موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت

a/33091 :کد

0

تشکیل شورای روابط بین الملل برای نظارت بر قراردادهای نفتی

  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۷
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -تشکیل شورای روابط بین الملل برای نظارت بر قراردادهای نفتی

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: شورای روابط بین الملل با هدف پایش و نظارت بر چگونگی انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی موسوم به آی.پی.سی در وزارت نفت تشکیل شد.

معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: شورای روابط بین الملل با هدف پایش و نظارت بر چگونگی انتقال فناوری در قراردادهای جدید نفتی موسوم به آی.پی.سی در وزارت نفت تشکیل شد.

به گزارش تحلیل ایران از وزارت نفت، محمدرضا مقدم، افزود: با توجه به نهایی شدن مدل قراردادهای جدید نفتی و ابلاغ آن، همچنین ضرورت رویکرد تخصصی به موضوع انتقال فناوری و با عنایت به قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت که بخشی از بندهای مرتبط با آن قانون برعهده معاونت پژوهش و فناوری و معاونت امور مهندسی وزارت نفت است، تشکیل شورای روابط بین الملل در دستور کار قرار گرفت.


معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری به امضای قراردادهای ٩ گانه مطالعات فناورانه مخازن نفتی بین شرکت ملی نفت ایران و دانشگاه های کشور اشاره کرد و ادامه داد: در این قراردادها دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ملزم به استفاده از مشاوران خارجی هستند و بنابراین چگونگی انتقال فناوری های خارجی در آنها مورد بررسی شورای روابط بین الملل قرار می گیرد.


مقدم با تشریح وظایف شورای روابط بین الملل، اظهار داشت: تسریع در ایجاد شبکه ارتباط بین الملل بین دانشگاه ها و مراکز ازدیاد برداشت با شریکان خارجی، بررسی صلاحیت شریکان خارجی و معرفی به دانشگاه ها براساس نوع فعالیت و تخصص و ارزیابی یادداشت تفاهم های امضا شده برای نظارت بر تعهدهای شریکان خارجی از جمله وظایف این شوراست.


وی اضافه کرد: همچنین شورای روابط بین الملل با هدف شناسایی و معرفی متخصصان خارجی به دانشگاه ها و پیگیری تعامل آنها با یکدیگر، با پیشنهاددهندگان شبکه مشاوری و این متخصصان، در تماس مستقیم خواهد بود.


معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فناوری گفت: نظارت بر حسن اجرای قراردادهای جدید نفتی و تهیه آیین نامه چگونگی جذب و بکارگیری کارشناسان خارجی و ایرانی خارج از کشور و شرکت ها و مهندسان مشاور داخلی و خارجی از وظایف دیگر این شورا به شمار می رود.


مقدم افزود: تدوین سازوکار مناسب برای ایجاد مراکز تحقیقاتی مشترک توسط شرکت های طرف دوم قراردادهای جدید نفتی و نظارت بر اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک از وظایف دیگر شورای روابط بین الملل محسوب می شود.


به گزارش ایرنا، همایش بین المللی رونمایی از مدل جدید قراردادهای نفتی ایران روزهای هفتم و هشتم آذرماه با حضور نمایندگان 137 شرکت بین المللی از کشورهای مختلف درتهران ، سالن اجلاس سران برگزار شد.


این همایش مورد استقبال شرکت های بین المللی فعال در صنعت نفت ایران و جهان واقع شد، بطوری که شرکت های معتبر نفتی، برای اطلاع از مفاد این مدل جدید قرارداد، نمایندگانی را به تهران اعزام کردند.


کارشناسان در نشست های تخصصی همایش یاد شده جزئیات مدل جدید قراردادهای نفتی ایران (IPC) را برای نمایندگان داخلی و خارجی شرکت های نفتی تشریح کردند.


همچنین در جریان برگزاری این همایش، 52 میدان نفتی و گازی ایران با هدف جذب منابع مالی و فناوری های جدید به نمایندگان شرکت های نفتی داخلی و خارجی معرفی شد.

منبع: ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :