موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/33083 :کد

0

افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر در زنان دیابتی

  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۱۶
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -افزایش احتمال ابتلا به آلزایمر در زنان دیابتی

طبق مطالعه جدید محققان، زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض ابتلا به دمانس و زوال عقل قرار دارند.

طبق مطالعه جدید محققان، زنان مبتلا به دیابت نوع ۲ در معرض ابتلا به دمانس و زوال عقل قرار دارند.

به گزارش پايگاه خبري تحليلي "تحليل ايران" به نقل از خبرنگار مهر، یک گروه از محققان بین المللی با تحلیل داده های مربوط به حدود ۲.۵ میلیون شرکت کننده در ۱۴ مطالعه دریافتند زنان مبتلا به دیابت نوع۲ در مقایسه با مردان دیابتی ۲۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دمانس قرار دارند.


بیماری دمانس ناشی از آسیب یا انسداد رگ های خونی منتهی به مغز است که در نتیجه کاهش جریان خون به مغز، مشکلاتی در حافظه، تفکر و زبان فرد ایجاد می شود.


«راشل هاکسلی»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کارتین استرالیا، در این باره می گوید: «همان مکانیسم هایی که موجب افزایش ریسک احتمال بیماری قلبی و سکته در زنان دیابتی می شود، در بروز دمانس هم نقش دارند.»


وی در ادامه می افزاید: «ما هنوز دلیل این ریسک بالای بروز بیماری در زنان دیابتی را نمی دانیم اما احتمالا به هورمون های جنسی آنها مربوط می شود. همچنین ممکن است به این خاطر باشد که کنترل سطح گلوکز خون در زنان مبتلا به دیابت، در مقایسه با مردان به مراتب دشوارتر است.»


در حدود ۴۴ میلیون نفر در سطح جهان مبتلا به دمانس و زوال عقل هستند. شیوه های غلط سبک زندگی نظیر دیابت نوع۲، سیگار کشیدن و چاقی، در ابتلا به زوال عقل نقش دارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :