موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/32997 :کد

0

موفقیت محقق ایرانی در افزایش بازده دیودهای صفحه نمایشگرها

  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۰:۱۲
تعداد بازدید : ۲۵۲   
 تحلیل ایران -موفقیت محقق ایرانی در افزایش بازده دیودهای صفحه نمایشگرها

محققان ایرانی دانشگاه کمبریج با استفاده از نوعی ماده موفق به افزایش بازده دیودهای نوری صفحه نمایشگرها شدند.

 

محققان ایرانی دانشگاه کمبریج با استفاده از نوعی ماده موفق به افزایش بازده دیودهای نوری صفحه نمایشگرها شدند.

به گزارش تحلیل ایران، دکتر رضا صابری مقدم، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا عنوان پروژه خود را «دیودهای نوری بر اساس مواد هیبریدارگانیک و غیر ارگانیک پروفسکایت» عنوان کرد و گفت: پروفسکایت ماده‌ای با ساختار بلوری شکل است که در سال 2010 گزارش شد این ماده توانسته بازده سلول‌های خورشیدی را افزایش دهد.

وی با تاکید بر این که در این مطالعات محققان متوجه شدند که پروفسکایت به میزان 10 درصد بازده سلول‌های خورشیدی را افزایش داده است، اظهار داشت: با توجه به خواص این ماده ، از ‌آن در ساخت دیودهای نوری استفاده شد.

صابری، دیودها را ابزای دانست که در صفحه نمایشگرها به کار می‌رود و خاطرنشان کرد: نتایج این مطالعات نشان داد که پروفسکایت استفاده شده موجب افزایش بازده دیودهای نوری شده است.

مجری طرح ادامه داد: نتایج این مطالعات نشان داد که ماده پروفسکایت در طول موج‌های مختلف از نزدیک مادون قرمز تا نور مرئی موجب افزایش کارایی دیودهای نوری می‌شود.

صابری مقدم در خصوص میزان افزایش بازدهی دیودهای پروفسکایت اظهار داشت: بازده دیودهای بدون پروفسکایت 5 درصد است ولی بعد از استفاده از این ماده، شاهد افزایش 10 درصدی دیودهای پروفسکایت هستیم.

مقالات پژوهشی دکتر رضا صابری مقدم، در مجله معتبر نیچر به چاپ رسیده است و در مراسم اختتامیه شانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار مورد تقدیر قرار گرفت.وی از برندگان امسال جایزه «باور» (رقابت علمی نخبگان جوان ایرانی در اروپا) است.

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :