موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی انرژی

a/33049 :کد

0

تولید آب و برق از دود نیروگاه‌ها

  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۳:۴۷
تعداد بازدید : ۳۴۹   
 تحلیل ایران -تولید آب و برق از دود نیروگاه‌ها

نیروگاههای حرارتی راندمانی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دارند؛ اگر از حرارت بازیافتی این نیروگاهها برای تولید بیشتر برق و یا آب شیرین استفاده کنیم، راندمان آن به شدت افزایش می یابد.

نیروگاههای حرارتی راندمانی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد دارند؛ اگر از حرارت بازیافتی این نیروگاهها برای تولید بیشتر برق و یا آب شیرین استفاده کنیم، راندمان آن به شدت افزایش می یابد و حتی قابلیت افزایش راندمان تا ۸۰ درصد هم وجود دارد.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، مجید عمید‌پور در حاشیه جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نیرو در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موافقت‌نامه ای بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شده تا بتوانیم از حرارت و دود خروجی نیروگاههای حرارتی و ژنراتورهای برق نیروگاههای کوچک و تولید پراکنده استفاده کنیم.


وی افزود: متناسب با نوع نیروگاههای حرارتی، راندمان این نیروگاه‌ها بین 30 تا 40 درصد است اما اگر از حرارت بازیافتی این نیروگاهها برای تولید بیشتر برق و یا آب شیرین استفاده کنیم، راندمان آن به شدت افزایش می یابد و حتی قابلیت افزایش راندمان تا 80 درصد هم وجود دارد.


رییس پژوهشکده انرژی و محیط زیست وزارت نیرو با بیان "چنانچه بخواهیم از حرارت نیروگاه‌ها به ویژه در بخش‌های روستایی استفاده کنیم نیازمند انعقاد این موافقت‌نامه بودیم"، گفت: هدف ما این است که دود خروجی نیروگاه‌های حرارتی به راحتی از بین نرود و بتوانیم از این طریق راندمان نیروگاه‌ها را ارتقاء دهیم.


وی ادامه داد: در این موافقت‌نامه به دنبال این هستیم که از این دود خروجی برای تولید آب شیرین و تولید جلبک که خود منبع انرژی است استفاده کنیم.


عمیدپور خاطرنشان کرد: استفاده از این سیستم در انرژی تجدید‌پذیر و تولید آب شیرین جزو برنامه‌های آتی ما در این حوزه است که امیدواریم در گام‌های بعدی بتوانیم آن را توسعه دهیم.


وی افزود: از طریق موتورهای تولید برق که در کشور وجود دارد این کار را انجام می‌دهیم که هزینه آن نیز بسته به سایز موتور متفاوت است.


رییس پژوهشکده انرژی و محیط زیست وزارت نیرو هزینه این کار را به‌طور میانگین حدود 100 میلیون تومان تخمین زد و گفت: این هزینه از طریق صندوق توسعه پژوهش در حوزه برق و کمک‌های جهاد کشاورزی تامین می‌شود.


وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این معاونت ریاست جمهوری در بخش توسعه روستایی آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در این زمینه اعلام کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :