارین لوپن در دور دوم انتخابات با یکدیگر متحد شدند. البته این اتحاد در مناطقی صورت گرفت که جبهه ملی احتمال پیروزی زیادی داشت. به هر حال انتشار نتایج نظرسنجی اخیر، شیرینی پیروزی نسبی حزب وی در انتخابات شوراهای محلی را به کام وی تلخ ساخته است. سارکوزی از اکنون نگران تلاش‌هایی است که در دروان جریان راست میانه برای حضور آلن ژوپه در انتخابات صورت می‌گیرد.


نکته دیگری که باید در خصوص این نظرسنجی مدنظر قرار گیرد، به محبوبیت 27 درصدی مارین لوپن رهبر جریان راست افراطی (جبهه ملی) در انتخابات سراسری خواهد بود. در این صورت، لوپن می‌تواند به همراه ژوپه و یا اولاند به دور دوم رقابت‌های انتخاباتی راه پیدا کند. اما سوال اصلی اینجاست که آیا در صورت راهیابی احتمالی لوپن به دور دوم اتفاقی مشابه انتخابات اخیر شوراهای محلی رخ خواهد داد و کل نامزدهیا جریان‌های راست و چپ میانه پشت سر یک نامزد (نامزد مقابل لوپن) خواهند ایستاد؟ پاسخ این سوال تاحدود زیادی مشخص است: تجربه انتخابات شوراهای محلی نشان داد که سارکوزی و اولاند حاضر هستند برای شکست لوپن در انتخابات سراسری فرانسه هر گونه هزینه‌ای را بپردازند حتی اگر این هزینه اتحاد میان دو جریان مخالف سنتی با یکدیگر باشد.


نکته دیگر در خصوص این نظرسنجی به وضعیت اولاند باز می‌گردد. نتایج نظرسنجی اخیر نشان داده است که رئیس جمهور ناتوان فرانسه هنوز در میان قشری از سوسیالیست‌ها محبوبیت دارد. همین موضوع سبب خواهد شد تا نام اولاند نیز به عنوان نامزدی جدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 مطرح شود. با این حال در صورت ورود آلن ژوپه به رقابت‌های انتخاباتی، معادله به صورت کلی دگرگون خواهد شد. در این صورت حتی اولاند باید فکر راهیابی به دور دوم رقابت‌های انتخاباتی را نیز از سر بیرون کند. در صورتی که نامزدی قوی تر از سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 نامزد شود، وی به همراه لوپن به دور دوم رقابت‌های انتخاباتی راه خواهد یافت. این خود می‌تواند بدترین نگرانی ممکن را برای اولاند ایجاد کند. اولاند هم اکنون از حضور سارکوزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 استقبال می‌کند زیرا سارکوزی تنها نامزدی از جریان راست میانه است که امکان غلبه بر آن از سوی اولاند وجود دارد.


گفتنی است که از دید اکثر شهروندان فرانسوی، هر دو رئیس جمهور سابق و فعلی فرانسه مولد ناکامی‌های زیادی در عرصه سیاست داخلی و خارجی این کشور بوده‌اند.

 

منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :